SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií od 4.5.-6.5.2001

Kukana dnes čakajú rozhovory s Powellom a interview pre CNN

Washington 4. mája (TASR) - Slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan sa vo štvrtok vo Washingtone zúčastnil na slávnostnom večere organizovanom Americkým židovským výborom. Hlavný prejav predniesol prezident USA George W. Bush.

Prítomný bol aj prezident Mexika Vicente Fox, nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer, mnohí členovia diplomatického zboru akreditovaní v hlavnom meste Spojených štátov, ako aj predstavitelia židovských obcí mnohých krajín sveta, vrátane Slovenskej republiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident Bush prítomným povedal, že jeho administratíva bude sústavne podporovať Izrael v boji proti terorizmu, násilnostiam a v úsilí o mier, za ktorý sa modlia všetci Židia. Členovia americkej vlády, ktorí nechcú byť menovaní, uviedli, že Biely dom nemieni pozvať predstaviteľa Palestínčanov Jásira Arafata dovtedy, kým nedôjde k podstatnému zníženiu palestínskych útokov na izraelských Židov.

Minister Kukan využil pozvanie na toto významné stretnutie na celý rad neformálnych stretnutí s desiatkami vplyvných osobností amerického politického a spoločenského života a v rozhovoroch pripomenul slovenské integračné ciele.

Kukan si vo štvrtok prezrel výstavbu novej budovy slovenskej diplomatickej misie, ktorá už od júna bude slúžiť svojim potrebám. Dnes ho čaká hlavný bod jeho návštevy vo Washingtone, rokovanie s americkým ministrom zahraničných vecí Colinom Powelom a neskôr s poradkyňou prezidenta Busha pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezzou Riceovou.

Skryť Vypnúť reklamu

Americké médiá v poslednom týždni venovali Slovensku veľkú pozornosť najmä v súvislosti s prípadným druhým kolom rozšírenia Severoatlantickej aliancie. Niektoré otázky s tým spojené podrobnejšie americkým médiám minister Kukan predloží dnes počas stretnutia s vedením vplyvného denníka Washington Post a počas interview pre televíznu stanicu CNN.

Právo: Vetchý by sa mohol údajne stať veľvyslancom ČR na Slovensku

Praha 4. mája (TASR) - Na post veľvyslanca Českej republiky na Slovensku sa podľa informácií českého denníka Právo z kruhov ministerstva predbežne počíta s odchádzajúcim ministrom obrany Vladimírom Vetchým, ktorého dnes na návrh premiéra Miloša Zemana nahradí jeho ekonomický námestník Jaroslav Tvrdík. Hovorca českého ministerstva zahraničných vecí Aleš Pospíšil však žiadnymi takýmito informáciami nedisponuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Český premiér požiadal vo štvrtok prezidenta Václava Havla o odvolanie ministra obrany, o ktorom sa hovorilo už dávnejšie. Podľa Práva Zemanov pohár trpezlivosti pretiekol a po tom, čo ho neúspešne vyzýval, aby sám rezignoval, pristúpil k jeho odvolaniu. Prezident Havel promptne zareagoval na jeho žiadosť a už dnes popoludní sa novým ministrom stane doterajší ekonomický námestník Tvrdík, ktorý len nedávno vyzliekol uniformu a vstúpil medzi sociálnych demokratov.

Jednému z najobľúbenejších ministrov podľa Práva zlomil väz hlavne chaos v armádnych financiách. Hovorca vlády Libor Rouček pripustil, že vláda zdedila ťažké problémy z minulosti, napríklad modernizáciu tanku T-72 a nákup podzvukových lietadiel L-159 a nie všetky problémy sa Vetchému darilo riešiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Samotného ministra Vetchého Zemanove rozhodnutie rozladilo. "Politik po etape života, ktorá neskončila podľa jeho predstáv, má jednu veľkú šancu. Posúdiť svoje pôsobenie a vyvodiť z neho závery pre svoje ďalšie životné aktivity," uviedol v reakcii Vetchý.

Ako ďalej uviedol, nemá žiadne výčitky svedomia, pretože práci venoval všetok čas a energiu. "Vo svojom pôsobení som bol obmedzený radom predchádzajúcich rozhodnutí, ktoré neumožňovali riešiť všetky problémy rezortu podľa mojich predstáv," dodal minister Vetchý.

Népszabadság o reakcii Kocingera na vyhlásenia Székelya

Budapešť 4. mája (TASR) - Splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN) Dominik Kocinger nebol ochotný komentovať názor splnomocnenca maďarskej vlády pre dunajskú problematiku Lászlóa Székelya, týkajúcu sa SDVGN a plánovaných maďarsko-slovenských rokovaní, píšu dnešné budapeštianske noviny Népszabadság.

Skryť Vypnúť reklamu

L. Székely v stredu v parlamentnom výbore pre zahraničné veci vyhlásil, že Bratislava už kategoricky neodmieta dohodu bez výstavby vodného diela Nagymaros a nezavrhuje ani zlepšenie plavebných podmienok na dunajskom úseku medzi Rajkou a Budapešťou bez zvýšenia vodnej hladiny.

Dominik Kocinger na to novinám Népszabadság odpovedal v tom zmysle, že nepozná žiaden oficiálny dokument slovenského kabinetu, ktorý by opodstatňoval k podobným výrokom.

Podľa Kocingera - uvádza najčítanejší maďarský denník - bude na júnovom stretnutí maďarských a slovenských expertov v Bratislave reč o vytvorení a pracovnej náplni odborných skupín, z ktorých jedna by mala dospieť k dohode o množstve vody, ktoré sa z dôvodov ochrany životného prostredia dostane do starého dunajského koryta.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým Maďarsko pokladá doterajší prietok vody za prinízky pre zlepšenie ekologických pomerov v oblasti, SR považuje súčasných 20 percent (teda nie 17, ako to podľa D. Kocingera nesprávne tvrdil L. Székely) v celoročnom priemere za dostatočné množstvo vody.

Die Presse: Hamžíkova politická kariéra sa končí kvôli korupčnému škandálu

Viedeň 4.mája (TASR) - Škandál, súvisiaci so spreneverou prostriedkov z pomocných fondov Európskej únie znamená pravdepodobne politický koniec vicepremiéra Pavla Hamžíka, informoval dnes konzervatívny rakúsky denník Die Presse.

Dzurinda a niektorí členovia vládneho kabinetu vytýkajú vicepremiérovi, ktorý mal na starosti integráciu Slovenska do EÚ, že o celom prípade neinformoval vládu skôr, aj keď mal na to dostatok príležitostí a o nepríjemnom škandále sa dozvedeli až z médií, konštatuje rakúsky denník a dodáva, že podľa výsledkov doterajšieho vyšetrovania si vysoký vládny úradník, podriadený priamo Hamžíkovi, nechal previesť z peňazí podporných fondov EÚ na základe výberových konaní na kontá svojich vlastných firiem približne 50.000 eúr, t.j. asi dva milióny korún (podľa Die Presse išlo o dve miliardy - pozn.TASR). Na celý prípad upozorňovala spoluvládnuca Strana maďarskej koalície už pred pol rokom, Hamžík však svojho podriadeného prepustil až koncom marca, po tom, ako sa o celú záležitosť začala zaujímať polícia, dodáva rakúsky denník.

Skryť Vypnúť reklamu

Na finančný škandál v jednej z kandidátskych krajín reagovala Európska komisia krátkodobým pozastavením finančnej pomoci Slovensku a celý prípad budú v spolupráci so slovenskými vyšetrovateľmi prešetrovať osobitné antikorupčné miesta EÚ.

Požiadavka Dzurindu na Hamžíkovo odstúpenie nepadla slovenskému premiérovi ľahko, konštatujú rakúske noviny. Hamžík je napokon predsedom spoluvládnucej Strany občianskeho porozumenia (SOP) a hrozí, že vládna koalícia v Bratislave sa ocitne v doteraz najvážnejšej kríze. Rezort pre západnú integráciu patrí k špičkovým rezortom slovenskej vlády. Hamžík bol pritom ideálnym šéfom tohto rezortu: pôsobil niekoľko rokov ako veľvyslanec SR v Nemecku a zastával aj post ministra zahraničných vecí, uzatvára Presse.

