Bratislava 8. mája (TASR) - Poukázať na prínos krajín strednej a východnej Európy k bezpečnosti a stabilite v Európe a euroatlantickom priestore je cieľom medzinárodnej konferencie, ktorá sa uskutoční od štvrtka do soboty v Bratislave. Zúčastnia sa na nej popredné osobnosti medzinárodnej politiky akými sú český prezident Václav Havel, zástupca generálneho tajomníka NATO Klaus-Peter Klaiber, námestník pre politické otázky ministra zahraničných vecí USA Mark Grosman, prezident Amerického výboru pre NATO Bruce Jackson či bývalý poradca prezidenta USA Jimmyho Cartera pre zahraničnú politiku Zbigniew Brzezinski. Účasť vysokého predstaviteľa Európskej únie (EÚ) pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu nie je zatiaľ potvrdená. Hlavnými aktérmi podujatia Európske nové demokracie - líderstvo a zodpovednosť však budú premiéri deviatich krajín strednej a východnej Európy ašpirujúcich na vstup do aliancie a predseda chorvátskej vlády.
"Konferenciu chápeme ako jedinečnú príležitosť ukázať, že Slovensko chce byť jedným z lídrov formovania zjednotenej a slobodnej Európy, ktorej piliere tvoria NATO a EÚ," uviedol v tejto súvislosti premiér SR Mikuláš Dzurinda.
Podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Jána Figeľa bude toto podujatie najväčšou udalosťou svojho druhu na Slovensku. Konferencia by mala byť podľa jeho slov príspevkom k prehĺbeniu diskusie o rozšírení aliancie aj EÚ, a o vzťahoch medzi týmito organizáciami pri vytváraní obrannej politiky. K témam konferencie bude patriť aj situácia na Balkáne a boj proti korupcii a organizovanému zločinu. "Ašpirantské krajiny samozrejme najviac zaujíma téma rozširovania aliancie, ale dôležité sú všetky súvislosti stability a bezpečnosti v Európe, a to znamená napríklad aj boj s organizovaným zločinom a s korupciou," uviedol Figeľ.
Názov konferencie Európske nové demokracie - líderstvo a zodpovednosť vyjadruje podľa Figeľa myšlienku zodpovednosti transformujúcich sa krajín za ďalší vývoj v strednej a východnej Európe. "Znamená to nielen podliehať vývoju, ale ho aj formovať a zároveň cítiť zodpovednosť v širších súvislostiach. V prípade Slovenska je to región strednej Európy, ale aj bezpečnostná situácia na kontinente a v medzinárodných vzťahoch. My to tak ponímame a chceme to demonštrovať aj na tejto konferencii," zdôraznil.
Účastníci konferencie prijmú na záver Bratislavské vyhlásenie, ktoré bude podľa očakávaní silnou výzvou na ďalšiu akceleráciu projektu slobodnej a zjednotenej Európy.