KOŠICE. Poslanec košického mestského zastupiteľstva Edurad Buraš sa dnes rozhodol po deviatich rokoch odísť s SDKÚ-DS, vystúpi aj z poslaneckého klubu SDKÚ-DS-SMK, vzdá sa aj postu predsedu komisie pre cestovný ruch a regionálny rozvoj a členstva v ďalších komisiách mestského zastupiteľstva. Buraš o tom informoval agentúru SITA.
Ako uviedol, poslaneckého mandátu sa však nevzdáva. „Odchádzam z klubu a zo strany, ktorá nič neponúka malým podnikateľom, nič neponúka investorom, nič neponúka bežným občanom tohto mesta. Naopak, prizerá sa výsmechu občanov napríklad v podobe zahmlievania financovania EHMK,“ uviedol vo vyhlásení Buraš. O definitívnom rozhodnutí bude informovať primátora Františka Knapíka v piatok na osobnom stretnutí a na rokovaní mestského zastupiteľstva koncom apríla odovzdá všetky náležitosti písomne predsedovi klubu.
„K tomuto rozhodnutiu ma viedli moje pocity z práce SDKÚ-DS v tomto meste. Nemôžem sa stotožniť s tým, že keď verejne poukážem na problémové body, o ktorých si dnes aj vrabce čvirikajú, strana, ktorej som bol členom, ma ide riešiť a napomínať ako malého chlapca. Mrzí ma že v klube panuje silný marazmus z nečinnosti a nebaví ma zakrývať si oči a uši s vedomím, že všetko snáď dobre dopadne," tvrdí Buraš.
Jeho dôveru stratil aj námestník Marek Vargovčák. "Neviem si predstaviť, že ho budem podporovať, keď v mojich očiach zlyhal predovšetkým ako človek a zlý manažér. Poslanci SDKÚ pod jeho vedením nedostávajú informácie, neprinášajú riešenia, nepočúvajú voličov,“ uvádza Buraš vo vyhlásení. Podľa jeho názoru prezamestnanosť a "zaspatosť" magistrátu odrádza investorov od spolupráce a Košice sa takýmto spôsobom pomaly stanú predmestím dedinky Kechnec.
„Toto nie je moja predstava práce v strane, ktorá mala ambíciu byť lídrom pravice v Košiciach. Moje iniciatívy a upozornenia sa nestretli s veľkým nadšením. Viem, že som strčil nos do osieho hniezda a viem, že sa začali vyvíjať tlaky na mojich priateľov a partnerov, aby so mnou nespolupracovali, pretože sa javím ako nebezpečný rebel. Nemôžem sa stotožniť s takými praktikami a nemyslím si, že toto je správna cesta pravice v Košiciach,“ uviedol Buraš. Doložil, že po vyhratých voľbách v roku 2006 zavládla medzi novinármi, mnohými osobnosťami mesta a pravicovými voličmi radosť a eufória. Košická pravica mala jedinečnú možnosť zmeniť mesto na ozajstné mesto kultúry. Nádeje týchto ľudí sa po dvoch rokoch rozplynuli.