Skryť Vypnúť reklamu
Dohoda vlád chatárov v obci Kasárna pravdepodobne sklame

Praha 4. mája (TASR) - Majitelia chát v oblasti Kasární si veľa sľubujú od májového rokovania českého a slovenského premiéra. Obaja predsedovia vlád už vopred sľúbili, že urobia maximum pre spokojnosť občanov. Problémom však je, že toto maximum vyzerá na oboch stranách diametrálne, píše denník Jihomoravský den.

Požiadavka chatárov, ktorí presadzujú ako riešenie výmenu území tak, aby sa ich majetok ocitol na území Česka, je bohužiaľ úplne nepriechodná. Mikuláš Dzurinda nemôže z politických dôvodov nič podobné sľúbiť. Ak by s výmenu súhlasil, rozhodol by prakticky o svojej volebnej prehre.

Dzurinda nesporne môže a určite sa postaví proti požiadavke obce Makov na vyvlastnenie pozemkov pod českými chatami. Môže takisto ponúknuť osobitný režim pre oblasť Kasární, aby tam českí majitelia chát získali určité výhody oproti iným zahraničným majiteľom nehnuteľností na Slovensku. Práve taký postup by bol potvrdením nadštandardných vzťahov medzi SR a ČR.

Skryť Vypnúť reklamu

Český premiér Miloš Zeman bude mať na rokovaní s Dzurindom evidentne horšie karty, nemá totiž čo ponúknuť. Ale aj on hrá o dôveru voličov. Spor totiž opäť a znova otvára otázku štátom zaručenej ochrany majetku a premiér by mal ukázať, že aj vláda ČSSD je ochotná privátny majetok chrániť.

Zeman tu má však svoje limity a bojovať za záujmy chatárov v Kasárnach by mohlo v krajnom prípade znamenať vyhlásiť diplomatickú vojnu Slovensku. Tým by však pošramotil svoj imidž tvorcu výrazného zlepšenia česko-slovenských vzťahov. Súkromný majetok je však niečím, kvôli čomu by bol ospravedlniteľný aj taký krajný variant, uzatvára Jihomoravský den.

Odvolaním vicepremiéra Hamžíka sa zaoberajú aj svetové agentúry

Bratislava 4. mája (TASR) - Návrhom premiéra SR Mikuláša Dzurindu na odvolanie Pavla Hamžíka z funkcie vicepremiéra SR pre európsku integráciu a reakciou prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý návrh akceptoval, sa dnes zaoberajú aj svetové agentúry.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako uvádza britská agentúra Reuters, návrh na Hamžíkovo odvolanie predložil Schusterovi Dzurinda v súvislosti s aférou, ktorá viedla v apríli k dočasnému pozastaveniu schvaľovania tendrov a podpisovania kontraktov pre Slovensko zo strany Európskej únie.

Americká agentúra AP pripomína, že Dzurinda vyzval Hamžíka vo štvrtok na rezignáciu na základe podozrenia zo zneužívania prostriedkov z predvstupových fondov riaditeľom odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR Rolandom Tóthom. Šéf slovenského kabinetu kritizoval Hamžíka za to, že informácie o rozhodnutí Európskej komisie tri týždne tajil. Hamžík však rezignáciu odmietol.

Vicepremiér sa dostal pod paľbu po odvolaní Tótha vzhľadom na obvinenie z korupcie. Hoci podrobnosti neboli zverejnené, Tóthovo odvolanie nasledovalo po obvineniach z prijímania úplatkov za prideľovanie lukratívnych kontraktov, konštatuje AP. Tóth, ktorý nekomunikoval s novinármi od svojho odvolania, prisľúbil, že predloží svoju verziu prípadu. Na dnešnej tlačovej konferencii poprel obvinenia vznesené voči nemu a obvinil Hamžíka z toho, že dovolil, aby sa situácia takto vyhrotila. Informácia o tom, že EÚ chce viesť vlastné vyšetrovanie prípadu, Tótha neznepokojila. Podľa jeho slov "EÚ nič nezistí".

