NITRA. Údržba drevín v mestách je na okraji záujmu samospráv, tvrdí Gabriela Juhasová z Ústavu ekológie lesa SAV. Odstraňovanie starých konárov či chorých častí stromu sa realizuje až vtedy, keď poškodený strom spôsobí úraz. "Všetko je to o financiách. Veľa peňazí ide na údržbu trávnikov, zelených plôch, kvetinových záhonov, pretože tie sú na očiach. O stromy sa začne majiteľ či správca zaujímať až vtedy, keď sa stane nešťastie," uviedla Juhasová. Podľa jej názoru sa ochrana drevín na Slovensku nerieši systémovo, celoplošne, pretože na to nie sú peniaze a v mnohých prípadoch ani záujem zo strany starostov obcí.
Podľa Juhasovej je v súčasnosti veľmi široká druhová skladba drevín, ktoré sú vhodné na výsadbu v mestách. Za najvhodnejšie považuje javory či ihličnaté dreviny. K problémom, ktoré vedú v mnohých prípadoch k žiadostiam obyvateľov o výrub stromu, vo veľkej miere prispievajú architekti. "Mali by si uvedomiť, ako sa ktorý strom dokáže rozrásť, k tejto problematike je dostupná odborná literatúra. Pretože ak ho vysadia blízko budovy, strom sa rozrastie až po okná bytov, čo nie je príjemné," uviedla Juhasová. Problematické je potom vyhovieť žiadosti o výrub takejto dreviny. "Ak sa dá povolenie na jeden strom, spustí sa reťazová reakcia. Vzápätí by prišli ďalšie a ďalšie žiadosti o výrub, stratili by sme veľa zelene," konštatovala.
O vhodnosti výsadby viacerých druhoch stromov diskutujú odborníci aj v súvislosti s alergiami ľudí. Donedávna sa za stromy, ktoré najviac škodia alergikom, považovali topole. "Topole alergiu nevyvolávajú. V čase kvitnutia topoľov však kvitnú rôzne trávy, ktoré škodia alergikom," tvrdí Juhasová. Veľké problémy môžu alergikom spôsobovať brezy. "Aj keď alergici so mnou zrejme nebudú súhlasiť, brezy sú nádherné stromy, ktorých by bola škoda. Kvitnú maximálne 10 až 12 dní," konštatuje Juhasová. Ľuďom trpiacim na alergie odporúča v čase kvitnutia vetrať zavčasu ráno alebo neskoro večer, zadovážiť si ochranné siete na okná a nezdržiavať sa v blízkosti briez.