BRATISLAVA. Európska komisia rozhodla o nepreplatení doteraz vyplatených stoviek miliónov korún firmám Zamedia a Avocat, neznamená to však, že Slovensko peniaze nemôže použiť.
Musí to byť však na niečo iné ako nástenkový tender. Vyplýva to zo stanoviska úradu eurokomisárky zodpovednej za eurofondy Danuty Hübnerovej.
Štefanov sľubuje
„V záujme zamedzenia vzniku podobných problémov by mali slovenské orgány posilniť postupy pri výbere a kontrole projektov,“ napísala komisia. Upozorňuje, že by obstarávania mali byť v súlade s pravidlami únie.
Minister výstavby Igor Štefanov „urobí všetko pre to“, aby zrušil zmluvu s konzorciom firiem. Ako, zatiaľ neoznámil. Právnici zmluvu hodnotia ako ťažko vypovedateľnú. Spoločnosti Avocat a Zamedia včera na otázky, aký postoj zaujmú, neodpovedali. Ak by konzorcium firiem blízkych Jánovi Slotovi s vypovedaním nesúhlasilo, štátu hrozí žaloba o milióny.
Zmluva platí do konca roka 2015, odstúpiť od nej môže ktorákoľvek strana „z dôvodov stanovených v príslušnom zákone“. Ten hovorí, že zmluva môže byť v rozpore s dobrými mravmi, alebo uzatvorená v rozpore so zákonom.
Právnik Radoslav Procházka nesúlad s dobrými mravmi za relevantný dôvod nepovažuje.
Peniaze vracať nebudú
Keďže sa však zmluva výslovne odvoláva na to, že jej základom je zákon o verejnom obstarávaní a konzorcium tender vyhralo v rozpore so zákonom, mohol a mal by to byť podľa Procházku dôvod, aby súd zmluvu vyhlásil za neplatnú.
Zmluva je od začiatku neplatná aj podľa Aliancie Fair play. Tá sa obrátila na Protimonopolný úrad, od ktorého žiadala preskúmať, či exkluzívna zmluva na deväť rokov nenarúša hospodársku súťaž. Úrad odpovedal, že nie, podiel ministerstva výstavby na trhu nevyhodnotili ako významný.
Právnici nepovažujú za možné, že by sa dali doteraz vyplatené peniaze Avocatu a Zamedii vymáhať späť, aj ak by súd určil zmluvu za neplatnú. Služby totiž konzorcium už poskytlo, aj keď predražené .
Fico si dupol, Slota hneď čupol
Premiér postavil predsedu SNS pred hotovú vec. Ten nevydržal ani deň a predsedovi vlády ustúpil.
BRATISLAVA. Dvadsať hodín. Iba toľko trvalo Slotovej SNS, kým sa nepodriadila ultimátu uloženým premiérom Robertom Ficom. Podmienka „buď zmluva, alebo minister výstavby“, padla predvčerom o 17.30. Už včera o 13.30 minister Igor Štefanov oznámil, že urobí všetko, čo si premiér želá.
Členovia vedenia Smeru aj HZDS príkaz vlády zrušiť tender označujú ako „krátky proces“. Hneď po tom, ako premiér vo štvrtok dostal list z Bruselu so žiadosťou o nápravu chýb pri nástenkovom tendri, si Fico na Úrad vlády zavolal najužšie vedenie strany. Schôdzka trvala viac ako hodinu, potom premiér zvolal mimoriadne zasadnutie vlády.
Nevedel ani Slota?
Ministri za SNS aj HZDS mohli iba tušiť, že na vláde dostane Štefanov príkaz zrušiť zmluvu s firmami blízkymi SNS. Jeden z členov vlády tvrdí, že ani Slota nevedel, čo konkrétne Fico chystá. Premiér sa vraj s ním k tejto veci predvčerom nestretol a pred vládou mu ani netelefonoval.