Skryť Vypnúť reklamu

Reuters citujúc hovorcu prezidenta Jozefa Leikerta uviedol, že post vicepremiéra pre európsku integráciu bude dočasne zastávať minister pre legislatívu Ľubomír Fogaš.

Európska komisia obnovila program 27. apríla po rokovaniach so slovenskými predstaviteľmi. Finančná pomoc zo strany EÚ pre Slovensko dosahuje tento rok sumu 140 miliónov eúr. Prostriedky sú určené pre program na pomoc slovenskému hospodárstvu v prípravách na vstup do EÚ.

Od nástupu Dzurindovej vlády k moci v roku 1998 opustili svoje kreslá traja jej členovia. Príčinou bolo podozrenie z korupcie a zaostávanie v realizácii reforiem potrebných pre splnenie požiadaviek EÚ, uzatvára AP.

EK navrhla prechodné obdobia na predaj pôdy a nehnuteľností

Brusel 4. mája (TASR) - Európska komisia navrhla dnes členským krajinám EÚ, aby v prístupových rokovaniach povolili kandidátskym krajinám prechodné obdobia na predaj nehnuteľností a pôdy.

Skryť Vypnúť reklamu

Návrh spoločnej rokovacej pozície pre kapitolu voľný pohyb kapitálu predpokladá päťročný odklad predaja nehnuteľností občanom EÚ za účelom druhých rezidencií a sedemročné prechodné obdobie pri predaji poľnohospodárskej a lesnej pôdy. Už po troch rokoch by malo dôjsť k prehodnoteniu, či je možné prechodné obdobia zrušiť, alebo predĺžiť.

Slovensko sa žiadosti o prechodné obdobie pri nehnuteľnostiach vzdalo, pri pôde žiada odklad o desať rokov, rovnako ako Česko a Maďarsko. Poľsko chce v tejto oblasti až 18-ročné prechodné obdobie. V prípade nehnuteľností žiadajú Česi, Maďari i Poliaci päťročný odklad.

Dnešný návrh sa netýka krajín, ktoré žiadne prechodné obdobia nežiadajú, respektíve voľný pohyb kapitálu už uzatvorili Cyprus, Estónsko, Litva a Slovinsko. Z prechodných období sú tiež vylúčené niektoré aktivity, najmä samostatne hospodáriaci farmári, ktorí sa chcú usadiť v budúcom členskom štáte.

Skryť Vypnúť reklamu

Komisia podľa dnešného vyhlásenia vzala pri vypracovaní návrhu do úvahy politickú citlivosť tejto otázky, ale zároveň potrebu rovnováhy medzi obavami kandidátskych krajín a celistvosťou jednotného trhu EÚ, ktorého jedným z pilierov je práve voľný pohyb kapitálu.

Kandidátske krajiny už avizovali svoju nespokojnosť s len sedemročným prechodným obdobím pri predaji pôdy. Podľa hovorcu EK pre rozšírenie Jeana-Christopha Filoriho však ide o dostatočný čas.

"Sedem rokov považujeme za dostatočný čas pre také reformy a reštrukturalizáciu poľnohospodárskeho sektora, ktoré zvýšia kúpnu silu miestneho obyvateľstva a umožnia im konkurovať (pri nákupe pôdy občanom terajších krajín EÚ)," vysvetlil Filori na dnešnom brífingu v Bruseli.

Skryť Vypnúť reklamu

Definitívnu podobu spoločnej rokovacej pozície majú v rukách členské štáty EÚ. Filori preto nevylúčil akékoľvek zmeny v znení návrhu. Odmietol zároveň prepojenie s kapitolou voľný pohyb osôb, pri ktorom EK navrhla prechodné obdobie na päť rokov s možnosťou jeho predĺženia o ďalšie dva roky.

