BRATISLAVA. TASR to dnes potvrdil Vlado Rafael z Nadácie otvorenej spoločnosti.
Tento poznatok vyplynul ešte z minuloročných výsledkov výskumu medzi žiakmi 8. a 9. ročníka, ktorý nadácia realizovala na vzorke 955 respondentov. Pod negatívne stereotypizovanie Rómov a Maďarov sa do veľkej miery podpisujú vyhlásenia politikov a iných verejne činných osôb, ktoré sú prezentované práve médiami.
"Výsledky minuloročného výskumu sú platné aj pre tento rok. Pochybujem, že za rok sa tieto výsledky zmenili. Učitelia sa skôr sústredili na nový školský zákon," povedal Rafael. Dodal, že údaje zbierali ešte pred spustením novej školskej reformy, ktorá beží prvý školský rok.
Tento rok výsledky výskumu obohatili o odporúčania odborníkov a zhrnuli ich do novej publikácie Kultúrna rozmanitosť a jej vnímanie žiakmi základných a stredných škôl. Tú prezentovali dnes v Bratislave aj za účasti pracovníkov Štátneho pedagogického ústavu či pracovníkov ministerstva školstva.
"Prečítať by si ju mali ľudia, ktorí tvoria školskú politiku a obsahy vzdelávania, ale aj učitelia, aby poznali najvypuklejší problém na slovenských školách," zdôraznil Rafael. Publikáciu možno nájsť aj v elektronickej podobe na www.osf.sk.
Rafael upozornil, že deti nepoznajú pojem multikultúrna výchova. "Treba sa zamerať nie na memorovanie poznatkov o menšinách, ale na rozvoj sociálnej a emocionálnej stránky osobnosti. Učiť deti byť citlivé, empatické," odporučil. Podľa neho by multikultúrna výchova nemala byť len v konkrétnom predmete, ale mala by sa stať celkovou filozofiou školského systému. "Vtedy bude najúčinnejšia," zakončil.
NOS odporúča v budúcnosti hovoriť o nových skupinách. Žiaci totiž vedia napríklad o moslimoch či Vietnamcoch žijúcich v SR pomerne málo aj preto, že táto problematika ešte nie je príliš častá ani v médiách, či verejnej diskusii. Na druhej strane výskum poukázal na to, že najviac informácií o menšinách získavajú mladí ľudia práve z médií.
Jedným z cieľov novej školskej reformy bolo posilniť aj predmety výchovného charakteru, medzi ktorými je aj multikultúrna výchova. Cieľom iniciatívy má byť pomoc jej efektívnemu zavádzaniu.
Publikáciu vydáva Nadácia otvorenej spoločnosti Open Society Foundation (NOS OSF) v spolupráci s Centrom pre výskum etnicity a kultúry (CVEK). Je súčasťou iniciatívy NOS, ktorá spolu s ďalšími 52 subjektmi (mimovládne organizácie, univerzity, verejné inštitúcie a štátna správa) spolupracovala na koncepcii multikultúrnej výchovy pre základné školy.