Dvadsiatke rodín štát odmieta odpredať byty na lukratívnom mieste v Tatranských Zruboch. Štát argumentuje národným parkom. Byty v susedstve a vo vyššom stupni ochrany prírody však predal.
TATRANSKÉ ZRUBY. Za odmietaním štátu predať byty v osade Tatranské Zruby vidia ich nájomníci zámer lukratívne budovy skryto privatizovať.
Ministerstvo obrany tvrdí, že komplex v Zruboch predať nechce.
Boja sa zániku osady
Nespokojenci sa súdia so štátnou akciovkou Vojenské zdravotnícke zariadenia (VZZ) spadajúcou pod ministerstvo vnútra. Byty sa nachádzajú v jej hotelovom komplexe Tatranské Zruby. Právo na kúpu štátnych bytov ich nájomníkom dáva zákon o bytoch z roku 1993.
Nájomníci sú presvedčení, že za neochotou VZZ predať byty stojí zámer budovy privatizovať.
„Máme informácie, že záujemca chce celý areál. Byty sa dajú prerobiť na lukratívne penzióny. Sme však presvedčení, že máme na ne zákonný nárok," povedal Bohuš Behul, zástupca žiadateľov.
V hre je podľa ďalšieho Zrubovčana viac: „Ak tu prestanú žiť ľudia, zo Zrubov sa stane uzavretá súkromná rezervácia pre turistov."
Medzi dvadsiatkou žiadateľov o byty v Zruboch patrí aj primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Ten sa však ku súdnemu sporu pre výkon verejnej funkcie verejne vyjadrovať nechce.
Diskriminácia
Žiadatelia hovoria o nerovnom prístupe zo strany štátu. „Rovnaké alebo podobné zmluvy mali nájomníci v bytoch VZZ v Novej Polianke a Tatranských Matliaroch. Tam im odpredali vyše 40 bytov," hovorí Zrubovčan.
VZZ na súde argumentuje obmedzenou povinnosťou predať byty v národnom parku. Žiadatelia považujú tento argument za účelovú špekuláciu.
„Byty v Matliaroch a Polianke, ktoré VZZ odpredala, boli dokonca vo vyššom stupni ochrany prírody," hovorí Zrubovčan.
VZZ na súde dôvodilo, že medzi stupňami ochrany v národných parkoch zákon nerozlišuje.
Pre ľudí má kúpa bytu i praktické hľadisko. „Byty sú v de〜zolátnom stave. Investovať do zatepľovania na cudzom sa nedá."
Ministerstvo: nepredáme
VZZ sa k možnej diskriminácii pri predaji majetku nevyjadrilo.
„Prebiehajú súdne konania a na základe ich výsledkov zvolíme ďalší postup," informoval hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. Plán predať zrubovský komplex však odmieta. „VZZ neuvažuje a nikdy neuvažovalo o odpredaji hotela Tatranské Zruby," spresnil.
Nejasný vznik
Štátna akciová spoločnosť Vojenské zdravotnícke zariadenia vznikla za neprehľadných okolností.
POPRAD. Prokurátor preveruje opakovaný podnet na preskúmanie zákonnosti zlučovania bývalých organizácií do VZZ a jej premeny na akciovú spoločnosť. Potvrdil to zástupca hlavného vojenského prokurátora Kamil Polčan.
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) pri skúmaní postupu pri zakladaní akciovej spoločnosti VZZ zistil viaceré nedostatky. Podľa našich informácií sa v chystanej žalobe ohľadom neplatnosti vzniku VZZ má dôvodiť i zisteniami NKÚ.
„Výsledky kontroly okrem iného ukázali, že nezabezpečením zodpovedajúcich podmienok transformácie vznikol neprehľadný proces. Nebolo v ňom zrejmé, aká je skutočná hodnota majetku vkladaného do vznikajúcich spoločností," povedala hovorkyňa NKÚ Lenka Nosálová.
Napríklad vôbec neboli spracované povinné protokoly o odovzdaní a prevzatí majetku. Podrobnosti o ďalších pochybeniach uvádza správa NKÚ na svojej webovej stránke.
„VZZ nemá vedomosť o žiadnom súčasnom prešetrovaní legitimity svojho vzniku," povedal Vladimír Gemela, hovorca ministerstva obrany. (toti)

Beata
Balogová
