SME

Do prešovskej knižnice sa zapísali aj bezdomovci

Nezamestnaní využívajú hlavne internet, niektorí preferujú Britské centrum, iní detské oddelenie.

PREŠOV. Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove zaviedla pred mesiacom zľavnené zápisné pre nezamestnaných, sumu na tento rok stanovili na symbolických desať centov. Túto výhodnú ponuku využilo 31 nezamestnaných, medzi novými držiteľmi čitateľských preukazov sú aj dvaja bezdomovci.

Riaditeľka Knižnice P. O. Hviezdoslava Marta Sklenková pre agentúru SITA uviedla, že doteraz bezdomovcov v knižnici nikdy neevidovali. Ide o dvoch mužov v strednom veku, ktorí si vypožičiavajú beletriu. Pracovníčky knižnice, aby sa vyhli prípadným problémom, zapožičajú im iba po jednej knihe. Uvedomujú si, že vymáhanie nevrátených kníh bez konkrétnej adresy by mohlo byť problematické. Zatiaľ bezdomovci dôveru knižnice nezneužili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Sklenkovej medzi nezamestnanými čitateľmi je viacej mužov ako žien, čo sa týka vzdelanostnej štruktúry, zľavnené služby knižnice využívajú ľudia bez rozdielu vzdelania. Najväčší záujem je o internetové služby a dennú tlač, kde si návštevníci hľadajú prácu.

Niektorí prichádzajú aj dvakrát denne, keď očakávajú odpoveď na svoje e-maily. Našli sa aj nezamestnaní, ktorí svoju terajšiu situáciu chcú využiť na zdokonalenie sa v cudzom jazyku a začali používať služby Britského centra. Lepšie jazykové znalosti plánujú využiť pri hľadaní práce v zahraničí, alebo sa chcú úspešnejšie uplatniť na domácom trhu práce.

Niektorí nezamestnaní unikajú pred finančnou krízou čítaním dobrodružnej literatúry a hojne navštevujú detské oddelenie knižnice. Únik do sveta románových hrdinov im pomáha odreagovať sa od stresu z neúspešného hľadania si práce. Niektorým čitateľom stačí, že môžu prísť medzi ľudí a neostávajú v izolácii svojho domova. Sklenková vyjadrila spokojnosť s doterajším záujmom o knižnicu zo strany nezamestnaných.

SkryťVypnúť reklamu

Ústretový krok urobil aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove, ktorý symbolické zápisné do knižnice pre túto cieľovú skupinu propaguje na svojej nástenke s ponukami voľných pracovných miest.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 229
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 800
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 531
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 216
  5. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 3 932
  6. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 729
  7. Plátené tašky a opakované použitie 2 747
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Kevin de Bruyne.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí vo štvrtok 5. júna. Sledujte minútu po minúte.


a 2 ďalší
Leon Draisaitl oslavuje gól v 1. zápase finále play-off NHL.

Víťazný gól padol až v 20. minúte predĺženia.


Novak Djokovič

Srb triumfoval v štyroch setoch.


TASR
Cristiano Ronaldo v zápase Nemecko - Portugalsko (semifinále Ligy národov)

Portugalci sa stali prvými finalistami Ligy národov.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu