Fico rokuje v Londýne aj Prahe o boji s kriminalitou
Londýn 9. mája (TASR) - Predseda slovenskej politickej strany Smer Róbert Fico dnes v rámci pracovnej zahraničnej cesty navštívil Londýn, kde na ministerstve vnútra konzultuje prípravu zákona o preukazovaní pôvodu majetku a peňazí.
S britskými odborníkmi bude prerokúvať aj prípravu registra DNA, ktorý by mal byť zriadený za účelom efektívnejšieho trestného stíhania.
Vo štvrtok Fico navštívi Prahu, kde sa zíde s ministrom vnútra ČR Stanislavom Grossom. Predmetom ich rokovania bude výmena skúseností v oblasti boja s kriminalitou.
Washington Post o návšteve Kukana v USA
Washington 9. mája (TASR) - Mienkotvorný americký denník Washington Post sa v dnešnom vydaní vracia k návšteve slovenského ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana v Spojených štátoch a rekapituluje rokovania, ktoré mal s americkými činiteľmi, menovite so šéfom americkej diplomacie Colinom Powellom.
Slovensko sa usiluje dobehnúť zmeškané, či už ide o jeho členstvo v Severoatlantickej aliancii, alebo v Európskej únii, informuje čitateľov denník Washington Post. "Pre nás je dôležité, aby sme do týchto štruktúr patrili," podčiarkuje Kukanove slová americký denník.
Washington Post píše aj o pôsobení Eduarda Kukana vo funkcii osobitného splnomocnenca generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana pre Balkán. Denník dodáva, že počas budúcej návštevy Belehradu a Prištiny sa minister Kukan bude usilovať dosiahnuť návrat čo len symbolickej skupiny Srbov do Kosova, čo by znamenalo pozitívny signál pre ďalšie možnosti.
Česká republika podľa Špačka plne podporuje členstvo Slovenska v NATO
Praha 9. mája (TASR) - Česká republika plne podporuje prijatie Slovenska do Severoatlantickej aliancie a urobí všetko pre to, aby mu pomohla dosiahnuť úroveň, ktorú aliancia vyžaduje. Uviedol to dnes v Prahe Ladislav Špaček, hovorca českého prezidenta Václava Havla, ktorý ako predstaviteľ členskej krajiny NATO v piatok v Bratislave vystúpi s prejavom na medzinárodnej konferencii s názvom Európske nové demokracie - líderstvo a zodpovednosť.
Cieľom konferencie, ktorá sa koná v dňoch 10.-12. mája, je rozvinúť diskusiu o rozširovaní NATO, ako aj o európskej bezpečnostnej a obrannej politike.
"Pán prezident je rád, že konferencia sa koná práve v Bratislave, pretože Slovensko patrí podľa jeho názoru k dôležitým kandidátom na členstvo v aliancii a je v záujme všetkých, aby sa aliancia rozširovala ďalej na východ," uviedol dnes pre TASR Špaček. Podľa českého prezidenta by sa práve preto mal nadchádzajúci summit NATO konať v Prahe, aby tým aliancia dala najavo, že noví členovia sú plnoprávnymi členmi aliancie.
Niet sporu o tom, že Česká republika by rada videla Slovensko v NATO, skôr ide o to, aby kandidátske krajiny čo najskôr splnili podmienky, ktoré si aliancia kladie, dodal Špaček. "Niečo podobné platí aj o EÚ. Ak chceme, aby nás únia prijala, čo platí pre ČR aj SR, predovšetkým my pre to musíme urobiť čo najviac. Je našou vecou kedy budeme pripravení, aby nás mohla únia prijať," dodal.
Nadchádzajúce voľby na Slovensku budú určite dôležité pre vstup SR do aliancie. "V súčasnosti už nikto nepochybuje o tom, že SR je jednoznačne na ceste demokratického vývoja a nech voľby dopadnú akokoľvek, ak vylúčim nejaké extrémy, tak to nemôže ohroziť budúcnosť Slovenska," dodal Špaček.
Prezident Havel veľmi rád prijal pozvanie na konferenciu v Bratislave, pretože podľa neho je základom akýchkoľvek ďalších úvah o budúcnosti aliancie široká diskusia. Ako reprezentant členského štátu aliancie český prezident prednesie hlavný prejav, v ktorom zhrnie svoje názory na vývoj európskej bezpečnosti a všetky aspekty, ktoré sa týkajú bezpečnostnej politiky strednej Európy.
