
V spolupráci s kynológmi a veterinármi sa pokúsi nájsť spôsob, akým by sa zabránilo zneužívaniu týchto psov a ohrozeniu ľudí. Vedú ju k tomu dva nedávne prípady, kedy došlo k napadnutiu osôb psami, pričom jeden z nich skončil smrťou maloletého chlapca.
SZ však odmieta termín "bojové psy". Predsedníčka organizácie Eva Čechová dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave zdôraznila, že problémom nie sú zvieratá, ale ich majitelia. Podľa jej slov genetickou manipuláciou a výcvikom sa u niektorých plemien dá agresivita vyvolať. Patria medzi ne napríklad stafordšírsky teriér, pitbullteriér, argentínska doga, japonská tosa, anglický mastif, španielsky mastin, či brazílska fila. Takisto sa dá zaznamenať nadštandardná agresivita u nemeckej dogy, nemeckého ovčiaka, rotvajlera, dobermana alebo boxera. "Tieto plemená sa ale dajú hravo zvládnuť," povedala Čechová.
Návrhy SZ smerujú k trestoprávnemu postihnutiu majiteľov psov, ktorí zviera vychovávajú na bojové účely. Podľa Čechovej by sa mal chov potenciálne nebezpečných plemien evidovať, majiteľ by mal absolvovať psychologické testy a so psom výcvik. Tiež by mal mať čistý register trestov a v prípade, že by chcel chovať zvieratá so zámerom ich predaja, mal by mať akreditáciu.
Čechová poznamenala, že v súčasnej legislatíve nie sú takéto možnosti postihu. Previnenia voči vyhláške o ochrane spoločenských zvierat sa hodnotia ako priestupok. Okrem toho je celý proces zdĺhavý a pre danú problematiku málo efektívny.