AKTUALIZOVANÉ 20:00

Bugár na Csákyho vytiahol seba

K trom odídencom z klubu SMK by sa mohol pridať aj štvrtý. Nespokojný je aj primátor Komárna, poslanec Tibor Bastrnák. Csáky dúfa, že dočasní odídenci sa vrátia do klubu.

Traja odchádzajúci.(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Béla Bugár a László Nagy po 11 rokoch opustili poslanecký klub SMK. Spolu s nimi z frakcie odišiel aj Gábor Gál, ktorý v nej bol sedem rokov. Skupina okolo Bugára sa takto rozhodla len týždeň po tom, ako v strane i v klube skončil ich blízky spojenec Zsolt Simon. Na rozdiel od neho odišli len z klubu – a aj to podmienečne.

„Čím ďalej, tým viac som presvedčený, že súčasné SMK už nie je ako moja bývalá SMK. Väčšina vedenia strany potrebuje sebareflexiu,“ vysvetľoval Bugár. Hneď na to predniesol podmienky, za ktorých by boli ochotní sa vrátiť. Týkali sa hlavne zmeny štýlu robenia politiky súčasným vedením. Konkrétnejší však nebol.

Predsedovi SMK Pálovi Csákymu stanovil ultimátum – chce zmenu štýlu do 16. mája. Či potom bude nasledovať odchod zo strany, Bugár nepovedal.

Upozornenie

Svoj utorňajší krok nazval „upozornením“. Vyjadril sa aj k otázke, či by mohla spor vyriešiť zmena predsedu strany: „Aj to je jedno z riešení, ale len jedno z riešení.“

Podľa Nagya už šiesti poslanci vedenie strany listom varovali. Vraj neúspešne.

K dôvodom pridal „vykonštruovaný proces na umlčanie Simona“. Ten bol po konflikte s Csákym dočasne zbavený členských práv.

Zsolt Simon povedal, že pokiaľ by sa mu Csáky ospravedlnil a vedenie strany by zmenilo štýl, začal by sa zamýšľať aj on nad tým, či sa nevráti.

Presviedčali, neuspeli

Tlačovej konferencii trojice poslancov predchádzalo viac ako jeden a pol hodinové rokovanie poslaneckého klubu, na ktorom ich presviedčali, aby neodchádzali.

Predseda frakcie Gyula Bárdos potom ponúkol svoju funkciu. Csáky a jeho spolustraníci vyšli z miestnosti až po dve a pol hodine. „Každý člen nášho klubu vyzval našich kolegov, aby neurobili unáhlené rozhodnutie,“ vysvetľoval Csáky.

Povedal, že očakáva negatívny ohlas u voličov. S odídencami chce rokovať. „Neviem v tejto chvíli, čo pod tým rozumejú,“ povedal o výzve na zmenu štýlu. Odmieta však, že by používal klamstvá, čo bola ďalšia z výhrad bugárovcov.

Csáky dúfa v návrat

Csáky povedal, že dúfa v ich návrat do poslaneckého klubu. Na poznámku Bugára, že by jedným z možných riešení mohla byť aj výmena predsedu, povedal: „Nebudem tento návrh – obsah ani formu – komentovať. Takto sa to robí v demokracii?“

Viacerí ľudia z vedenia strany si myslia, že odchod bugárovcov z klubu je začiatkom jej rozkolu.

Niekoľkí ľudia z vedenia si myslia, že sa spor s bývalým predsedom skôr nepodarí, ako podarí vyriešiť, a kritici nakoniec odídu.

Skoro nikto neočakáva, že by sa mohli otázky riešiť na mimoriadnom sneme strany. Riadny má byť v polovici októbra.

Štvrtý na obzore

Po odchode trojice sa objavil aj ďalší nespokojný poslanec.

„Musíme počkať na to, či bude sebareflexia vo vedení aj v iných štruktúrach tejto strany a keď nebude, v každom prípade nemôžem vylúčiť, že odídem,“ povedal SME poslanec Tibor Bastrnák. Podľa neho zmeny vo vedení sú jedným z riešení, „ale nie jediným možným riešením“.

Podľa informácií SME už v klube nie sú ďalší poslanci, ktorí by vážne uvažovali o odchode z klubu či strany.

