Košice 9. mája (TASR) - Počet návrhov na vklad do katastra nevybavených v zákonnej 30-dňovej lehote klesol v rámci Košického kraja v prvom štvrťroku tohto roku o 132 návrhov. V celoslovenskom meradle dosiahol Košický kraj v tejto oblasti najlepšie výsledky, keď napr. v Bratislavskom kraji evidovali koncom minulého roku okolo 18 tisíc nevybavených návrhov a v Košickom 850.
Na katastrálnych odboroch Košického kraja došlo aj k poklesu počtu verejných a iných listín nezapísaných v zákonnej 60-dňovej lehote, a to o 508 listín v porovnaní s koncom minulého roku. Počet nezapísaných listín vlani predstavoval 2084, čo bolo takisto najmenej v rámci Slovenska. Skonštatoval to dnes na stretnutí s novinármi vedúci katastrálneho odboru Krajského úradu v Košiciach Štefan Moyzes.
Katastrálne odbory v Košiciach sa musia navyše zaoberať špeciálnou úlohou, ktorou je zosúladenie hraníc katastrálnych území s územno - správnymi hranicami košických okresov a mestských častí. Jej splnenie by malo odstrániť rozpor medzi platným zákonom o obecnom zriadení, katastrálnym zákonom a zákonom o meste Košice. Za ďalšiu košickú anomáliu Moyzes označil skutočnosť, že katastrálne odbory, ako odbory, ktoré nakladajú s nehnuteľnosťami, sídlia v prenajatých priestoroch. Ešte vlani sa podarilo zabezpečiť budovu na Južnej triede a prednosta KÚ v Košiciach rozhodol, že katastrálne odbory by sa tam mali presťahovať do 30. júna tohto roku.
Napriek spomínaným výsledkom Moyzes nehodnotil situáciu na katastroch priaznivo. Podľa neho sú všade vo svete podobné orgány nezávislé a autonómne, no v SR pri reorganizácii štátnej správy v roku 1996 došlo k tomu, že katastre prešli pod okresné a krajské úrady. Výkonná časť prešla najmä na OÚ, ktoré nevedia v plnej miere zabezpečovať ich požiadavky. Týka sa to napr. financovania, keďže na kataster sa hľadí ako na jeden z mnohých odborov OÚ. Katastre napr. zápasia s nedostatkom papiera, tonerov, takže niektoré nemôžu vydávať ani listy vlastníctva.
Pri súčasnej organizačnej štruktúre sa katastre ďalej často stretávajú s administratívnymi zásahmi štatutárnych zástupcov OÚ do výkonu rozhodnutí, napr. dobre známe urýchľovanie zápisov. Moyzes za veľmi vážny označil stav v personálnom obsadení katastrov, za ďalší nedostatok považuje zníženie funkčnosti metodického riadenia. Podotkol, že katastre nie sú len na vykonávanie zápisov, pričom vzhľadom na nedávne reštitúcie, privatizácie, predaje bytov, sa sústredili najmä na túto oblasť a menej sa mohli mohol venovať revízii údajov a ďalším úlohám, ako je napr. obnova katastrálnych máp. *nos som NNNN