BRATISLAVA. Minister životného prostredia Ján Chrbet (SNS) vo štvrtok oficiálne oznámil ukončenie prešetrovania ťažby kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline v Tatrách.
Konanie proti Slovensku viedla Európska komisia, na ktorú sa so sťažnosťou obrátilo lesoochranárske združenie Vlk. Lesníci ťažili drevo v prísne chránenom území bez výnimiek.
Chrbet ukončenie konania prezentoval ako „jednoznačný úspech“ ministerstva. „Štátna ochrana prírody použila na pozastavenie kalamity aktivity s tým, že nedošlo vôbec k narušeniu biotopu, ako na to upozorňovali mimovládne organizácie.“
Tvrdenie pritom opieral iba o stručný oznam slovenského veľvyslanca pri Európskej únii Maroša Šefčoviča o uzavretí konania. S akým výsledkom, v ozname nebolo.
Denníku SME však ešte vo štvrtok zdroj z Európskej komisie povedal, že zastavenie konania sa nedá chápať ako potvrdenie zákonnosti ťažby. „V tomto okamihu je mnoho iných prípadov, ktoré pokračujú. Legislatívne nezrovnalosti zahŕňajú aj veci vyčítané v Tichej a Kôprovej doline,“ povedal zdroj.
To, že sa Brusel ďalej o Tatry zaujíma, vo štvrtok potvrdil aj riaditeľ odboru ochrany prírody Európskej komisie Ladislav Miko. „V priebehu konania sme zistili, že problém dolín vyplýva z toho, ako je koncipovaný zákon o ochrane prírody a krajiny. A pre jeho znenie sa proti Slovensku vedie ďalšie konanie,“ povedal Miko pre aktualne.sk.
Komisia od Slovenska žiada, aby zmenilo zákony o ochrane prírody a o posudzovaní vplyvov na životné prostredie schválené v roku 2007.
O miliardy sa minister nebojí
BRATISLAVA. Minister životného prostredia Ján Chrbet z SNS sa „absolútne neobáva“, že by nám Európska komisia siahla na štyri miliardy eur z eurofondov tak, ako varuje vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer). Brusel vlani Slovensko vyzval, aby do konca roka upravilo zákony porušujúce práva verejnosti v oblasti životného prostredia.
Ministerstvo to však nestihlo a podľa Čaploviča si termín „bez relevantného odôvodnenia o ďalší rok posunulo“. Vláda preto Chrbeta zaviazala predložiť novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie do konca marca. Rezort však nestihol ani tento termín.
„My sme ho mali pripravený, len sme ho museli dať odsúhlasiť ostatným rezortom, ktorých sa týka,“ vysvetľuje Chrbet. Zákon vraj na rokovanie vlády predložia v máji. V akej podobe, minister ešte nevie. „Robia na tom právnici. Až potom vám budem vedieť povedať.“
Michal Piško

Beata
Balogová
