SME

Voliť europoslancov chce iba štvrtina Slovákov

Nezáujem občanov SR o účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu spôsobuje podľa europoslankyne Flašíkovej-Beňovej fakt, že európska politika sa vníma ako zahraničná, pritom sa nás priamo týka.

BRATISLAVA. Využiť svoje právo voliť slovenských poslancov Európskeho parlamentu (EP) chce určite 16 percent Slovákov.

Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol riaditeľ Informačnej kancelárie EP v SR Robert Hajšel, je to o jedno percento viac ako pred polrokom, čo dovoľuje byť "miernym triezvym optimistom". Faktom totiž je, že v historicky prvých voľbách do EP na Slovensku sa na voľbách zúčastnilo rekordne málo voličov, len 16,96 % a odvtedy všetky prieskumy ukazovali podobné čísla, pripomenul.

Ako ďalej vyplýva z prieskumu "Eurobarometer 71.1 Európske voľby 2009 a pohľad občanov na Európsky parlament", 9 % respondentov zo SR s vysokou pravdepodobnosťou chce ísť voliť. Spolu by sa tak na júnových eurovoľbách mohlo pravdepodobne zúčastniť 25 % Slovákov.

Na druhej strane 12 % Slovákov v prieskume uviedlo, že určite voliť nepôjde, čo je o 3 % viac ako v predchádzajúcom prieskume pred polrokom. Podľa najnovšej vlny štúdie Eurobarometer 71.1, z celoeurópskeho pohľadu majú Európania stabilný záujem o voľby do EP - 44 % sa o ne zaujíma a 53 % nezaujíma.

Flašíková-Beňová: Eurovoľby sú vnímané ako zahraničné

Slovenská europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) nezdieľa žiaden veľký optimizmus, čo sa týka účasti občanov SR vo voľbách do EP. Ako povedala na dnešnej tlačovej besede, je rada, že občania vnímajú EP pozitívne, ale "na druhej strane aj z prieskumov vyplýva, že prakticky nemajú predstavu o tom, akým spôsobom či už táto, alebo ostatné inštitúcie fungujú".

Dôvodom podľa Fašíkovej-Beňovej je, že "z veľkej časti je to spôsobené tým, že európska politika je ešte stále vnímaná ako zahraničná politika, pritom tie rozhodnutia, ktoré prijímajú európske inštitúcie sú záväzné pre Slovenskú republiku, rovnako ako pre zvyšných 26 štátov Európskej únie". Je to spôsobené aj slabou podporou práce našich europoslancov v slovenských médiách, uviedla Beňová. Pritom menovite kritizovala Slovenskú televíziu za to, že neprišla na dnešnú tlačovú besedu. STV sa ku kritike vyjadrí ešte dnes.

Viac prezentácie v médiách chýba aj europoslancovi Sergejovi Kozlíkovi (ĽS-HZDS). Upozornil, že zvýšenie povedomia o EP by občanom prospelo. Europarlament totiž rozhoduje o veciach, ktoré sa priamo týkajú každého z občanov štátov EÚ. Napríklad v poslednom období to bolo rozhodnutie o lacnejších roamingových hovoroch v EÚ či úpravy leteckých taríf alebo opatrenia na ochranu životného prostredia ako recyklácia a podobne. Europoslankyňu Annu Záborskú (KDH) znepokojuje nezáujem mladých ľudí o voľby. Myslí si, že je to spôsobené ich frustráciou z politiky. Naproti tomu Beňová predpokladá, že mladým chýba dostatok informácií.

Kampaň sa pokúsi účasť vylepšiť

Na prieskume Eurobarometer 71.1, ktorý prebiehal od 20. januára do 13. februára 2009, sa zúčastnilo 27 218 respondentov z členských krajín EÚ, z toho 1 025 zo SR. Bol zameraný na zistenie povedomia občanov o termíne volieb do EP, ich záujmu o tieto voľby či odhodlaní zúčastniť sa na voľbách do EP. Šéf Informačnej kancelárie EP v SR Hajšel pri tejto príležitosti pripomenul, že k júnovým voľbám do EP už odštartovali kampaň.

Tá sa ešte zintenzívni a bilbordy, informačné plagáty a letáky už v týchto dňoch doplnia aj televízne a rádiové spoty a aj trojrozmerné inštalácie. Hajšel preto verí, že 6. júna - v deň, keď si budeme vyberať svojich zástupcov do EP, "nebude na Slovensku človek, ktorý by nevedel, že sa konajú nejaké voľby do Európskeho parlamentu".

Slováci budú 6. júna voliť 13 zástupcov do europarlamentu, ktorý je jediným priamo voleným orgánom Európskej únie (EÚ). Približne 375 miliónov voličov z 27 členských krajín EÚ, ktorí spolu zastupujú približne 492 miliónov občanov únie, budú v júnových voľbách rozhodovať o obsadení 736 kresiel europarlamentu. V súčasnosti má europarlament 785 poslancov.