Vo viac ako hodinovom prejave bude analyzovať vzťah aliancie k Rusku, ako aj vzťah Moskvy k NATO. Český prezident bude hovoriť aj o budúcnosti aliancie, zmysle jej rozširovania a prínosu summitu NATO, ktorý sa bude v roku 2002 konať v Prahe.
Počas návštevy Bratislavy sa prezident Havel stretne so slovenským prezidentom Rudolfom Schusterom. Podľa Špačka nepôjde o žiadne zásadné rokovania, bude to príležitostné priateľské stretnutie, skôr súkromného charakteru v rámci Havlovej návštevy Bratislavy. Prezident Havel sa po prednesení prejavu stretne sa aj s premiérmi kandidátskych krajín a Chorvátska.
Mart Laar: Pražský summit NATO by sa mohol stať summitom rozšírenia
Tallinn 9. mája (TASR) - Budúcoročný pražský summit NATO by sa mohol stať summitom ďalšieho rozšírenia aliancie. Aby sa však na vrcholnej schôdzke dosiahol tento úspech, je potrebné intenzívne, každodenné úsilie zo strany členských aj kandidátskych krajín aliancie. V rozhovore pre TASR to dnes uviedol estónsky premiér Mart Laar, ktorý sa v dňoch 10.-12. mája zúčastní v Bratislave na medzinárodnej konferencii "Európske nové demokracie: líderstvo a zodpovednosť".
Predseda estónskej vlády v tejto súvislosti poznamenal, že v procese ďalšieho rozširovania aliancie budú dôležitú úlohu zohrávať Spojené štáty americké. Pripomenul však, že NATO pracuje na princípe konsenzu, a preto by nemala byť podceňovaná úloha európskych spojencov.
Laar konštatoval, že cieľom jeho krajiny je udržiavať aj naďalej dobré susedské vzťahy s Ruskom. Moskva uvádza, že jej vzťahy s Poľskom, Maďarskom a ČR - členskými štátmi Severoatlantickej aliancie- sú v súčasnosti ešte na lepšej úrovni než kedykoľvek predtým, povedal premiér.
Zakotvenie Estónska, Lotyšska a Litvy v NATO by mohlo podľa vyjadrenia Marta Laara viesť k zlepšeniu dialógu medzi alianciou a Ruskom. Estónsky premiér si myslí, že by bolo praktickejšie prijať do NATO naraz v jednej vlne všetky tri kandidujúce pobaltské krajiny, pretože by to jedným krokom vyriešilo otázku ich členstva v aliancii a definitívne zaistilo bezpečnosť v regióne.
"Estónsko je dnes ekonomicky, politicky aj spoločensky pripravené vstúpiť v horizonte niekoľkých rokov do NATO aj Európskej únie," uviedol pre TASR Mart Laar. Je to dôsledok toho, že pred 10 rokmi Estónsko dalo dôraz na radikálne a dôsledné reformy v snahe vyrovnať sa svojim "šťastnejším susedom okolo Baltického mora, ktorí nemuseli bojovať o prežitie počas 50 rokov sovietskej okupácie." Tento krok otvoril Estónsku cestu k prosperite, zdôraznil v odpovedi na otázky TASR M. Laar.
Upresnil, že estónska národná obrana sa nerozvíjala izolovane, ale ako prirodzená súčasť všeobecnej modernizácie krajiny. Estónsko investovalo do výchovy a výcviku ľudí na správnych miestach. Jedným z úloh, ktoré pred ním teraz stoja, je nevyhnutnosť udržať tempo reforiem súčasne so sociálnou rovnováhou spoločnosti. V oblasti obrany je potom prioritou vyrovnanie sa estónskych obranných síl štandardom NATO.
V Rakúsku stále narastá počet utečencov zo SR, ČR a Maďarska
Viedeň 9. mája (TASR) - Počet ilegálnych utečencov, ktorí sa snažia dostať na územie Rakúska cez jeho východnú hranicu, je stále vysoký. Nápor emigrantov, snažiacich sa dostať zo Slovenska, Česka a Maďarska do rakúskych spolkových krajín Dolné Rakúsko a Burgenlandsko, bol dokonca v niektorých mesiacov tohto roku oveľa vyšší, ako v rovnakom období roku minulého.
