Bratislava 7. mája (TASR) - Ako reakcia na výzvy zakladateľa Hnutia Červeného kríža Henriho Dunanta vznikol už v roku 1880 ako jeden z prvých Miestny spolok Červeného kríža v Banskej Štiavnici. Slovensko v rámci vtedajšieho Rakúsko-Uhorska nemalo však veľký priestor na zakladanie slovenských spolkov Červeného kríža.
V rozhovore pre TASR generálny sekretár Slovenského Červeného kríža (SČK) Bohdan Telgársky ďalej uviedol, že Československý Červený kríž ako národnú spoločnosť založili po vzniku prvej ČSR 6. februára 1919. Začínal s veľkým nadšením nezištne pracovať aj na Slovensku. V meniacich sa politických režimoch prechádzal mnohými zmenami. Jednotlivé vlády niekedy viac, inokedy menej uznávali a podporovali ČK. Nezištná práca tisícov členov a spolupracovníkov ČsČK, čo ako ťažká, nebola vždy doceňovaná.
Slovenský Červený kríž (SČK) bol 25. augusta 1993 uznaný Medzinárodným výborom Červeného kríža v Ženeve a 25. októbra 1993 prijatý za riadneho člena Medzinárodnej federácie národných spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Novodobý SČK pomáha pri prvej pomoci, pri jej výučbe, organizovaní bezpríspevkového darcovstva krvi, rekondičných pobytov a letných táborov pre zdravotne a sociálne postihnuté deti. Každodenne jeho členovia podávajú pomocnú ruku starým ľuďom, opusteným deťom a mnohým ohrozeným a sociálne odkázaným, nielen bezvládnym a chorým, ale tiež bezdomovcom, utečencom, či rómskym rodinám.
SČK sa angažuje aj v humanitárnej výchove detí a mládeže. Rozvíja v súčasnosti úspešnú spoluprácu s rakúskym, nemeckým i britským Červeným krížom. Cieľom SČK stále je plniť odkaz H. Dunanta a stať sa poprednou národnou spoločnosťou Červeného kríža v Európe.
Veľký dôraz na vzdelávanie, najmä pravidelnú výučbu prvej pomoci, organizovanie kurzov prvej pomoci pre potreby firiem, podnikov, aj autoškoly. Vyše 50 tisíc občanov vyškolí SČK každoročne v kurzoch prvej pomoci. Aj prvá pomoc sa zdokonaľuje a jej jednotné európske zásady treba uplatňovať v praxi. Preto vlani v decembri vzniklo v bratislavskom Ústrednom sekretariáte SČK na Grösslingovej ulici Výučbovo-metodické centrum prvej pomoci. SČK ďalej preškoľuje vodičov z povolania a záchranárov z iných dobrovoľníckych organizácií. Na vyše troch tisícoch škôl vyškolil SČK 3500 učiteľov - zdravotníkov.
Podľa Telgárskeho významnou súčasťou SČK je aj sociálna činnosť. V rokoch 1992-1993 sa začali budovať strediská a domovy humanity SČK. V súčasnosti poskytuje SČK rozličné sociálne služby v 36 okresoch. Od klubov a denných stacionárov až po hospice s lôžkami pre imobilných dlhodobo chorých občanov.
V roku 1982 mal SČK 6848 dobrovoľných opatrovateliek a v roku 1989 ich už bolo 12 244. V roku 1994 sa ich počet znížil na 6211. Vtedy sa starali o 8420 chorých a bezvládnych ľudí. Ministerstvo školstva SR už v máji 1994 potvrdilo akreditáciu na rekvalifikačné štúdium v odbore opatrovateľka ošetrovateľka, ktorá môže poskytovať sociálnu starostlivosť v domácnosti a v sociálnych zariadeniach.
*za som