BRATISLAVA. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek požiadal generálneho prokurátora o podanie mimoriadneho opravného prostriedku v spore štátu a súkromného podnikateľa Ignáca Ilčišina o približne tretinový podiel v prepravcovi ropy Transpetrol. ČTK to dnes potvrdil hovorca ministra Branislav Zvara.
Na základe rozhodnutia Okresného súdu Bratislava I zvolal Ilčišin valné zhromaždenie firmy na koniec apríla.
Ilčišin údajne získal 34 percent akcií Transpetrolu, ktorý prepravuje ropu z Ruska do západnej Európy, pred niekoľkými rokmi v rámci exekúcie. Ministerstvo hospodárstva naopak tvrdí, že všetky akcie kontroluje štát.
"Potvrdzujem, že minister hospodárstva sa v pondelok obrátil na generálnu prokuratúru," povedal Zvara.
Ak generálny prokurátor Dobroslav Trnka mimoriadny opravný prostriedok využije, mohol by tým platnosť verdiktu bratislavského súdu pozastaviť. Podľa zákona je pritom možné dovolanie odôvodniť až neskôr.
Ilčišin už skôr vyzval štát na mimosúdnu dohodu. Ministerstvo na ňu však nereagovalo. Ilčišin vraj rokuje o predaji akcií Transpetrolu, podľa niektorých médií by ich mohla získať ruská spoločnosť Promnefťstroj.
Slovensko sa pritom len pred niekoľkými týždňami dohodlo na spätnom odkúpení 49-percentného podielu v Transpetrole za 240 miliónov USD (asi 185 miliónov eur) z vlastníctva dcéry skrachovaného ruského koncernu Jukos. Po transakcii štát vymenil vedenie podniku.
Namiesto Štefana Czucza dosadil do čela predstavenstva ropného prepravcu dovtedajšieho finančného riaditeľa Ivana Krivosudského.
Jahnátek využil možnosť požiadať o mimoriadny opravný prostriedok podobne ako v minulosti minister financií Ján Počiatek v prípade národnej lotériovej spoločnosti Tipos. Generálny prokurátor tak pred niekoľkými mesiacmi spochybnil rozsudok, podľa ktorého mal Tipos zaplatiť miliardové odškodné cyperskej firme.
Slovenská vláda sa o spätnú kúpu menšinového podielu akcií Transpetrolu snažila dlhšie obdobie. Získaniu podielu však v minulosti bránili spory medzi ruskou administratívou a vedením spoločnosti Yukos Finance.
Na túto holandskú dcéru previedol ruský Jukos akcie podniku, ktoré získal v privatizácii v roku 2002. Štátu vtedy zostalo 51 percent akcií, firmu však nemohol riadiť, keďže nemal väčšinu v predstavenstve.