SMK bola doteraz najstabilnejšou parlamentnou stranou. Od jej vzniku v roku 1998 z nej nevystúpil ani jeden poslanec.

Csáky nás prosil: Zostaňte. Len mi pohrozte

O dôvodoch odchodu z poslaneckého klubu SMK sme hovorili s BÉLOM BUGÁROM.

Rozhodnutie chcete prehodnotiť, pokiaľ vedenie strany splní isté podmienky. Buďte konkrétni. Čo to má byť?

„Nebudem cez vaše noviny ani iné médiá odkazovať, čo majú robiť. Veď sme povedali, že do 16. mája je čas. Dovtedy je možné rokovať, dokonca sa podľa mojich informácií klub rozhodol, že také rokovanie bude. Ale zmena štýlu politiky spočíva v tom, že nebudeme nútiť ľudí, aby odišli zo strany. A nebudeme obviňovať ľudí, ktorí opustili naše rady, že majú nejaké a možno aj nekalé záujmy.“

Súčasné vedenie je tam dva roky. Sú schopní za tri týždne niečo zmeniť?

„Je to na ich rozhodnutí. My sme dosť dlho upozorňovali na problémy v SMK. Ale väčšina členov poslaneckého klubu a hlavne vedenia strany potichu akceptovala štýl politiky pána Csákyho. Ale teraz budú aj oni dostávať otázku – čo s tým a ako ďalej. Či chcú, alebo nechcú, budú sa musieť zapojiť.

Ako sa podľa vás zapoja?

„Do toho procesu sa dá zapojiť aj tak, že nás budú nútiť vystúpiť zo strany, ale aj tak, že nechcú, aby odišli ďalší poslanci a budú rokovať.“

U Csákyho ľudí váš krok vidia rôzne – prvým vysvetlením je, že chcete odísť úplne.

„Nepotrebujem zámienku. Keby som chcel odísť, vyhlásim, že idem preč a dovidenia. To je preto, že nevedia, ako vysvetliť, že pán Csáky už vyštval pár ľudí z SMK a ako jediný predseda strany obviňuje vlastných členov.“

Druhým vysvetlením je, že sa takto chcete stať opäť predsedom.

„Na poslaneckom klube som jednoznačne povedal, že to nie je o tom, že má Bugár nahradiť Csákyho. Ale stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. To o tom nie je.“

Čo konkrétne ste dnes povedali Csákymu, aby zmenil?

„Toto nie je pre médiá. Sme pred rokovaniami. Keď sa na niečom dohodneme, povieme.“

Osobne vás presviedčal, aby ste zostali?

„Áno. Boli sme tam traja. Povedal, že nás prosí, aby – ak teda urobíme tú tlačovka – bola o tom, že vážne upozorňujeme vedenie a že zatiaľ z klubu nevystúpime. Ja som povedal, že to upozornenie bolo veľakrát. Neverili ste tomu, tak musíme niečo urobiť, aby ste verili, že sme ochotní ísť aj ďalej.“

Dal k tomu aj prísľub, že sa niečo zmení?

„Nie, len poďme rokovať. To bolo jediné.“

Posledným vysvetlením je, že si robíte akési predpolie na novú stranu.

„Žiadne predpolie si nerobím. Keby som považoval novú stranu za najlepšie riešenie, tak už ju urobím. Ale najlepším riešením je sa dohodnúť.“

Neublížite takto strane pred júnovými eurovoľbami? Nemohli ste s tým pár týždňov počkať?

„Kampaň do eurovolieb sa začína 16. mája. A my sme si dali na vyriešenie práve tento termín.“

SMK držia v zveráku

Bugár dal Csákymu ultimátum len šesť týždňov pred voľbami do europarlamentu.

BRATISLAVA. Podmienečný odchod Bugára, Gála a Nagya z poslaneckého klubu je zrejme ten najťažší „kaliber“, ktorý mohol Béla Bugár na Csákyho vytiahnuť v nie príliš priaznivej situácii SMK.

Stranícke preferencie sa dlhší čas pohybujú len okolo ôsmich percent, hoci v parlamentných voľbách 2006 dosiahli 11,7 percenta. Preferencie strany nerastú a zatiaľ nič nenasvedčuje, že by mohli. To by mohli voliči spájať s výmenou vo vedení, ktoré prebral nečakane v roku 2007 Csáky po Bugárovi. Na zvolenie mu pomohlo aj obvinenie dovtedajšieho predsedu, že je prepojený na lobistické podnikateľské kruhy.

