Košice 10. mája (TASR) - Spomienkam na česko-slovenské légie z rokov 1914-1920 a reálnemu napĺňaniu záväzku nadštandardných česko-slovenských vzťahov bude patriť nastávajúca sobota v Košiciach a okolí.
Podľa informácií generálneho konzula ČR v Košiciach Josefa Byrtusa si v Turni nad Bodvou za účasti prezidenta SR Rudolfa Schustera a predsedu Senátu Českej republiky Petra Pittharta početná delegácia českého a slovenského parlamentu uctí pamiatku padlých legionárov a spoločne odhalia novú pamätnú tabuľu zmierenia a tolerancie Slovákov, Maďarov a Čechov. V Slovenskom technickom múzeu popoludní otvoria výstavu venovanú histórii légií a po vernisáži sa uskutočnia rokovania členov delegácií SR a ČR. V rámci nich sa očakáva aj rokovanie ministra obrany Jozefa Stanka s českým rezortným kolegom Jaroslavom Tvrdíkom. Pre nového šéfa obrany ČR, ktorý je vo funkcii od 5. mája, to bude zároveň prvá zahraničná cesta od nástupu do úradu.
Ako na dnešnom stretnutí s novinármi Byrtus pripomenul, zmyslom podujatia má byť predovšetkým uvedomenie si faktu, že nesmieme zabúdať na svoju históriu, ale zároveň ani jatriť to, čo by vzájomné vzťahy zaťažovalo do budúcnosti. "História sa už prepísať nedá, ale budúcnosť bude taká, akú si ju spoločne vybudujeme," konštatoval český konzul.
Turňa nad Bodvou je štvrtým miestom na východnom Slovensku, kde sa košickej regionálnej organizácii Českého spolku na Slovensku v spolupráci s generálnym konzulátom ČR za podpory viacerých inštitúcií a sponzorov podarilo rekonštruovať miesta, na ktorých sú pochovaní československí legionári. Od roku 1996 sa postupne obnovili pietne miesta v Medzeve, na Železnom vrchu nad obcou Košická Belá a v Kysaku.
Východné Slovensko bolo miestom bojov legionárov, ktorí po návrate do vlasti bránili nedotknuteľnosť južných hraníc mladej Československej republiky proti maďarskej armáde. Tá sa sformovala po boľševickom prevrate v Maďarsku a vzniku Republiky rád, snažiacej sa o zachovanie integrity bývalého Uhorska. V júni 1919 sa prudké boje odohrali práve v okolí spomínaných miest, kde československí legionári čelili až trojnásobnej prevahe dobre organizovanej maďarskej červenej armády. V bojoch ich padlo niekoľko stoviek. Vojnový konflikt ukončil až diplomatický zásah štátov Dohody uzavretím prímeria 24. júna 1919.
*ver na
NNNN