Poslanci sa volia každých päť rokov. Poslanci v EP nezasadajú podľa krajín, ale podľa politickej orientácie a v súčasnosti sú rozdelení do siedmich politických skupín. Po voľbách, ktoré sa v štátoch únie konajú rôzne - medzi 4. a 7. júnom, budú mať menšie krajiny v EP minimálne 5 poslancov a najväčšie 99. Informácie ponúka aj internetová adresa.

Záujem mierne stúpa

Na Slovensku záujem o voľby oproti jeseni 2008 stúpol o 5 % na 39 %. Až 52 % Slovákov považuje postoj kandidátov k vnútroštátnym otázkam za jedno z troch kritérií pri rozhodovaní v Európskych voľbách 2009. Podľa občanov SR by sa kampaň k voľbám do EP mala zamerať najmä na nezamestnanosť (72 %) a hospodársky rast (68 %). Diskusiu o zabezpečení dodávok energie, ktorá je v súvislosti s voľbami do EP novou témou, by očakávalo 50 % Slovákov.

Dôležitosť inflácie a kúpnej sily klesla na Slovensku na 23 %. V porovnaní so Slovenskom, celkovo za EÚ záujem o voľby nerastie a pravdepodobnosť účasti či neúčasti v nich zostáva stabilná. Takmer polovica Európanov chce, aby úloha EP bola dôležitejšia, pričom jedna šestina vyhlasuje opak. V európskom priemere sú na čele tém kampane stále tri rovnaké témy - nezamestnanosť (57 %), ekonomický rast (52 %) a inflácia a kúpna sila (40 %).

Z prieskumu Eurobarometer 71.1 Európske voľby 2009 a pohľad občanov na Európsky parlament tiež ďalej vyplynulo, že v informovanosti o termíne eurovolieb je Slovensko na treťom mieste, keď oproti jeseni 2009 vzrástla informovanosť Slovákov o 16 % na celkových 61 %. Najinformovanejší pritom podľa Eurobarometra sú v Luxembursku (66 %) a na Malte (64 %). Z celoeurópskeho hľadiska sa miera informovanosti o voľbách oproti dvom predchádzajúcim prieskumom zlepšuje. Za rok sa množstvo občanov, ktorí poznali dátum volieb, zdvojnásobil. O tom, že voľby do EP budú tento rok, vie 32 % respondentov, pričom vlani to bolo 16 %. Jún ako mesiac konania volieb vedelo uviesť 16 % európskych respondentov, minulý rok ich boli 4 %.

STV: Europarlamentu sa venujeme pravidelne a koncepčne

Verejnoprávna Slovenská televízia (STV) sa témam, ktoré súvisia s prácou Európskeho parlamentu (EP), pravidelne venuje v spravodajských a publicistických, ale aj špeciálnych reláciách. Vedenie STV tak prostredníctvom hovorkyne televízie Želmíry Habánovej reagovalo na dnešnú kritiku niektorých europoslancov k tomu, ako verejnoprávna televízia pokrýva ich prácu v EP.

"Voľbám do Európskeho parlamentu sa venujeme koncepčne," znie odkaz zo stanoviska televízie. STV argumentuje aj tým, že vyslané spravodajkyne v Bruseli Marta Jančkárová a Soňa Miháliková pripravili tento rok približne 30 príspevkov venovaných činnosti europarlamentu. Vo väčšine z nich sa vyjadrovali aj slovenskí europoslanci. Na rôzne témy diskutovali aj v aktuálnej publicistickej relácii Správy a komentáre. "Napríklad len počas uplynulého víkendu sme odvysielali v hlavnej spravodajskej relácii dva príspevky, venované problematike volieb do EP," tvrdí vedenie STV.

STV získala v rámci grantovej schémy Generálneho riaditeľstva EP pre informácie grant na výrobu relácie Naša Európa. "V rámci neho sme v období apríl 2008 až marec 2009 odvysielali seriál 12 relácií, každú s dĺžkou 26 minút, zameraných na prácu EP. Jednotlivé témy boli sprístupňované práve cez ich dopad na život občanov EÚ, cez príbehy bežných ľudí. V reláciách však odzneli aj postoje poslancov EP, ktoré priblížili legislatívny proces a načrtli možnosti ďalšieho vývoja," píše sa v stanovisku.

Vedenie zároveň pripomína, že STV "bola a je jedinou televíziou na Slovensku, ktorá sa zapojila do pravidelných grantových schém vyhlasovaných Generálnym riaditeľstvom EP pre informácie".

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 533
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 811
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 968
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 641
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


MŠK Považská Bystrica - FK Humenné: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: MŠK Považská Bystrica - FK Humenné.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu