János Martonyi odovzdal Maxovi van der Stoelovi vysoké štátne vyznamenanie MR
Budapešť 8. mája (TASR) - Za politicky žiaduci označil dnes v Budapešti dialóg maďarskej vlády s vládami susedných krajín o pripravovanom zákone o Maďaroch v susedných štátoch vysoký komisár Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Max van der Stoel.
Holandský diplomat po rokovaniach so štátnym tajomníkom rezortu zahraničných vecí Ivánom Bábom uviedol, že hlavné prvky návrhu spomínaného zákona pozná. Súčasne poznamenal, že vie o prebiehajúcom prerokúvaní definitívnej podoby textu na parlamentnej pôde.
Za užitočné označil Max van der Stoel, ak vláda Maďarskej republiky oboznámi s návrhom zákona rumunskú, slovenskú, ukrajinskú a juhoslovanskú stranu. O tejto téme sú potrebné aj konzultácie medzi Európskou komisiou a Maďarskom, dodal.
Max van der Stoel zdôraznil, že minority zostanú súčasťou jeho života aj po odchode z funkcie vysokého komisára OBSE. Zároveň informoval, že sa chystá vyučovať na jednej z holandských univerzít a rád by aj písal.
Z rúk maďarského ministra zahraničných vecí Jánosa Martonyiho prevzal dnes Max van der Stoel v Budapešti vysoké štátne vyznamenanie - Stredný kríž s hviezdou Radu Maďarskej republiky.
Šéf maďarskej diplomacie pri tejto príležitosti vyzdvihol príspevok diplomata v medzinárodných službách k mieru a stabilite v Európe, jeho angažovanosť za ľudské a menšinové práva a popri tom i za Maďarsko a príslušníkov v regióne žijúcich maďarských spoločenstiev. Martonyi poukázal aj na fakt, že univerzita albánskej menšiny v macedónskom Tetove nesie diplomatovo meno.
Max van der Stoel v reakcii podčiarkol, že sa počas svojich misií stretol v Budapešti vždy s otvorenosťou a každý problém dokázal prediskutovať s tamojšími partnermi.
Diplomat z krajiny tulipánov, ktorého mandát sa skončí po deviatich rokoch 1. júla 2001 a ktorý venoval v uplynulých rokoch okrem iného mimoriadnu pozornosť postaveniu maďarskej menšiny na Slovensku, ako aj situácii Slovákov žijúcich v Maďarskej republike, je v Maďarsku na dvojdňovej návšteve.
Max van der Stoel bude dnes v Budapešti rokovať aj s najvyšším predstaviteľom Úradu pre národnostné a etnické menšiny Jánosom Báthorym, politickým štátnym tajomníkom rezortu spravodlivosti, v právomoci ktorého je menšinová problematika, Csabom Hendem, ako aj predsedom Úradu pre Maďarov spoza hraníc Tiborom Szabóom.
Kongres SES sa dnes zaoberal rozširovaním EÚ
Berlín 8. mája (TASR) - Piaty kongres Strany európskych socialistov (SES) pokračoval dnes v Berlíne za účasti početnej delegácie Strany demokratickej ľavice (SDĽ) v zložení Jozef Migaš, Milan Ftáčnik, Mária Angelovičová, Tatiana Súľovská a Ivan Štefunko.
Prvý deň kongresu sa zaoberal hlavne budúcou úlohou a formou Európskej únie, v ktorej dnes vládnu väčšinou socialistické a sociálnodemokratické strany.
Dnes sa v pléne skloňovala predovšetkým téma rozširovania Európskej únie a témy prechodných období pre voľný pohyb pracovných síl z kandidátskych štátov po ich prijatí o únie. Na túto tému vystúpili poprední predstavitelia ľavicových strán v Európe. Reagovali aj na prejav zahraničného tajomníka SDĽ a predsedu Mladej demokratickej ľavice (MDĽ) Ivana Štefunka, ktorý vyzval nemeckú delegáciu na čele s kancelárom Gerhardom Schröderom, aby prehodnotila postoj k problematike prechodných období pre voľný pohyb pracovných síl. Vedúci delegácie SDĽ Jozef Migaš neskôr o tejto problematike 20 minút rokoval so Schröderom.
