Prešov 8. mája (TASR) - Slovenský Červený kríž (SČK) má podľa prezidenta Milana Kručaya dôstojné miesto v slovenskej spoločnosti a svojou "širokospektrálnou činnosťou" pomáha jeho 155 tisíc členov aj tam, kde sa už nikto neangažuje. Ako ďalej povedal pri príležitosti dnešného Svetového dňa Červeného kríža (ČK), členovia a sympatizanti SČK to nie sú už len bezpríspevkoví darcovia krvi, ale majú celý rad sociálnych aktivít, o. i. opatrovateľskú a ošetrovateľskú službu. Vyzdvihol aj pôsobenie špeciálnych tímov SČK počas prírodných katastrof, naposledy na Ukrajine, v Turecku a v Indii.
Kručay naznačil, že v najbližšom období sa SČK razantnejšie zapojí do osvetovej kampane proti chorobe AIDS. Varovaním je fakt, že za rok 2000 vzrástol na Slovensku asi o 100 percent počet prípadov nakazenia vírusom HIV. Aj v tohoročnej letnej sezóne bude pôsobiť vodná záchranná služba SČK. V tejto súvislosti Kručay povedal, že chcú dosiahnuť legislatívy zákaz predaja alkoholu v areáli kúpalísk, keďže v roku 2000 bolo najčastejšou príčinou utopenia požitie alkoholu.
Kručaya, ktorý pôsobí na Prešovskej univerzite v Prešove, opätovne navrhol územný spolok SČK pre okresy Prešov a Sabinov za kandidáta na post prezidenta. Rozhodovať sa o tom bude na 2. sneme SČK v októbri t. r. v Nitre.
Svetový deň ČK vyhlásili v roku 1863 na počesť narodenia spoluzakladateľa Medzinárodného Červeného kríža Henriho Dunanta (8. 5. 1828-1910). V roku 1864 bol tento Švajčiar iniciátorom konferencie a Ženevskej konvencie o postavení ranených a armád v poli. Ako prvý získal Nobelovu cenu mieru v roku 1901.