BRATISLAVA. Zamestnávatelia budú môcť ovplyvňovať, aké odbory budú ponúkať stredné odborné školy. Poslanci schválili návrh zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. Od septembra by mali fungovať rady, v ktorých bude zastúpený štát, samosprávy ako zriaďovatelia škôl, odborové zväzy a predstavitelia zamestnávateľov. Ich úlohou bude určiť, akých a koľko odborníkov potrebuje prax.
Podľa toho sa stanoví štruktúra študijných odborov na stredných školách. Rada pre odborné vzdelávanie a prípravu bude vláde odporúčať, ktoré študijné odbory treba vyradiť zo sústavy a ktoré naopak zaradiť. Rada bude jej novým poradným orgánom.
Vyššie územné celky smú určovať vo svojom obvode počty tried jednotlivých stredných škôl. Zasahovať tak budú môcť aj do počtu žiakov študujúcich na gymnáziách.
Podľa prijatej novely žiaci budú môcť získavať motivačné štipendiá, ktoré by nemali byť vyššie ako 65 % životného minima. Takisto sa im umožní vyplácanie odmien za prácu pre firmy v rámci praktického vyučovania. Podnikatelia, ktorí prispejú na odborné vzdelávanie, budú môcť získať daňové stimuly. Fond rozvoja odborného vzdelávania a prípravy, ktorý má byť neštátnym účelovým fondom, má hospodáriť s darmi a príspevkami od domácich či zahraničných firiem či s dobrovoľnými príspevkami od zamestnávateľov a stavovských organizácií. Používať ich má na zmodernizovanie stredných odborných škôl, stredísk praktického vyučovania či stredísk odbornej praxe.
Od 1. januára 2015 zamestnávatelia a profesijné organizácie získajú právomoci podieľať sa na obsahu praktickej časti maturít a obsahu záverečnej skúšky. Novela bude účinná od septembra, ak získa podpis prezidenta.