Tzv. cestovná mapa prístupových rokovaní predpokladá, že k dohode by mala pätnástka dospieť ešte počas švédskeho predsedníctva do konca júna. Definitívny návrh spoločnej pozície musí byť v Rade EÚ schválený jednomyseľne.

EK nekomentuje odvolanie Hamžíka

Brusel 4. mája (TASR) - Európska komisia (EK) nebude komentovať odvolanie slovenského vicepremiéra Pavla Hamžíka kvôli afére okolo možného zneužívania predvstupovej pomoci EÚ, pretože ide o vnútornú záležitosť Slovenska. Komisiu podľa dnešných vyhlásení jej predstaviteľov zaujíma len to, aby boli prostriedky z pokladnice EÚ chránené a správne využívané.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nemám žiadny komentár týkajúci sa rozhodnutia (odvolať Hamžíka), nie je to naša vec a ide o vnútornú záležitosť," vyhlásil na dnešnom brífingu v Bruseli hovorca EK pre rozšírenie Jean-Christophe Filori. Pripomenul, že komisia nikdy nekomentuje personálne zmeny vo vládach členských či kandidátskych krajín.

"Nám ide o to, aby boli fondy (EÚ) chránené," konštatoval Filori. Odpovede slovenskej vlády, nahradenie podozrivého pracovníka inou osobou a prvé výsledky vyšetrovania komisiu podľa neho presvedčili, že momentálne neexistuje riziko zneužitia peňazí a výberové konania a podpisovanie kontraktov k projektom mohlo byť obnovené. "Žiadne ďalšie podmienky sme (slovenskej vláde) nedávali," dodal hovorca komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena.

Ani hlavný vyjednávač EÚ so Slovenskom Dirk Meganck nechcel komentovať rozhodnutie slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu odvolať vicepremiéra Hamžíka. "Napíšte, že nemám žiadny komentár," povedal dnes TASR. Rovnako ako Filori zdôraznil, že Bruselu záleží hlavne na tom, aby boli peniaze z predvstupovej pomoci poriadne a dôsledne využívané.

Odmietol sa vyjadriť k tomu, že šéf Generálneho riaditeľstva EK pre rozšírenie EK Eneko Landaburu označil kroky slovenskej vlády pri riešení aféry za dostatočné a napriek tomu došlo k odvolaniu Hamžíka.

Filori aj Meganck zdôraznili, že komisia čaká na definívne výsledky vyšetrovania, ktoré okrem slovenských orgánov začal aj Úrad EÚ pre boj proti podvodom OLAF, a ďalšie kroky vyvodí až potom. "Nevylúčili sme, že Slovensko bude musieť vrátiť peniaze, ak sa dokáže, že boli zneužité," pripomenul dnes Filori.

Prezident Havel vystúpi s prejavom na konferencii v Bratislave

Praha 4. mája (TASR) - Český prezident Václav Havel v piatok 11. mája vystúpi s prejavom na medzinárodnej konferencii s názvom Európske nové demokracie - líderstvo a zodpovednosť, ktorá sa od 10. do 12. mája uskutoční v Bratislave a jej hlavným cieľom je rozvinúť diskusiu o rozširovaní NATO, ako aj o európskej bezpečnostnej a obrannej politike. V. Havel sa počas návštevy Bratislavy stretne aj so slovenským prezidentom Rudolfom Schusterom, informoval dnes hovorca prezidenta ČR Ladislav Špaček.

Český prezident chce v prejave zhrnúť svoju víziu úlohy aliancie v 21. storočí a jeho ďalšieho rozširovania v širokom kontexte zmien, ktoré sa začali pádom železnej opony pred viac ako desiatimi rokmi.

Hlavnými aktérmi podujatia budú premiéri deviatich krajín strednej a východnej Európy ašpirujúcich na vstup do Severoatlantickej aliancie a predseda chorvátskej vlády. Cieľom konferencie je vytvoriť priestor pre diskusiu súčasných aj bývalých politikov, predstaviteľov akademickej obce, novinárov a ďalších významných osobností euroatlantického priestoru od konca studenej vojny. Okrem prezidenta Havla sa na konferencii zúčastnia aj ďalšie popredné osobnosti medzinárodnej politiky, ako zástupca generálneho tajomníka NATO Klaus-Peter Klaiber či bývalý poradca prezidenta USA Jimmyho Cartera pre zahraničnú politiku Zbigniew Brzezinski.

