Bratislava 7. mája (TASR) - Spojené štáty americké (USA) vnímajú SR ako spoľahlivého partnera. Na tlačovej besede v Bratislave to konštatoval minister zahraničných vecí Eduard Kukan po návrate z návštevy USA, ktorú uskutočnil 1. až 5. mája. Rokovania s predstaviteľmi novej americkej administratívy podľa Kukana potvrdili, že slovensko-americké vzťahy nikdy neboli lepšie ako v súčasnosti.
V súvislosti s rozšírením NATO uviedol, že na strane USA zatiaľ nepadlo rozhodnutie, ako sa bude tento proces uskutočňovať. Na základe rokovaní so šéfom americkej diplomacie Colinom Powellom a poradkyňou prezidenta Busha pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezzou Riceovou Kukan však uviedol, že nová administratíva USA sa pozerá na myšlienku ďalšieho rozšírenia aliancie o nové demokratické krajiny Európy so sympatiami.
Minister Kukan ocenil nomináciu amerického podnikateľa Ronalda Weisera na post veľvyslanca USA v Bratislave, pretože môže svojim zázemím pritiahnuť na Slovensko kapitál a pozornosť amerických firiem. Predpokladá, že v Bratislave by sa Weiser mohol objaviť v krátkom čase po schválení v americkom kongrese.
Šéf slovenskej diplomacie sa na pôde OSN v New Yorku stretol s jej generálnym tajomníkom Kofi Annanom. Ako konštatoval, Slovensko je v OSN uznávané a rešpektované za svoje aktívne vystupovanie a zapájanie sa do mierových operácií. V súčasnosti je prítomné v 12 misiách OSN, pričom sa pripravuje jeho zapojenie do ďalších dvoch - na Cypre a vo Východnom Timore. Kukan uviedol, že Slovensko bolo pochválené aj ako disciplinovaný "platič" príspevkov do OSN.
Kukan sa zmienil aj o neformálnom stretnutí 28 ministrov zahraničných vecí členských a kandidátskych krajín Európskej únie (EÚ), ktorého sa zúčastnil 6. mája vo švédskom Nyköpingu. Ako uviedol, v otázke budúcej podoby EÚ prezentovalo viacero krajín vrátane Slovenska víziu federalistického usporiadania, s predpokladaným posilnením úlohy Európskej komisie i Európskeho parlamentu. Diskusia o prechodnom období pre voľný pohyb pracovníkov kandidátskych krajín by podľa neho mohla vyústiť do postoja európskej pätnástky na zasadaní rady pre všeobecné záležitosti 14. a 15. mája.