V januári a vo februári tohto roku zadržali asistenční vojaci rakúskej armády celkovo 2293 ilegálnych utečencov, ktorí prekračovali zelenú hranicu zo SR, ČR a Maďarska. V rovnakom období minulého roku rakúski vojaci zadržali len 822 osôb, uvádza sa v najnovšej štatistike spolkového ministerstva obrany. V marci zadržali 741 a v apríli zase 822 emigrantov. Podľa informácií rakúskeho ministerstva vnútra bolo však celkovo v týchto dvoch spomenutých spolkových krajinách za prvé štyri mesiace roku 2001 zadržaných až 9803 ilegálnych prisťahovalcov. Na území celého Rakúska dokonca zadržali až 15.704 osôb.
Najviac emigrantov, ktorí sa pokúšajú zo Slovenska, ČR a Maďarska dostať do Rakúska, je pôvodom z Afganistanu. Napríklad v mesiaci apríli tohto roku tvorili občania Afganistanu až polovicu všetkých zadržaných ilegálnych utečencov. Vysoký počet prisťahovalcov zaznamenávajú v Dolnom Rakúsku a Burgenlandsku aj z Rumunska a Iraku.
Od roku 1990, odkedy začali v Burgenlandsku a následne aj v Dolnom Rakúsku slúžiť na východnej hranici asistenční vojaci Bundesheeru, až do februára tohto roku sa podarilo zadržať dovedna až 70.087 utečencov. Z tohto počtu asistenční vojaci zadržali 49.427 osôb, čo predstavuje 71 percent.
Litovský premiér očakáva rozšírenie NATO na pražskom summite
Vilnius 9. mája (TASR) - Na nadchádzajúcom summite Severoatlantickej aliancie v Prahe v roku 2002 možno očakávať prijatie nových členov, uviedol dnes v rozhovore pre TASR litovský premiér Rolandas Paksas, podľa ktorého má Praha jedinečnú šancu získať si meno ako miesto, kde došlo k zjednoteniu Európy.
Šéf litovského kabinetu pritom vyjadril presvedčenie, že pražský summit bude mať historický význam aj pre Litvu. "Dúfam, že Litva dostane vysnívanú vstupenku do NATO," uviedol Paksas a podčiarkol, že pozvánka do NATO by v dejinách Litvy nadobudla rovnaký význam ako deň vyhlásenia nezávislosti v roku 1918 alebo opätovné vyhlásenie samostatného litovského štátu v roku 1990.
Hoci by podľa litovského premiéra bolo najlepším riešením prijať naraz čo možno najväčší počet krajín, z hľadiska troch pobaltských krajín - Litvy, Lotyšska a Estónska - by však Vilnius považoval za úspech aj to, keby sa do NATO dostal aspoň jeden z týchto kandidátov.
Rolandas Paksas v rozhovore pre TASR ďalej konštatoval, že každá z kandidátskych krajín čelí počas integračného procesu množstvu problémov, ktoré môžu mať do určitej miery vplyv na prijatie do aliancie.
Niektoré z prekážok sú vnútroštátneho charakteru, iné majú skôr politické pozadie a preto treba mať v prvom rade na rozšírenie NATO vôľu. Ak však daná krajina uznáva rovnaké všeobecné hodnoty v oblasti demokracie, trhového hospodárstva a právnych noriem, mala by byť mať nárok na členstvo v aliancii.
Litva sa od vyhlásenia nezávislosti snažila urobiť všetko pre vyriešenie základných problémov, súvisiacich s transformáciou ekonomiky z totalitného režimu na fungujúce trhové hospodárstvo a tento cieľ sa jej podarilo splniť.
V súčasnosti považuje Paksas za najväčšiu úlohu Litvy vybudovať si isté miesto v zjednotenej a slobodnej Európe do roku 2002. Tak by sa malo stať vstupom Litvy do NATO a dokončením negociačného procesu s Európskou úniou, uviedol Paksas pre TASR.
Litovský predstaviteľ je presvedčený, že prijatie Litvy do NATO nebude v žiadnom prípade znamenať zhoršenie vzťahov s Ruskom. Rovnako ako členstvo Nórska v NATO nepovažovala Moskva nikdy za hrozbu, ani vstupom Litvy nevznikne pre Rusko dôvod na to, aby sa cítilo ohrozené.
