BRATISLAVA, PRAHA. Nominant HZDS na čele Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) František Blanárik aktívne spolupracoval s Vojenskou kontrarozviedkou (VKR) až do pádu komunistického režimu. Vyplýva to z nových dokumentov, ktoré našiel denník SME v Archíve bezpečnostných zložiek v Prahe.
Doteraz bolo známe, že Blanárik udal pred revolúciou sedem ľudí. Väčšinou išlo o jeho kolegov, profesionálnych vojakov, s ktorými slúžil v Leviciach. Z nových záznamov je zrejmé, že Blanárik udal v rokoch 1981 až 1989 minimálne desať ľudí. NBÚ rozhoduje o bezpečnostných previerkach, spolupráca s tajnou službou je prekážkou pri jej získaní.
Podpora zo Západu
Na koho donášal
o Ladislavovi B. povedal, že uňho prespala rodina zo západného Nemecka
o jeho známej Anne O. sa vyjadril, že sprostredkovala spomínané ubytovanie, pričom Nemci navštívili aj ju
podrobne opísal spôsob emigrácie Jána D., kde žije, čo robí, že si píše s manželkou
informoval aj o emigrácii jeho brata Milana D.
udal Annu D., že chce vycestovať za manželom do USA
o kolegovi Jozefovi H. povedal, že sa po smrti manželky stretáva s pochybnými ženami cigánskeho pôvodu
o inom kolegovi Ladislavovi B. sa vyjadril, že chodí v pracovnom čase obrábať vinicu
o Júliusovi A. uviedol, že je v kontakte s rodinou zo západného Nemecka, ktorá ho podporuje aj finančne
o Václavovi H. sa vyjadril, že ho vystrašilo stretnutie s „kontrášmi“
Máriu J. pochválil za jej pracovné nasadenie a usporiadaný rodinný život
Podľa záznamu z 13. mája 1981 hovoril Blanárik s tajnými o svojom kolegovi, ktorého po nástupe k útvaru v Leviciach zaujímalo, koľko zarába. „Na to začal Imrich A. hovoriť o bratrancovi Júliusovi A. (aj on slúžil v Leviciach – pozn. red.), ktorý vraj zarába 3400 korún mesačne a musí živiť celú rodinu, lebo jeho manželka Betka nechce ísť do zamestnania. To sa nepáči matke Júliusa A., ktorá nadáva na Betku, že nechce robiť,“ informoval VKR Blanárik.
Tajných však oveľa viac zaujímalo, či je jeho kolega Július A. v kontakte so svojou švagrinou a jej manželom zo západného Nemecka. Blanárik nesklamal – VKR povedal aj to, že rodinu Júliusa A. podporujú aj finančne. „Keby rodičia, ktorí vlastnia veľkú vinicu, nepodporovali mladých A. a títo by nedostávali podporu zo Západu, tak by ťažko vyžili.“
Tajní boli spokojní, keďže Július A. kontakty s príbuznými tajil. „Získaný poznatok charakterizuje vzťahy v rodine Júliusa A. Potvrdzuje skutočnosť, že Július A. s manželkou Alžbetou dostávajú peňažitú podporu od vízových cudzincov z NSR, s ktorými udržujú utajované styky,“ napísal dôstojník VKR Peter Fakan. „Cestou dôverníka (Blanárika) naďalej získavať informácie k osobe Júliusa A., jeho stykoch s VC NSR, prípadne jeho manželke.“
Vlastná iniciatíva
Pozoruhodné sú aj ďalšie dve udania – zo 14. apríla 1988 a 18. októbra 1989. Dôstojník VKR Ľudovít Frenko totiž napísal, že s Blanárikom sa stretol v „služobnej miestnosti“ a ten poskytol informácie z „vlastnej iniciatívy“. V dokumentoch je aj poznámka, že v prípade Blanárika ide o prevereného spolupracovníka.