Na Csákyho tlačí aj obdobie, keď Bugár z klubu odišiel. Stalo sa to len šesť týždňov pred eurovoľbami. Úspech v nich je pre Csákyho vedenie veľkou skúškou. Vzhľadom na súčasné preferencie by sa mohlo stať, že získajú namiesto súčasných dvoch europoslancov len jedného. SMK má pritom v stanovách, že pokles poslancov vo voľbách o viac ako štvrtinu má automaticky za následok rokovanie o dôvere vedeniu na straníckom sneme.

Pokiaľ by Bugár odišiel zo strany a veľká časť voličov by to interpretovala tak, že ho z nej vyhodili, mohlo by to podporu SMK ešte oslabiť.

Najväčšou hrozbou pre SMK by bolo založenie novej konkurenčnej strany. Mohlo by sa stať, že by sa do parlamentu dostala len jedna, aj to s menšou podporou, alebo dokonca žiadna, ako sa to stalo, keď sa rozdelila SNS.

Anketa: Čo hovoríte na odchod Bugára, Nagya a Gála?

Gyula Bárdos, podpredseda SMK: Je mi to veľmi ľúto. Je to pre klub veľmi vážna strata aj vážne upozornenie. Som presvedčený, že ponuka, aby sme rokovali, bude prijatá. Vidím šancu dohodnúť sa a urobiť tie korekcie, ktoré sú potrebné na to, aby sa mohli vrátiť.

József Berényi, zástupca predsedu SMK: Táto situácia destabilizuje SMK. Zastúpenie maďarskej komunity v Európskom parlamente je ohrozené. Musíme to vyriešiť postupne. Najprv zasadal poslanecký klub, teraz bude predsedníctvo, predsedovia okresných organizácií, republiková rada. A keď sa nenájde riešenie, tak prípadne môžu prísť na radu ďalšie orgány strany.

Miklós Duray, podpredseda SMK: Každé takéto rozhodnutie je bolestivé pre toho, kto sa tak rozhodol, ale aj pre tých, ktorí parlamentný klub opustili. Osobne dúfam, že sa dá nájsť nejaká náprava, vďaka ktorej by sa mohli vrátiť.

Tibor Bastrnák, poslanec SMK: Cítili potrebu odísť, tak odišli. Obsahovo im ťažko niečo vytknúť, ja by som pravdepodobne zvolil inú formu. Aj ja som republikovej rade strany hovoril, že treba urobiť poriadok v hlavách rôznych
skupín. Túto stranu dokážeme udržať pohromade len ak akceptujeme rôzne názory.

Ágnes Biró, podpredsedníčka SMK: Rešpektujem všetko, čo povedali. Bola ponuka z našej strany i strany našich troch kolegov, že je potrebné sa k tejto téme porozprávať. Tá kritika nebola celkom jasná. Ja som tam konkrétnosti nepočula.

Anna Szögedi, poslankyňa SMK: Je to veľmi závažné rozhodnutie. Je to veľmi nepríjemné pre nás všetkých v klube, ale aj v strane. Máme nad čím premýšľať. Treba ich prizvať na stretnutie a porozprávať sa o problémoch, ktoré vidia oni a my ich možno.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 7. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 8. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 1. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 3. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 4. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 5. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 8. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 9. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 10. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 1. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 481
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 5 130
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 087
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 397
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 133
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 2 203
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 043
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 301
 9. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 204
 10. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 133

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Prečo robot vyrobí lepšie hoaxy, ako ktorýkoľvek kotlebovec či vysielač

Výskumníci sa pozreli na hoaxy. A zistili nielen prečo sa šíria, ale že môže byť oveľa horšie.

DOMOV

Tomanová nám viac škodí ako pomáha, hovoria niektorí rodičia

Znalca odvolávajúceho sa na Tomanovú stiahli z prípadu.

PLUS

Miro Jaroš: Prekážajú mi rodičia niektorých detí

Spevák má niekedy pocit, že detské pesničky sú jeho jediný svet.