"Konferenciu chápeme ako jedinečnú príležitosť ukázať, že Slovensko chce byť jedným z lídrov formovania zjednotenej a slobodnej Európy, ktorej piliere tvoria NATO a EÚ," uviedol v tejto súvislosti premiér SR Mikuláš Dzurinda. Podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Jána Figeľa bude toto podujatie najväčšou udalosťou svojho druhu na Slovensku po skončení studenej vojny.

Účastníci konferencie prijmú na záver Bratislavské vyhlásenie, ktoré bude podľa očakávaní silnou výzvou na ďalšiu akceleráciu projektu slobodnej a zjednotenej Európy.

Kukan rokoval s Powellom o bilaterálnych americko-slovenských vzťahoch

Washington 4. mája (TASR) - Spojené štáty americké sa doteraz nerozhodli, ktorý variant rozšírenia Severoatlantickej aliancie na pražskom summite NATO podporia, povedal dnes americký minister zahraničných vecí Collin Powell ministrovi zahraničných vecí SR Eduardovi Kukanovi, s ktorým rokoval o bilaterálnych americko-slovenských vzťahoch, bezpečnostných otázkach v Európe a o situácii na Balkáne.

Minister Powell ocenil pokrok, ktorý Slovensko v ostatných dvoch rokoch vo všetkých oblastiach zaznamenalo a ocenil zodpovedný prístup Slovenska k príprave na plnú integráciu do transatlantických a európskych štruktúr. Šéf americkej diplomacie zdôraznil, že v tomto úsilí treba pokračovať a ešte ho aj umocniť, najmä v oblasti reformy ozbrojených síl, pri ochrane utajovaných skutočností a v jazykovej príprave dôstojníkov a vojakov.

Najdôležitejšia však podľa šéfa slovenskej diplomacie je otázka kompatibility a interoperability slovenských ozbrojených síl s armádou členských krajín NATO. "Slovensko bude v okamihu, keď nám prípadne z pražského summitu pošlú pozvánku do exkluzívneho politicko-vojenského klubu, pripravené," reagoval v replike na slová ministra Powella slovenský minister zahraničných vecí.

E. Kukan informoval svojho hostiteľa o pripravovanej medzinárodnej konferencii s názvom Európske nové demokracie - líderstvo a zodpovednosť, ktorá sa od 10. do 12. mája uskutoční v Bratislave a jej hlavným cieľom je rozvinúť diskusiu o rozširovaní NATO, ako aj o európskej bezpečnostnej a obrannej politike.

Collin Powell slovenského hosťa informoval, že na konferenciu vyšle svojho námestníka pre politické otázky Marka Grosmana. Minister Powell prejavil záujem, aby po konferencii bol o jej výsledkoch podrobne informovaný. Eduard Kukan na otázku médií, či Rusko v prípade Slovenska je zhovievavejšie k jeho členstvu v NATO ako v prípade pobaltských krajín, odpovedal, že Moskva má legitímne záujmy v Európe a vo svete, ale to nemení nič na skutočnosti, že Severoatlantická aliancia sa sama rozhodne o svojom ďalšom rozšírení a to zdôraznil aj šéf americkej diplomacie.

Ministri Powell a Kukan veľmi podrobne hovorili o situácii na Balkáne, pričom americká strana podľa Kukana zastáva veľmi podobné stanovisko k problémom na Balkáne ako Organizácia Spojených národov.

Minister Kukan informoval C. Powella o svojej pripravovanej ceste do Belehradu a Prištiny vo funkcii mimoriadneho splnomocnenca generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana. Vo Washingtone vplyvné kruhy zaznamenali pozitívnu reakciu zo Slovenska na ostatný prejav prezidenta Georgea W. Busha o potrebe vybudovania nového raketového štítu proti nezodpovedným krajinám.