V zázname zo 14. apríla 1988 Blanárik opísal stretnutie s náčelníkom štábu v Leviciach Václavom H., ktoré sa uskutočnilo len deň predtým. „Prameň (Blanárik) uviedol, že 13. apríla 1988 po obede bol u dôstojníka pre evidenciu a kádre, keď tam došiel náčelník štábu útvaru, major H. Ten povedal, že dostal od kontrášov .... za to, že je neporiadok v previerkach nositeľov štátneho tajomstva.“
Blanárik tiež tajných informoval, že Václav H. sa mu zdôveril, aké „nepríjemné je sedieť u kontrášov, keď mu hovoria, čo všetko sa mohlo stať a čo by za to mohol dostať“. „Povedal, že druhýkrát by sa tam (ku kontrášom) nechcel dostať,“ oznámil VKR Blanárik. „Cestou dôverníka Fero naďalej podchytávať jednanie náčelníka štábu útvaru,“ napísal dôstojník Frenko.
Podľa záznamu z 18. októbra 1989 sa Blanárik podelil s VKR aj o svoje skúsenosti s Máriou J. – novou správkyňou ubytovne vo vojenskom útvare v Bratislave, kde vtedy slúžil. Blanárik pochválil jej pracovné nasadenie aj usporiadaný rodinný život.
„Prameň (Blanárik) uviedol, že sa dozvedel, že správkyňa sa normálne zapísala do knihy žiadostí a sťažností u veliteľa útvaru. Predložila písomne nedostatky, ktoré zistili pri preberaní budovy a žiadala stanovisko veliteľa, kedy budú odstránené. Prameň uviedol, že pozná aj jej manžela, je to dobrý veliteľ a veľký športovec.“
Povedal všetko
Podľa Martina Slávika z Ústavu pre štúdium totalitných režimov v Prahe najnovšie zistenia o Blanárikovej minulosti „dokresľujú mozaiku jeho spolupráce s VKR“. „Nie je dôležité, či poskytoval negatívne, alebo pozitívne informácie. Kľúčové je, že spolupracoval veľmi aktívne, keďže o všetkom, čo sa dozvedel, informoval svojho riadiaceho dôstojníka.“
Blanárik na nové dôkazy o jeho spolupráci s komunistickou tajnou službou nereagoval. V minulosti však vedomé donášanie na svojich kolegov poprel. „Sú tam povymýšľané veci, ktoré nesúhlasia časovo ani administratívne,“ tvrdí.
Záznamy zmizli
V slovenských archívoch chýbajú kópie záznamov o spolupráci riaditeľa NBÚ s tajnou službou.
BRATISLAVA. Dôkazy, že František Blanárik v minulosti donášal na svojich kolegov, našiel denník SME v Archíve bezpečnostných zložiek (ABS) v Prahe. Súčasťou každého záznamu je aj rozdeľovník, z ktorého je zrejmé, do ktorých spisov tajní založili kópie udaní svojich spolupracovníkov. V prípade Blanárika išla jedna verzia vždy aj na oddelenie Vojenskej kontrarozviedky (VKR) v Topoľčanoch.
„Dokumenty, ktoré súvisia s pánom Blanárikom, boli čiastočne evidované aj v objektovom zväzku 13. tankovej divízie v Topoľčanoch,“ hovorí riaditeľ pražského ABS Ladislav Bukovszky. Súčasťou zväzku bol napríklad aj záznam, že Blanárik udal svojho kamaráta, profesionálneho vojaka Ladislava B., že uňho prespali manželia zo západného Nemecka.
Zväzok s týmito záznamami previezli v decembri 1992 z Českej republiky na Slovensko. Ministerstvo obrany ho v roku 2004 odovzdalo Ústavu pamäti národa (ÚPN). Záznamy o tom, že Blanárik udával svojich kolegov, však chýbajú.
Znamená to, že dôkazy o minulosti šéfa NBÚ boli zničené alebo s nimi dodnes niekto manipuluje? „Neviem to potvrdiť ani vyvrátiť. V tejto chvíli však viem povedať, že zväzok, do ktorého boli začlenené aj kópie záznamov (Františka Blanárika), bol v roku 1992 odovzdaný slovenským orgánom.“
Ministerstvo obrany akúkoľvek manipuláciu so zväzkami odmieta. „Spomínaný objektový zväzok bol odovzdaný ÚPN. Neboli v ňom vykonávané žiadne záznamy o skartácii,“ povedal hovorca rezortu Vladimír Gemela.
Denník SME pred niekoľkými týždňami informoval, že v rokoch 1998 až 2001 boli na ministerstve obrany zničené stovky dokumentov o činnosti bývalej VKR.
