SELCE. Selčiansky dvor - tento názov si zvolili pre expozíciu ľudových tradícií dvaja kamaráti zo Seliec. 14- ročný žiak základnej školy Marek Očenáš a jeho o rok starší kamarát, študent osemročného gymnázia Marián Spišiak. Niekoľko mesiacov pracovali na tom, aby časť starorodičovského domu zmenili na malé súkromné múzeum.
„ Keď nám to rodičia navrhli takto netradične využiť prázdny dom, nezaváhali sme. Marek je veľkým nadšencom ľudovej kultúry a tradícií a všetky exponáty dovtedy uskladňoval, kde sa dalo. Teraz konečne dostali priestor," hovorí Marián Spišiak.
Dvojica mala od začiatku jasnú predstavu. Gazdovský dvojdom z prelomu 19. a 20. storočia sa rozhodli zariadiť práve v tomto duchu. „ Veľa predmetov bolo poškodených, takže sme ich najprv museli opraviť. Pomáhali nám rodičia, súrodenci aj kamaráti," dodáva Marek. Návštevníkov zatiaľ sprevádzajú po dokončenej kuchyni a prednej izbe, no v pláne majú postupne sprístupniť aj ďalšie priestory.
Naživo by tiež chceli predvádzať tkanie kobercov, či pečenie chleba. „Zrejme sa nám to nepodarí robiť stále, ale na väčšie obecné oslavy to chceme skúsiť.
Takou príležitosťou je tradičný kutliarsky deň, ktorý je v Selciach obľúbený," hovorí Marián. Počas kutliarskeho dňa sa varí tunajšia pochúťka - kutle, mnohým známejšie ako držky. Vďaka ich obľube občas obyvateľov Seliec nazývajú aj kutliarmi. A k chutnej držkovej polievke domáci chlieb nepochybne patrí. „ Pekárnicu, čiže pec na chlieb musíme dať najprv do dobrého stavu. Roky sa v nej chlieb nepiekol," dodáva Marek. O recepty na domáci chlieb nie je núdza a chlapci sa vraj neľakajú ani ženských robôt.
Takmer každú sobotu majú rovnakú. Zájsť do múzea, vyriadiť a zakúriť do murovanej pece. Zo starej almary vytiahnu jednotlivé časti zachovaného kroja. Majú ho slušnú zbierku, iba ozdobných lajblíkov uchovávajú okolo šesťdesiat. Súčasťou kroja je tiež zachované oplecko, staré 120 rokov. Ovládajú šitie na starej singerke, či odstredenie mlieka na separátore. „ Odstreďovala sa v ňom smotana a takzvaná separka. Ani tá sa nevyliala, lebo naši predkovia dokázali využiť úplne všetko," hovoria chlapci.
Autor: FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

Beata
Balogová
