BRATISLAVA. Podpredseda parlamentu Viliam Veteška (HZDS), ktorému predvlani odstránili nádor na mozgu, zomrel. Pred poslancami parlamentu to v utorok večer povedal predseda Národnej rady Pavol Paška (Smer).
Veteškov zdravotný stav sa podľa skôr zverejnených informácií výrazne zhoršil začiatkom marca. Bývalého politika liečili na jednotke intenzívnej starostlivosti v banskobystrickej nemocnici.
Choroba bola extrémne vážna
„Choroba podpredsedu parlamentu Viliama Vetešku bola extrémne vážna a mala prirodzený priebeh. Netreba hľadať žiadne senzácie. Naša nemocnica urobila všetko preto, aby sa čo najdlhšie a najlepšie postarali v posledných chvíľach o podpredsedu parlamentu. Pri súčasných možnostiach medicíny lekári nemohli urobiť viac," povedal včera zástupca riaditeľa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Vladimír Baláž.
Podpredseda parlamentu zomrel na Jednotke intenzívnej starostlivosti v Rooseveltovej nemocnici v utorok večer. Predvlani mu lekári odstránili nádor na mozgu a v priebehu jedného roka ho ešte trikrát hospitalizovali.
V parlamente ho nahradí Haľko
Po zosnulom Veteškovi zasadne do poslaneckých lavíc Marián Haľko. Agentúre SITA to potvrdil poslanec za HZDS Ján Kovarčík. Haľko už pôsobil v parlamente, nastúpil ako náhradník na neuplatňovaný mandát Miroslava Jureňu, keď bol ministrom pôdohospodárstva. Po tom, ako Jureňa odišiel z vlády, Haľko bol náhradníkom za Zdenku Kramplovú, ktorá išla riadiť ministerstvo. Keď aj ona z rezortu odišla, vrátila sa do parlamentu a Haľko opustil poslaneckú snemovňu.
Koho HZDS navrhne na post podpredsedu parlamentu, ktorý zastával Veteška, rozhodne vedenie strany, uviedol pre SITA Jureňa. Podľa Kovarčíka o mene ešte nehovoria, diskutovať začnú až po pohrebe svojho kolegu. „Skôr by to bolo nedôstojné,“ dodal Kovarčík.
Straníckeho súboja s Mečiarom sa nezúčastnil
Od prepuknutia choroby v roku 2007, keď sa Veteška pripravoval na súboj o predsednícky post v HZDS, jeho zdravotný stav kolísal. Na čas sa podpredseda dokonca vrátil do parlamentu. Posledný raz ho hospitalizovali v januári tohto roku. Veteškov zdravotný stav sa náhle zhoršil deň po príchode do Národného rehabilitačného centra v Kováčovej. Po prevoze do Rooseveltovej nemocnice sa jeho stav mierne zlepšil, ale v marci nastali ďalšie komplikácie.
Veteška absolvoval základnú liečbu v Bratislave. Po prvom prevoze z Národného rehabilitačného centra do Banskej Bystrice si rodina podľa Baláža rodina požiadala lekárov, aby ho liečili v Rooseveltovej nemocnici.
O zdravotných problémoch niekdajšieho čelného predstaviteľa HZDS sa verejnosť dozvedela v čase, keď v roku 2007 plánoval súperiť so svojím straníckym šéfom o post lídra. Jeho zámery však prekazila hospitalizácia v bratislavskej nemocnici na Kramároch.
Poslanci si jeho pamiatku uctili minútou ticha. Národná rada zriadila v budove NR SR na prízemí kondolenčnú miestnosť. Verejnosť tu môže denne od 10:00 do 16:00 vyjadriť sústrasť a kondolenciu.
Profil Viliama Vetešku
JUDr. Viliam Veteška sa narodil 16. augusta 1953 v Púchove. Právnické vzdelanie získal na Univerzite Komenského v Bratislave.
Pracoval v Gumárňach 1. mája v Púchove (1974-1979), bol riaditeľom hotela v Púchove (1979-1983) a do roku 1987 obchodným námestníkom a povereným riaditeľom š.p. Reštaurácie v Považskej Bystrici. V rokoch 1988-1991 pôsobil ako prvý námestník generálneho riaditeľa CKM v Prahe.
V roku 1991 založil v Púchove holdingovú spoločnosť Wili, zameranú na hotelierstvo, služby, cestovný ruch a dopravu. Prostredníctvom spoločnosti Wili založil v roku 1995 leteckú spoločnosť FATRA AIR, ktorá bola v roku 1996 premenovaná na Slovenské aerolínie. Viliam Veteška v nej odvtedy do roku 2002 pôsobil striedavo ako predseda predstavenstva alebo predseda dozornej rady.
Do HZDS Veteška vstúpil v máji 2002. Na sneme strany 14. júna 2003 ho zvolili za podpredsedu strany pre zahraničnú politiku a za lídra pre nasledujúce parlamentné voľby. Spolu so Sergejom Kozlíkom, ktorého snem zvolil za lídra pre voľby do Európskeho parlamentu, mali zodpovedať za prípravu kampane a volebnej stratégie. Za podpredsedu ĽS-HZDS zvolili Viliama Vetešku aj na sneme strany 4. júna 2005.
Do nasledujúceho snemu ĽS-HZDS v júni 2007 sa Viliam Veteška uchádzal spolu s Vladimírom Mečiarom o najvyšší post v strane, o funkciu predsedu. V prvý deň snemu 9. júna Vetešku hospitalizovali, o pár dní mu vyoperovali nádor z hlavy. Na júnovom sneme ho nezvolili za podpredsedu ĽS-HZDS a Vladimír Mečiar obhájil svoj post lídra strany.
V roku 2002 zvolili Viliama Vetešku za poslanca NR SR za HZDS a hneď 15. októbra 2002 aj za podpredsedu NR SR. Tento post zastáva už druhé funkčné obdobie. Po roku 2006 sa stal členom Mandátového a imunitného výboru NR SR a členom Stálej delegácie NR SR v Stredoeurópskej iniciatíve. Po prestávke po operácii v júni sa v októbri 2007 Veteška vrátil do politiky.
TASR

Beata
Balogová