V ÚPN Blanárikove udania nie sú.
FOTO ARCHÍV SME – MIRKA CIBULKOVÁ
vag
Gemela: Previerka je v poriadku
Spôsob, akým dostal riaditeľ NBÚ bezpečnostnú previerku, vyvoláva pochybnosti.
BRATISLAVA. Hoci František Blanárik udal pred revolúciou najmenej desať ľudí, od roku 2005 má previerku NBÚ. Takisto má aj certifikáty NATO a EÚ, tieto organizácie sú však pri skúmaní minulosti odkázané len na podklady slovenskej strany – v tomto prípade Vojenskej spravodajskej služby (VSS).
Zámer či nedôslednosť?
Práve vojenskí spravodajcovia mali NBÚ, NATO aj Európsku úniu upozorniť na Blanárikovu spoluprácu s komunistickou tajnou službou. Prečo tak neurobili, dodnes neobjasnili. Možné sú dve vysvetlenia. Buď to urobila VSS zámerne, aby „kryla“ svojho človeka, ktorý má z minulosti bohaté kontakty na ľudí z armády. Alebo z nedôslednosti, čo vyvoláva pochybnosti o kompetentnosti príslušníkov VSS, ktorí majú na starosti bezpečnostné previerky.
Zo slovenských archívov vychádza Blanárik ako čistý. FOTO – SITA/ÚPN
Fakty sú jasné: Vojenská kontrarozviedka (VKR) zaviedla na Blanárika dva spisy. Jeden v roku 1975, druhý v roku 1988. Oba sa zrejme v čase, keď robila VSS Blanárikovi bezpečnostnú previerku (2005), nachádzali na českom ministerstve obrany. Súčasťou rezortného archívu bolo aj desať Blanárikových udaní, ktoré našiel denník SME v spisoch jeho kamarátov, profesionálnych vojakov. Dnes sú uložené v Archíve bezpečnostných zložiek v Prahe.
Ministerstvo obrany, pod ktoré spadá aj VSS, podrobnosti Blanárikovej previerky stále tají. Hovorca Vladimír Gemela na otázky, či skúmali všetky spisy (dokumenty, udania) Františka Blanárika, ktoré sa nachádzajú v českých archívoch, a ak áno, prečo vyhodnotili jeho minulosť ako bezproblémovú, neodpovedal. „Vykonanie bezpečnostnej previerky bolo v súlade so zákonom,“ tvrdí Gemela.
V Česku by neprešiel
Opozícia je presvedčená, že ak vychádzajú najavo fakty, ktoré neboli známe v čase Blanárikovej previerky, mal by požiadať o opätovné preskúmanie svojej osoby. Blanárik na túto výzvu nereagoval. Bývalý šéf českého NBÚ Tomáš Kadlec televízii Markíza povedal, že za jeho vedenia by Blanárik previerku nedostal. Podľa neho totiž z doteraz zverejnených informácií vyplýva, že vedome spolupracoval s tajnou službou.
Podobný názor má aj Miroslav Lehký z Ústavu pre štúdium totalitných režimov v Prahe. „Ťažko si predstaviť, že to robil nevedome. Informácie, ktoré jej odovzdával, boli príliš konkrétne.“ Hoci Blanárik bol v kategórii dôverník, tým, že dostával od tajných konkrétne úlohy, pracovali s ním ako s agentom, tvrdí Lehký.
Marek Vagovič
Opozícia ide šéfa NBÚ odvolávať
BRATISLAVA. SDKÚ, KDH a SMK začnú zbierať podpisy pod návrh na odvolanie riaditeľa NBÚ Františka Blanárika. Či ho predložia na tejto parlamentnej schôdzi, je otázne.
„Zhodli sme sa, že teraz je prioritou odvolávanie ministra Štefanova. Až potom príde na rad Blanárik,“ hovorí poslanec Daniel Lipšic z KDH. Najnovšie zistenia o Blanárikovi sú podľa Lipšica „len ďalšie kamienky do mozaiky“. „Je absurdné, ak je takýto človek na čele úradu, ktorý preveruje bezúhonnosť verejných činiteľov.“
vag
Autor: Marek Vagovič

Beata
Balogová
