BRATISLAVA. „Nie som odborník na cenotvorbu.“ To bola najčastejšia odpoveď nového ministra výstavby Igora Štefanova (SNS) na jeho prvej tlačovej besede. Tak odpovedal na otázky, prečo sú sumy v zmluve za 3,6 miliardy, ktorú podpísal jeho predchodca Marián Janušek, predražené.
Zmenu ministra vo vláde Roberta Fica na tlačovej besede vidno nebolo. Štefanov obhajoval tender rovnakými argumentmi ako Janušek. „Absolútne prebehlo všetko v súlade so zákonom. Tender je v poriadku,“ tvrdil Štefanov.
Povedal som všetko
Logá, ktoré ministerstvo výstavby nakúpilo za milióny a iné ministerstvá podobné logá nakúpili za desiatky tisíc, obhajoval Štefanov tým, že si pred seba podobne ako kedysi Janušek postavil takzvané dizajn manuály, ktoré podrobne upravujú, ako sa majú logá používať.
Nástenkový tender - kliknite pre zväčšenie.
„Je tu množstvo grafických úprav, ja to neviem ani pomenovať, to sú proste veci, ktoré je nevyhnutné používať, budú sa používať veľmi dlhé obdobie, čo k tomu ešte dodať?“ Pýtal sa minister. „Snáď len toľko, že všetky faktúry boli schválené certifikačným orgánom a boli preplatené.“
Na poznámku, že aj iné ministerstvá kúpili logá aj s dizajn manuálom a predsa to bolo o milión lacnejšie, Štefanov povedal: „To, čo som povedal, to musí stačiť. Neviem, čo k tomu treba viac dodávať.“
Po tejto kríze zostane na Slovensku niekoľko pamätných výrokov. Najvtipnejším je stanovisko SMK, myslí si Peter Shutz.
Bránil sa aj tým, že logo Národnej banky Slovenska stálo údajne tiež milión korún. Logo veľkej firmy je však s logom operačného programu na čerpanie eurofondov neporovnateľné. Milióny za logá inkasovala firma Zamedia, o ktorej Ján Slota povedal, že sa postaral o to, aby vymenila konateľa.
Minister podobne ako jeho predchodca odpovedal aj na to, že tender vyhlásil na nástenke. Vytiahol papier, podľa ktorého Úrad pre verejné obstarávanie Trenčianskemu samosprávnemu kraju povedal, že zverejnenie oznamu o súťaži na nástenke je v poriadku.
Na otázku, či sa mu nezdá lepšie vyhlásiť takú obrovskú zákazku radšej v médiách alebo na internete, aby sa prihlásilo čo najviac uchádzačov a získal pre štát najlepšiu cenu, povedal: „Do istej miery by som s vami mohol súhlasiť, ale ja nie som odborne spôsobilá osoba a ten tender som nerobil ja.“
Čo robil?
Chvíľu Štefanov tvrdil, že tender nerobil, ale v odpovedi na inú otázku vymenoval, čo všetko pre tender urobil. Minister ho podľa neho poveril „výkonom niektorých činností“, pripravoval napríklad podklady pre tender.
„Ste predpokladali, že minister bude dávať dohromady podklady k tendru?“ spýtal sa Štefanov. Na zmluve bol uvedený ako kontaktná osoba a osoba poverená na rokovania.
Večerné odvolávanie
Premiér Robert Fico na otázky, ako vlastne vyvodil zodpovednosť, keď za Janušekovho náhradníka vymenoval toho, kto s ním tender robil, odpovedal len tak, že všetko je v súlade so zákonom. Opozícia preto deň po Štefanovovom vymenovaní začala zbierať podpisy na jeho odvolanie.
Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) zvolal mimoriadnu schôdzu na dnes večer o 18.00 h. Je to už niekoľkýkrát, čo Paška zvolil pre mimoriadnu schôdzu večerný termín. Hovorí, že inokedy nie je čas. V prípade, ak opozíciu nepodporí HZDS, ktoré tender kritizovalo, Štefanov zostane Ficovým ministrom.
Na NKÚ nemá minister čas
Konanie Bruselu Štefanov privítal. Vo štvrtok sa stretne s príslušnou komisárkou.
BRATISLAVA. Minister výstavby Igor Štefanov (SNS) nezruší zmluvu v miliardovom tendri. Urobí to vraj len vtedy, ak na to dá podnet relevantný domáci alebo európsky orgán.
Európska komisia v piatok začala proti Slovensku konanie. Má podozrenie, že tender nebol transparentný.
Štefanov tvrdí, že toto preverovanie privítal.
Vo štvrtok sa v Mariánskych Lázňach stretne s komisárkou zodpovednou za eurofondy Danutou Hübnerovou. Ak komisia skonštatuje porušenie zákona, položky z tendra nemusí preplatiť.
Štefanov však nemá čas na stretnutie s kontrolórmi Najvyššieho kontrolného úradu. Ten stále neukončil kontrolu tendra. Štefanovovi navrhli stretnutie tento týždeň, ale on povedal, že môže až na budúci. NKÚ tender preveroval podobne ako Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý konštatoval, že došlo k porušeniu zákona.
Štefanov včera výsledky kontroly ÚVO spochybnil. Argumentoval aj tým, že im neuložil žiadne sankcie. Argument, že zákon nemohol byť porušený, lebo nedošlo k udeleniu pokuty, podľa hovorkyne ÚVO Heleny Fialovej neobstojí. „Podľa zákona o verejnom obstarávaní ÚVO postupuje podľa toho, čo mu zákon prikazuje, respektíve dovoľuje. Úrad môže uložiť pokutu len v prípadoch, ktoré sú vyslovene upravené v paragrafe 149 zákona o verejnom obstarávaní. ÚVO nemôže sankcionovať akékoľvek iné porušenia,“ tvrdí Fialová.
Porušenia ministerstva výstavby paragrafu nezodpovedajú. ÚVO nemohol dať zmluvu na súd, aby ju zrušil, pretože uplynula ročná lehota, dokedy tak mohol urobiť. Zmluva bola podpísaná v júni 2007.mož
Autor: Monika Tódová

Beata
Balogová