Kukan sa vyslovil za rokovania medzi macedónskou vládou a rebelmi

Washington 4. mája (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan dnes podporil myšlienku politických rokovaní medzi macedónskou vládou a ozbrojenými skupinami etnických Albáncov. V rozhovore pre televíznu stanicu CNN, ktorý poskytol v rámci návštevy USA, Kukan, pôsobiaci aj ako osobitný vyslanec generálneho tajomníka OSN pre Balkán, tieto rozhovory označil za jediný spôsob, ako dosiahnuť "stálejšie riešenie" situácie.

Podľa ministra v Macedónsku by sa mali angažovať hlavne Európa a NATO. Ako dodal, vláda v Skopje doteraz preukázala zdržanlivosť a dobre spolupracuje s medzinárodným spoločenstvom, ktoré by malo pokračovať v "jemnom tlaku", aby začala rokovania s ozbrojenými skupinami. Na druhej strane by malo medzinárodné spoločenstvo rebelom vyslať veľmi jasný signál, že násilnosti nebudú tolerované.

Aby sa mohli rozhovory uskutočniť, je podľa Kukana najprv treba upokojiť situáciu. Rokovania by okrem vyriešenia požiadaviek zástupcov albánskej menšiny na zlepšenie postavenia tejto komunity mali aj oslabiť možnosť prepuknutia ďalších násilností, ktoré môžu vážne narušiť ďalší vývoj v Macedónsku, dodal minister.

O zapojenie rebelov do rokovaní požiadali aj predstavitelia albánskych politických strán, ktoré sa zúčastňujú na rokovaniach zameraných na riešenie situácie. Macedónska strana možnosť priamych rokovaní s povstalcami zatiaľ odmieta. Rozhovory začiatkom apríla po úspešnom potlačení rebelov pôsobiacich na severozápade krajiny inicioval macedónsky prezident Boris Trajkovski.

Po marcových bojoch v okolí mesta Tetovo situácia v Macedónsku opäť eskaluje od uplynulého víkendu, keď rebeli z Národnej oslobodzovacej armády (UCK) pri Tetove zabili ôsmich macedónskych vojakov a policajtov. V meste Bitola a v Skopje následne prepukli protialbánske násilnosti, pri ktorých Macedónčania ničili albánske kaviarne a obchody. V noci na štvrtok ozbrojenci z UCK severne od mesta Kumanovo pri prepade zabili dvoch macedónskych vojakov. Jedného podľa niektorých informácií uniesli. Macedónska armáda na ostatný incident zareagovala rozsiahlym bombardovaním predpokladaných pozícií rebelov v dedinách severne od Kumanova. Ostreľovanie z ťažkých zbraní a z vrtuľníkov sa začalo vo štvrtok popoludní a pokračovalo aj dnes.

George W. Bush vyzdvihol kvality kandidáta na post veľvyslanca USA v SR

Washington 5. mája (TASR) - Americký prezident George W. Bush po nominácii Ronalda Weisera na post amerického veľvyslanca na Slovensku na adresu tohto dlhoročného stúpenca republikánov uviedol, že je vedúcou osobnosťou vo svojej komunite a úspešným podnikateľom, ktorého filantropické aktivity v občianskom živote sú príkladné.

Ako ďalej dodal, vo funkcii amerického veľvyslanca bude upevňovať pevné putá, ktoré Spojené štáty americké a Slovensko už teraz viažu.

Roland Weiser žije v Ann Arbor v štáte Michigan a je zakladateľom investičnej spoločnosti McKinley Associates Inc. pôsobiacej v oblasti nehnuteľnosti. Weiser je absolventom univerzity v Michigane a v súčasnosti stojí na čele správnej rady Michiganského divadla.

Weiser mal v štáte Michigan v predvolebnom boji prezidenta Busha na starosti finančné zabezpečenie kampane. Patrí do klubu darcov republikánskej strany, ktorí zabezpečili pre Bushovu prezidentskú kampaň najmenej sto tisíc dolárov.

