BRATISLAVA. Školopovinné deti z najchudobnejších rodín už nemusia byť traumatizované, keď si nezlepšia prospech. Príspevok, ktorý ich mal k tomu motivovať, v januári nahradila dávka, na ktorú im stačí riadne chodiť do školy. Na jedno sa však nemyslelo.
S podmienkami nároku na peniaze od štátu sa zmenil aj spôsob ich vyplácania. Školy už nerobia prostredníka, a tak ani nemôžu rodičom dohovoriť, aby dieťaťu napríklad zaplatili obed.
Niektorí žiaci prišli o obedy
Do konca minulého roka školy dostávali dotáciu na motivačný príspevok. Peniaze vyplácali priamo rodičom a túto príležitosť často využili na to, aby im dohovorili.
„My sme sa rodičov snažili nasmerovať, aby dieťaťu zaplatili predovšetkým stravu. Buď nám peniaze nechali a my sme to urobili za nich, alebo sme im dávali šeky," hovorí riaditeľka Špeciálnej základnej školy vo Zvolene Anna Kútna.
Od januára rodič dostáva peniaze od úradu práce - k dávke v hmotnej núdzi. Čo s nimi urobí, „už nijako nemôžeme ovplyvniť", dodáva Kútna.
„Stratili sme pravidelný kontakt s rodičmi," tvrdí Marta Beňová, riaditeľka Špeciálnej základnej školy vo Veľkom Krtíši. Dôsledkom toho je, že sa „znížil počet stravníkov školy".
Školy majú menej práce
Príspevok podľa prospechu predstavoval 500, 300 alebo 200 korún mesačne. Ministerstvo sociálnych vecí ho navrhlo zrušiť preto, že administratívne zaťažoval školy. Bol tu však ešte jeden dôvod.
Keď sa robia rozdiely medzi deťmi na základe prospechu, pedagógovia sú pod tlakom a „v mnohých prípadoch sú traumatizované aj deti", povedala v júli ministerka Viera Tomanová.
Riaditelia škôl priznávajú, že výplata príspevku bola náročná. „Dnešný stav je z pohľadu školy jednoduchší aspoň v tom, že neprichádzame priamo do styku s týmito peniazmi," povedal Štefan Šiška, riaditeľ Špeciálnej základnej školy v Markušovciach .
Peniaze nemusia ísť na deti
Daniela Rodinová z ministerstva tvrdí, že príspevok ani neplnil svoj účel. „Pomáhal síce rozpočtu domácností, avšak ťažko sa kontroloval spôsob jeho využitia vo vzťahu k deťom." To však platí aj o dávke vo výške 16,60 eura (500 korún) mesačne, ktorá ho nahradila.
„Máme menej roboty s vyplácaním, ale viacej starostí s tým, čo dieťa bude obedovať," hovorí Beňová. Zmena podľa nej nevyriešila ani záškoláctvo. „Neospravedlnená školská dochádzka sa neznižuje."

Beata
Balogová
