Bratislava 3. mája (TASR) - Predseda Kresťanskodemokratického hnutia Pavol Hrušovský sa domnieva, že vicepremiér Pavol Hamžík mal sám abdikovať. "Bol by som rád, keby pán Hamžík potom, ako ho ráno premiér vyzval, dobrovoľne odstúpil," povedal dnes Hrušovský pre TASR. Privítal by, keby sa na Slovensku "pestovala politická kultúra, ktorá by viedla ústavných činiteľov k oveľa elegantnejším riešeniam", ako je napokon ich odvolanie.
Hrušovský zatiaľ nemá pocit ohrozenia vládnej koalície kvôli možnému odchodu Hamžíkovej Strany občianskeho porozumenia (SOP) z vlády. Rovnaký názor prezentoval aj líder Strany demokratickej ľavice Jozef Migaš: "Myslím si, že všetko sa upokojí a SOP ostane naďalej platným členom vládnej koalície," povedal. Dodal, že na dnešnom stretnutí koaliční predstavitelia neriešili problém predsedu vládnej strany - "riešili sme člena vlády, ktorý je zodpovedný za určitý úsek, za určitého človeka. Niektoré veci neboli dobre riadené a za to nesie zodpovednosť".
Predseda Strany maďarskej koalície Béla Bugár navrhoval Hamžíkovi, aby z funkcie odstúpil sám, čo by bolo "oveľa elegantnejšie a pre SOP určitá výhra". Bugár si nemyslí, že SOP opustí koalíciu: "Ak SOP bude tak ako doteraz hodnotiť jednotlivé kroky z pohľadu Slovenska a nie z pohľadu strany, nemyslím si, že tak urobia," povedal dodajúc, že minimálne politická zodpovednosť v celom prípade existovala.