Ministri zahraničných vecí EÚ rokovali s kolegami z kandidátskych krajín

Nyköping 6. mája (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan sa dnes vo Švédsku zúčastnil na diskusii ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie (EÚ) a ich kolegov z kandidátskych krajín. Témou prvej neformálnej schôdzky, na ktorú pozvali aj predstaviteľov kandidátskych štátov, bola budúcnosť EÚ.

Stretnutie v Nyköpingu - rodisku šéfky švédskej diplomacie Anny Lindhovej - zorganizovalo Švédsko ako predsednícka krajina únie.

"Dnešná schôdzka bola typu gymnich - ide o absolútne neformálnu diskusiu, kde sa na záver neprijíma nijaké komuniké, nepodpisujú sa nijaké dokumenty," povedal pre TASR Eduard Kukan.

Diskusia bola zameraná hlavne na to, akým spôsobom sa bude vyvíjať EÚ najbližšie štyri roky až do budúcej medzivládnej konferencie a volieb do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa budú konať v júni roku 2004. "Hovorili sme aj o tom, akým spôsobom ktorá krajina bude pracovať s verejnou mienkou, aby získala väčšiu podporu - účastníci stretnutia zdôraznili, že treba získať väčšiu podporu verejnej mienky v členských i kandidátskych krajinách a vyzdvihovať fakt, že je v záujme oboch skupín, aby sa prikročilo k rozširovaniu," pokračoval minister zahraničných vecí SR.

Podľa Kukanových slov sa v Nyköpingu hovorilo aj o rôznych formách diskusie o rozširovaní a budúcnosti EÚ. Údajne všade prevládla mienka, že rokovania by sa nemali sústrediť na úzky okruh tzv. múdrych mužov, ale mali by byť čo najširšie. Viacerí diskutéri hovorili o tom, že debata by mala byť veľmi dôsledná a nemala by sa ukončiť, kým sa nedosiahne maximálny stupeň konsenzu - takže sa môže diskutovať naozaj veľmi dlho, konštatoval Kukan.

"Na Slovensku budeme debatovať v rámci tzv. národného konventu, na ktorom sa zúčastnia nielen predstavitelia politických strán ale aj mimovládnych organizácií, kultúrni a cirkevní predstavitelia a podobne," povedal minister.

Šéf slovenskej diplomacie pre TASR povedal, že debata o budúcnosti EÚ by mala byť ukončená v roku 2004, keď sa bude konať ďalšia medzivládna konferencia a voľby do EP. Či sa na týchto udalostiach zúčastnia už aj noví členovia EÚ, prípadne ktoré krajiny to budú, ukážu ďalšie predvstupové rokovania. "V roku 2004 budú voľby do EP a ráta sa s tým, že tie krajiny, ktoré sa dostanú do únie, sa na nich tiež zúčastnia. Toto je dôležitý rok z pohľadu budúceho vývoja Európskej únie," uzavrel minister, ktorý po skončení rokovaní vo Švédsku odletel do vlasti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Zelená Bratislava
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 153
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 118
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 136
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 744
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 762
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 366
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 409
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 264
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 184
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 936
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.
Ilustračné foto.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako by Trnku potrestali u Emira Kusturicu

Sebaočistu prokuratúra ani len nepredstiera.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Z tenisového centra v Košiciach škrtli halu, ušetria 15 miliónov

Poslanci odobrili memorandum so zväzom s podmienkami.

Z Národného tenisového centra bude po škrtoch Národné tréningové centrum.

Situácia v škole v Rokycanoch je vybičovaná. Učiteľky nedostávajú výplaty

Obec s otvorením 5. ročníka súhlasila, starosta si ide svoje.

Odvolaná riaditeľka ZŠ Rokycany Iveta Markovičová.

Takmer raz toľko. Zákazku mala Myslava preplatiť o 90 percent

Kontrolór hovorí o predražených prácach. Starostka to odmieta.

Starostka tvrdí, že postupovali podľa smernice. Podľa kontrolórov ju však ešte predtým zrušili.
Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.