Bratislava 7. mája (TASR) - Európsky kontinent očakáva v blízkej budúcnosti jednoznačnejšie definovanie svojej koncepcie bezpečnosti. V tejto súvislosti na kolokviu v hlavnom meste Nemecka Berlíne zazneli optimistické predpovede rozširovania Severoatlantickej aliancie na summite NATO v roku 2002 v Prahe, pričom každý variant pribúdania nových členov ráta aj so Slovenskom. Povedali dnes na spoločnej tlačovej besede členovia slovenskej parlamentnej delegácie na dvojdňovom kolokviu zo začiatku mája Peter Weiss, František Šebej a Irena Belohorská. Tá vnímala vystúpenie predstaviteľov Ruska aj ako prezentáciu určitého sklamania, že v celoeurópskej bezpečnostnej stratégii sa bývalej svetovej veľmoci nedostáva takej pozornosti, akú by si želala.
Pri bilaterálnych debatách slovenských poslancov najmä s predstaviteľmi nemeckého parlamentu, napríklad v Parlamentnom zhromaždení NATO Markusom Meckelom a predsedom zahraničného výboru Bundestagu Hansom Ulrichom Klosem zazneli i slová - pri nezmenenej zahraničnopolitickej orientácii a vnútropolitickej stabilite sú šance Slovenskej republiky na členstvo v aliancii vysoké, zmariť by ich mohli iba naše chyby. Podľa poslancov NR SR by prekážkou vstupu do NATO mohla byť strata dôveryhodnosti Slovenska u našich partnerov.
Kolokvium o európskej bezpečnostnej vízii bolo venované aj formulovaniu východísk pre budovanie celokontinentálnych ozbrojených síl, ktoré by mohli byť nasadzované pri ochrane globálnych mierotvorných, ale aj ekonomických záujmov nielen na území Európy. Ich vplyv bude podľa Šebeja úmerný vojenskej sile, ktorou budú krajiny Európskej únie disponovať. Prestavba národných armád v intenciách aliancie sa nebude týkať iba kandidátskych krajín, vrátane SR, ale všetkých doterajších členov EÚ.
Zástupcovia európskych parlamentov sa v Berlíne zaoberali aj vymedzením podstatných čŕt bezpečnostných rizík pre Európu, pričom boli odmietnuté možnosti globálnych konfliktov. Za nemenej závažné riziká však boli označené kolapsy ekonomických štruktúr, nekontrolovateľná migrácia, etnické konflikty, ale aj možný ilegálny vývoz zbraní hromadného ničenia a šírenie biologických a chemických zbraní v globálnom svete. V tejto súvislosti zaznela obava analytikov, že mnohí, napríklad ruskí vojenskí odborníci by kvôli svojim existenčným problémom mohli byť v tomto smere zneužívaní alebo kúpení. Za riziká európskej bezpečnosti sa i naďalej považuje organizovaný zločin a predovšetkým obchod s drogami.
*pm som