Zvyšovanie vlastnej bezpečnosti sa podľa Paksasa neuskutočňuje na úkor ohrozenia bezpečnosti iných krajín. V tejto situácii sú víťazmi obidve strany - Litva bude ťažiť z členstva v aliancii, čo však môže na druhej strane pomôcť Rusku prekonať staré zmýšľanie.
Vstup do NATO je dokonca kľúčom k lepším vzťahom medzi rovnoprávnymi partnermi, ktoré nebudú zatienené podozrievaním či nedôverou. V konečnom dôsledku je bezpečná a prosperujúca Európa najlepším susedom a najspoľahlivejším partnerom Ruska. Litva ako člen NATO poslúži tomuto účelu, dodal šéf vilniuského kabinetu.
Josef Dvořák pokrstil knihu o 101 Slovákoch žijúcich v ČR
Praha 9. mája (TASR) - Dievčatko, vypravujem Ťa do sveta a čiň dobro - týmito slovami dnes český herec Josef Dvořák pokrstil šampanským knihu Slovensko-české osudy, ktorá prináša profily stovky osobností z rôznych oblastí českej spoločnosti s koreňmi na Slovensku. Ich národnosť je rôzna - ide o Čechov, Slovákov, Rómov i Maďarov a ako 101. osobnosť je v knižke zaradený profil nového slovenského veľvyslanca v Prahe Ladislava Balleka.
Kniha vznikala postupne na základe profilov, ktoré prinášal časopis Slovenské dotyky a kolektív autorov z občianskeho združenia Slovensko-český klub a vydavateľstva Sdružení MAC. Snahou autorov bolo ukázať, koľko Slovákov žije v ČR. Ich osudy sú veľmi prepletené, zaujímavé a často to bola takmer detektívna práca, uviedla predsedníčka Slovensko-českého klubu Naďa Vokušová.
Knižka hovorí o slovenskej komunite žijúcej v Česku a existencia takýchto komunít na oboch brehoch rieky Moravy je podľa editorov zároveň prísľubom, že blízkosť Čechov a Slovákov sa nestratí.
"Mňa, rovnako ako aj vás, zaskočili tie hranice, ktoré vznikli medzi nami. Tú imaginárnu čiara, ktorú som ja nikdy nie nerešpektoval, ale nikdy nevzal na vedomie, pretože mi pripadá tak absurdná, že nie som schopný ju pochopiť," uviedol krstný otec knihy Josef Dvořák.
"Ja by som poprosil túto knižku, aby bola taká láskavá, keď príde medzi vás, aby zároveň s nami gumovala tú imaginárnu čiaru," dodal a polial svoje krstňa pohárom sektu.
Na krste knihy v pražskej Lucerne sa objavilo viacero osobností, ktorých osudy kniha približuje. Boli medzi nimi napríklad režiséri Juraj Jakubisko a Jozef Bednárik, spisovateľ Ľubomír Feldek, speváčky Sisa Sklovská, Ilona Csáková, ale aj herec Petr Novotný, ktorého korene siahajú do Spišskej Starej Vsi. Okrem osobností z kultúrnej oblasti kniha obsahuje aj profily osobností z politiky, obchodu či kultúry.
Na Slovensku sa narodila aj známa česká herečka Květa Fialová, pre ktorú je dolina pri Liptovskom Mikuláši takmer najkrajším kútom a na Slovensko sa v duši často vracia.
Polovičným Slovákom je aj populárny český bavič Josef Alois Náhlovský, ktorého korene siahajú aj do Maďarska, na Ukrajinu a do Poľska. Sám sa označil za "takzvanú stredoeurópsku zmesku," ale inak sa hlási k slovenskej národnosti.
Náhlovský, ktorého otec pochádzal zo Zlatých Moraviec, bol vychovávaný ako tvrdý fanúšik Spartaku Trnava. Na Slovensko chodí veľmi rád a dokonca začal hrávať v bratislavskom Štúdiu S.
"Neviem či je to pre mňa prvotná domovina, alebo druhotná, ale strašne sa tam vždy teším," charakterizoval svoj vzťah k Slovensku Náhlovský. Najviac mu teraz chýbajú pravidelné pondelkové slovenské inscenácie.