Rakúska iniciatíva o strategickom partnerstve je prijímaná pozitívne
Viedeň 8. mája (TASR) - Všetky krajiny, ktorým je určená rakúska iniciatíva o strategickom partnerstve, vyjadrili podľa slov šéfky viedenskej diplomacie Benity Ferrerovej-Waldnerovej záujem o spoluprácu. Návrh predpokladá zintenzívnenie dialógu s uchádzačmi o plnoprávne členstvo v Európskej únii (EÚ) - so Slovenskom, ako aj ČR, Maďarskom, Poľskom a Slovinskom.
"Tento koncept by nám spoločne mal pomôcť pripraviť sa na členstvo v EÚ," povedala ministerka zahraničných vecí alpskej republiky dnes v prednáške na pôde Hospodárskej komory vo Viedni. "Ak hovoríme o zintenzívnení dvojstrannej spolupráce, mám na mysli predovšetkým rozšírenie regionálnopolitických iniciatív, zlepšenie koordinácie pri využívaní prostriedkov EÚ, rozšírenie výučby cudzích jazykov, ako aj projekty v oblasti kultúry, infraštruktúry a dopravy," konštatovala ministerka, ktorá osobitne zdôraznila význam podpory spolupráce v sfére špičkovej technológie.
Ferrerová-Waldnerová opätovne zdôraznila, že rakúska strana mieni v záujme krajiny trvať na Európskou komisiou navrhovanom prechodnom päť-, respektíve sedemročnom období v oblasti voľného pohybu pracovných síl. V zdôvodnení uviedla, že ani nie 50-percetná výška miezd u východných susedov by mohla vo východnom Rakúsku viesť k negatívnym zmenám na trhu práce. V prípade pozitívneho hospodárskeho vývoja "budeme prví, ktorí preukážu úplnú flexibilitu a rezignujú na prechodné opatrenia," zdôraznila.
Šéfka rakúskej diplomacie sa vyslovila proti spájaniu otvorených bilaterálnych otázok s prístupovými rokovaniami a dodala, že ich treba vyriešiť ešte pred vstupom nových členských krajín do únie. Benita Ferrerová-Waldnerová opäť poukázala na neúplnosť správy o ekologických vplyvoch JE Temelín a dodala, že rakúska strana požiadala o doplnkové informácie. Súčasne však varovala horúce hlavy v alpskej republike, ktoré nie sú ako zdôraznila - oprávnené spochybňovať dobré susedské vzťahy so susednou krajinou.
Slovensko bude na veľtrhu Svet Knihy zastupovať 38 vydavateľov
Praha 8. mája (TASR) - Za účasti viac ako 650 knižných vydavateľov z 26 krajín sveta vo štvrtok 10. mája v Prahe odštartuje Medzinárodný knižný veľtrh Svet knihy 2001, ktorý potrvá do 13. mája. Slovensko bude na veľtrhu zastupovať 38 slovenských vydavateľov so 450 knižnými titulmi a súčasťou medzinárodnej akcie bude aj prezentácia asi 80 slovenských vydavateľstiev v Slovenskom inštitúte v Prahe pod záštitou slovenského veľvyslanca v ČR Ladislava Balleka.
Témou tohtoročného veľtrhu je Literárny preklad - cesta národa do sveta. Na veľtrhu sa zúčastní 142 spisovateľov z 25 krajín a jeho súčasťou bude 160 sprievodných akcií. Okrem Slovenského literárneho salóna, bude súčasťou veľtrhu aj medzinárodná konferencia o literatúre bez hraníc, diskusia o budúcnosti elektronických kníh, rôzne výstavy, súťaže a ďalšie. Na veľtrhu budú vyhlásené aj ceny a anticeny - ako napríklad cena za najhorší preklad roku, či cena Miroslava Ivanova za literatúru faktu.
Slovenskú republiku budú zastupovať najväčšie slovenské vydavateľstvá ako Mladé letá, Slovart, Slovenský spisovateľ, Kalligram, SPN, Osveta, Príroda a ďalšie. Slovenský knižný stánok bude vyzdobený portrétmi súčasných slovenských spisovateľov od fotografa Tibora Huszára.
V rámci sprievodných akcií v piatok predstaví Jiří Suchý preklad štyroch úspešných divadelných hier Stanislava Štepku, ktoré vyšli v českom preklade pod názvom Člověčina v Suchého vydavateľstve Klokočí. V úlohe autora sa predstaví slovenský herec Július Satinský, ktorý bude prezentovať preklad svojich textov do češtiny pod názvom Vás taky...? Zo svojej knihy esejí Zlatý stôl bude v sobotu čítať slovenský veľvyslanec v ČR Ladislav Ballek a súčasťou programu bude aj prezentácia Slovensko-české osudy, ktorá predstaví 100+1 osobností českej spoločnosti zo Slovenska.
Slovenský literárny salón v Slovenskom inštitúte predstaví asi 80 vydavateľov zo Slovenska, ktorí sa zameriavajú hlavne na odbornú literatúru. Jeho súčasťou budú besedy s vydavateľmi a autormi.
Pittner sa zúčastňuje na medzinárodnej konferenii o ochrane hraníc EÚ
Mníchov 8. mája (TASR) - Nájsť spôsoby zefektívnenia ochrany hraníc Európskej únie (EÚ) je cieľom medzinárodnej konferencie, ktorá sa v týchto dňoch koná v Mníchove. Uviedol to dnes v rozhovore pre TASR minister vnútra SR Ladislav Pittner. Podľa jeho slov podujatie je zaujímavé tým, že sa na ňom podieľajú nielen predstavitelia štátu a štátnych orgánov, ale aj rôzne medzivládne organizácie.
Pittner sa počas konferencie stretol s viacerými predstaviteľmi, pričom ocenil najmä stretnutie s bavorským štátnym ministrom vnútra Günterom Becksteinom. Obidvaja spolu zrekapitulovali doterajšiu spoluprácu s dôrazom na minulý rok, keď pracovníci bavorskej polície absolvovali stáž na slovensko-ukrajinských hraniciach.
Minister vnútra pre TASR potvrdil, že bavorsko-slovenská spolupráca sa tento rok prehĺbi v rôznych oblastiach. Okrem iného vyzdvihol aj plánované stretnutie predstaviteľa bavorskej polície s prezidentom Policajného zboru SR Jánom Piptom. Na Slovensko by mali zavítať aj bavorskí inštruktori, ktorí slovenským kolegom odovzdajú svoje skúsenosti. Okrem toho sa slovenská a bavorská strana dohodli na výmenných stážach, ktoré absolvujú slovenskí policajti na nemecko-českých hraniciach a bavorskí na slovensko-ukrajinských hraniciach.
Medzinárodná konferencia o ochrane vonkajších hraníc EÚ, ktorá sa začala v pondelok, pokračuje v stredu záverečným dňoch, keď budú na programe opäť rokovania o problematike ochrany hraníc, informačnom zabezpečení tejto ochrany či ponukách rôznych medzivládnych organizácií pri zabezpečovaní migrácie a jej korigovaní.
Podujatie organizuje viedenské Medzinárodné centrum pre rozvoj migračnej politiky (ICMPD) v spolupráci s mníchovskou Pro Europ@, ktorá hospodársky podporuje migračnú politiku, a Nemeckým federálnym ministerstvom vnútra.