BRATISLAVA. Slovákov v súvislosti s Európskou úniou (EÚ) najviac zaujíma, aké sú výhody a nevýhody členstva a koľko peňazí z nej dostáva Slovensko. Pýtajú sa tiež na európske dôchodky, školstvo či sociálne dávky a ekonomiku. Chceli by vedieť viac aj o práci slovenských europoslancov.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnilo Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku v spolupráci s Inštitútom pre verejné otázky a agentúrou Focus.
V ňom sa 1029 dospelých Slovákov pýtali na ich názory o EÚ, mieru ich informovanosti a o ich potrebách z hľadiska členstva v EÚ. Respondentov oslovovali 4. - 10. marca formou osobných rozhovorov.
"Ľudí zaujíma najmä materiálna téma, vnímam to trochu ako problém," komentovala dnes Andrea Escheková-Matisová, vedúca Zastúpenia EK v SR. Európska únia ako "dojná kravička" to nebude večne, upozornila.
"Tie fondy budú mať klesajúcu tendenciu, aj čo sa týka tých finančných injekcií," vysvetlila ďalej. Podľa nej sa až potom skutočne prejaví, čo pre Slovákov EÚ znamená, keď peniaze SR pôjdu na prospech iných regiónov. "Tam sa prejaví naša solidarita," dodala.
Občania si podľa prieskumu želajú "viac Európy" v školských osnovách či vo verejnoprávnej televízii. "Je to opäť apel na systematickejšiu výchovu k európanstvu," upozornila Oľga Gyarfášová z Inštitútu pre verejné otázky. Jedným z pozitív, ktorý prieskum priniesol, bol podľa nej fakt, že sa zvýšil podiel tých slovenských občanov, ktorí sa často alebo aspoň niekedy cítia byť občanmi Európskej únie.
"Ten nárast je 12 percent, čo je celkom slušný výsledok za tých päť rokov," uviedla s tým, že v súčasnosti sa Európanmi cíti 58 percent Slovákov.
Prieskum tiež zisťoval účasť v júnových voľbách. Z oslovených respondentov by europoslancov určite volilo 23 percent, 18 percent by sa eurovolieb určite nezúčastnilo. U 19 percent ich rozhodnutie ísť voliť nič nezmení. Štvrtina z nich však uviedla, že by ich mohla presvedčiť väčšia medializácia, kampaň a informovanosť.
"Je tu jasná objednávka na politikov, súčasných europoslancov a inštitúcie. Tí by ľuďom vysvetlili, čo je zmyslom týchto volieb a čo by ich malo zdvihnúť zo stoličky," podčiarkla Gyarfášová. Dodala, že politik by určite nemal rezignovane hovoriť o tom, že účasť bude nízka, ale mal by o účasť zabojovať.