SME

Profily novozvolených podpredsedov Smer-u - Čaploviča, Murgaša, Beňovej

PhDr. Dušan Čaplovič, CSc., sa narodil 18. septembra 1946 v Bratislave. Archeológiu a historické vedy vyštudoval na Filozofickej fakulte Univerzity ...

PhDr. Dušan Čaplovič, CSc., sa narodil 18. septembra 1946 v Bratislave. Archeológiu a historické vedy vyštudoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (FFUK) v Bratislave.

V rokoch 1969-1980 pracoval na historickom odbore Východoslovenského múzea v Košiciach.

V apríli 1980 začal pracovať v Archeologickom ústave Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) v oddelení pre východné Slovensko so sídlom v Košiciach. V rokoch 1981-1986 bol poverený vedením tohto oddelenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od 1. marca 1986 začal pracovať v Archeologickom ústave (AÚ) SAV v Nitre, kde bol do roku 1990 vedeckým tajomníkom AÚ SAV a v rokoch 1990-1991 zástupcom riaditeľa pre terénny archeologický výskum. V rokoch 1992-1995 ho zvolili za člena Vedeckej rady AÚ SAV v Nitre.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1992 zvolili Dušana Čaploviča do Predsedníctva SAV a stal sa zástupcom podpredsedu pre vedy o spoločnosti a kultúre SAV (1992-1995). Do Predsedníctva SAV ho znovu zvolili v rokoch 1995 a 1998.

Od roku 1995 pôsobí Dušan Čaplovič vo funkcii podpredsedu SAV v Bratislave pre vedy o spoločnosti a kultúre.

Pracuje vo viacerých poradných orgánoch SAV i mimo nej. V rokoch 1996-1999 bol voleným predsedom Slovenskej archeologickej spoločnosti pri SAV. Je členom a tajomníkom Slovenského národného komitétu pri AÚ SAV - UISPPP pri Unesco. Pôsobil i vo funkcii predsedu Komisie pre terénny archeologický výskum na Slovensku. Od roku 1994 pracuje v mnohých zahraničných komisiách.

Zúčastnil sa na viacerých medzinárodných vedeckých podujatiach a prednáškach (Maďarsko, Poľsko, Ukrajina, Rusko, Nemecko, Česká republika, Francúzsko, USA), na ktorých prezentoval výsledky archeologického výskumu.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravoval a organizoval mnohé archeologické výskumy na celom Slovensku (Červený Kláštor-Pieniny, Bardejov, Bratislava, Košice a inde). Pripravoval a organizoval mnohé vedecké a kultúrno-vedecké podujatia, konferencie, ktorých výsledky boli prezentované v samostatných publikačných výstupoch.

V rokoch 1996-2000 externe prednášal na Katedre archeológie a Katedre dejín umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (FFUK) v Bratislave.

Pozornosť venoval aj popularizácii vedeckého archeologického bádania, vedeckého poznávacieho procesu slovenskej a stredoeurópskej histórie a kultúry. Z tejto oblasti písal články, polemiky, diskusie, recenzie, úvahy a eseje, publikoval aj knižne. Jeho publikačná činnosť predstavuje množstvo titulov v domácich a zahraničných periodikách, v neperiodickej a populárnej tlači a monografie.

SkryťVypnúť reklamu

Dušan Čaplovič je členom predsedníctva SMER-u a vedúcim sekcie školstva, vedy kultúry a športu.

Je rozvedený a má dvoch synov.

x x x

Doc. Ing. Milan Murgaš, CSc., sa narodil 10. júla 1951 v Banskej Bystrici. V roku 1975 absolvoval štúdium na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej (VŠE) v Bratislave. Vzdelanie si doplnil v oblasti ekonómie zdravotníctva, výkonného manažmentu a vyššieho zdravotníckeho manažmentu vo Svetovej zdravotníckej organizácii (1991), na Danish School of Public Administration v Kodani a Health Management School v Groningene (1992). V roku 1985 ho vymenovali za docenta.

V rokoch 1975-1990 bol postupne odborným inštruktorom, asistentom, odborným asistentom, docentom, prodekanom a dekanom na VŠE v Bratislave. V rokoch 1990-1993 pôsobil ako riaditeľ v Rehabilitačnom liečebnom ústave v Kováčovej. V rokoch 1993-1996 podnikal. Od roku 1995 pracoval na Univerzite Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, kde bol do roku 1999 vedúcim Ekonomickej fakulty, v rokoch 1996-2000 prorektorom školy pre rozvoj. Dňa 20. apríla 2000 ho prezident SR Rudolf Schuster vymenoval za rektora UMB v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

Milan Murgaš sa špecializuje na verejnú ekonomiku, ekonómiu zdravotníctva a na manažment zdravotníctva. Na túto problematiku boli zamerané aj jeho zahraničné študijné pobyty v USA, Dánsku, Holandsku a vo Veľkej Británii.

Pôsobí vo viacerých riadiacich a poradných orgánoch, vo vzdelávacích inštitúciách a verejnej správe. Je členom medzinárodných organizácií Asociácie verejnej ekonómie (Česká a Slovenská republika), celosvetovej organizácie Association of University Programs in Health Administration a American College of Healthcare Executives v USA.

Prednášal na univerzitách v USA, Poľsku, Českej republike, Argentíne a Španielsku.

Je autorom knižných publikácií, vedeckých prác publikovaných v časopisoch a zborníkoch doma i v zahraničí, odborných prác z oblasti manažmentu v zdravotníctve a populárno-vedeckých prác.

SkryťVypnúť reklamu

Ovláda anglický a ruský jazyk. Je ženatý.

x x x

Monika Beňová sa narodila 15. augusta 1968. V roku 2000 začala študovať na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela (FPV MV UMB) v Banskej Bystrici.

Od roku 1993 súkromne podnikala. V roku 1996 spoluzakladala a stala sa správkyňou Nadácie Malý princ (pre deti z detských domovov a týrané deti). V roku 1997 začala pracovať v Rádiu Koliba, kde bola generálnou riaditeľkou. V roku 1998 patrila medzi zakladateľov a stala sa správkyňou Nadácie Solidarita (na pomoc starým a opusteným ľuďom a sociálne slabým rodinám). V roku 2000 nadácia zmenila názov na Nadácia Smer.

Monika Beňová je členkou Správnej rady Sanatória alkoholicko-toxikomanických závislostí a šéfredaktorkou informačného občasníka Slovensko potrebuje Smer.

SkryťVypnúť reklamu

Je spoluzakladateľkou strany Smer, v súčasnosti je jeho generálnou manažérkou.

Je vydatá a má 1 dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 863
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 079
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 072
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 503
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 623
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 742
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 489
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu