Bratislava 9. mája (TASR) - Vývojom v euroatlantickom priestore od pádu železnej opony v roku 1989 bude sa koncom tohto týždňa v Bratislave zaoberať desať predsedov vlád európskych krajín. Účastníci konferencie s názvom Nové európske demokracie: líderstvo a zodpovednosť prijmú Bratislavské vyhlásenie, ktoré bude silnou výzvou na ďalšiu akceleráciu projektu slobodnej a zjednotenej Európy.
Pozvanie premiéra SR Mikuláša Dzurindu na podujatie, ktoré sa uskutoční v dňoch 10. až 12. mája, prijali jeho partneri z krajín ašpirujúcich na vstup do Severoatlantickej aliancie - Albánska, Bulharska, Estónska, Macedónska, Lotyšska, Litvy, Rumunska, Slovinska, ako aj Chorvátska.
S posolstvom administratívy USA vystúpi námestník ministra zahraničných vecí Marc Grossman. Príhovor prednesie český prezident Václav Havel a očakáva sa aj prejav amerického politológa Zbigniewa Brzezinského.
Konferencia bude rozdelená do piatich samostatných diskusných panelov. Hlavným bude diskusia predsedov vlád za okrúhlym stolom pod názvom Naša spoločná vízia: slobodná zjednotená Európa, ktorú bude moderovať bývalý poľský minister zahraničných vecí Bronislaw Geremek. Načrtnú tam vízie Európy v 21. storočí a zhodnotia vyhliadky na ich realizáciu v najbližších rokoch.
Ďalšie panelové diskusie sa budú zaoberať témami - EÚ a NATO: komplementarita a partnerstvo, Juhovýchodná Európa: dosiahnutie mieru a samoudržateľnej stability, Výzvy novým demokraciám a nové riziká v dnešnej Európe.
Záverečným panelom konferencie bude v sobotu 12. mája Občianska spoločnosť: vytváranie nového partnerstva pre Európu. Na diskusii sa zúčastnia predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, sociológ Ivan Gabal zo spoločnosti Gabal Analysis & Consulting, riaditeľ Centra pre medzinárodné štúdie Jacques Rupnik a výskumný pracovník z Council on Foreign Relations Ron Asmus.
TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.