„Predseda vlády nemal inú možnosť a tento krok urobiť musel,“ hovoril predseda HZDS Vladimír Mečiar a spontánne dodal, že na hlasovaní o dôvere o Štefanovovi nebol. Koalícia sa podľa Mečiara udrží až do volieb v budúcom roku. Na otázku, či to Slota dokáže „prehltnúť“, odpovedal: „Má možnosť zničiť seba a svoju stranu. Je natoľko racionálny, že to neurobí.“
S tým, že Slota rýchlo ustúpi, počítali včera ráno aj ľudia zo Smeru. Minister kultúry a podpredseda Smeru Marek Maďarič napríklad pochopil ultimátum tak, že sa otázka zmluvy má vyriešiť už do budúcej vlády – teda do stredy.
Čakanie na odvetu
Na to, čo urobí SNS po „potopení“ nástenkového tendra, Ficova strana čaká. Smer, SNS a HZDS sa už viackrát partnerom jeden druhému „odplatili, hoci aktéri to popierali. Pomstu za prekazené plány najčastejšie v parlamente využíva HZDS. Po hádke Mečiara a Slotu o nástenkový tender HZDS zablokovalo v parlamente dva návrhy SNS.
Mečiarova strana tiež zablokovala v parlamente nový cestný zákon, keď Smer a SNS nepodporili, aby sa začalo vyšetrovanie Daniela Lipšica z KDH, ktorý sa v rozprave hádal so Štefanom Harabinom.
Šéf poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž sa odvetných krokov neobáva. „Verím, že naši partneri rozumejú našim obavám aj vnímaniu, že základným politickým úspechom je, aby prostredie čerpania eurofondov bolo stabilné.“
Aké sú vzťahy
SMER – SNS
Narúša ich až nástenkový tender. Doteraz boli dobré.
SMER – HZDS
Mečiar nemá s Ficom osobné problémy, HZDS sa skôr chce voči Smeru vymedziť. Keď to nejde, Mečiarovi poslanci robia v parlamente prieky.
SNS – HZDS
Medzi Slotom a Mečiarom je už roky osobný problém. Strany si otvorene konkurujú.
Miroslav Kern
SNS mlčí, Slota má tendrózu
Poslanci Slotovej strany sa včera vyhýbali novinárom. SNS po hodinách mlčania reagovala tak, že nebude reagovať.
BRATISLAVA. Jednovetová odpoveď a po nej únik. Tak včera vyzeralo správanie politikov, keď sa ich novinári pýtali na ultimátum pre ministra Igora Štefanova.
Predseda strany Ján Slota sa neukázal, hoci parlament rokoval. Ako dôvod na ospravedlnenie uviedol „choroba“.
„Strana dá stanovisko,“ trikrát za sebou zopakoval podpredseda SNS Rudolf Pučík, kým odišiel spred kamery. „V politike musíte počítať so všetkým,“ hovorila poslankyňa SNS Marta Damborská. Ani ona nebola záujmom novinárov nadšená.
„Nechcem reagovať. Hej? Majte sa pekne,“ povedal Slota do telefónu a zložil. „Nebudem reagovať,“ povedala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.
Strana nakoniec vydala vyhlásenie, že „na vyjadrenia predsedu vlády Roberta Fica k tendru reagovať nebude“.
Prečo všetci mlčia, prezradil iba jeden z poslancov SNS, ktorý nechcel byť menovaný. „To je čisto vec predsedu. K tomu sa u nás nemôže vyjadriť nikto bez jeho súhlasu. Ja som rád, že o tom nič neviem.“
Miroslav Kern
V štátnych radách zostanú
Spolumajitelia Avocata sú aj nominantmi štátu v Slovenskej pošte a Železniciach SR. Štát ich nestiahne.
BRATISLAVA. Spolumajitelia Avocata Juraj Hatvany a Juraj Mravčák zostávajú nominantmi štátu v štátnych podnikoch aj po požiadavke premiéra zrušiť zmluvu medzi ich firmou a ministerstvom výstavby. Hatvany je členom Dozornej rady Slovenskej pošty, Mravčák predsedá Správnej rade ŽSR.
Premiér Robert Fico včera neodpovedal na otázku, či je v poriadku, že firma patriaca dvom nominantom štátu zarobila na zmluve, ktorú teraz žiada zrušiť.
Mravčáka do funkcie nominoval minister Ľubomír Vážny zo Smeru a s jeho prácou je spokojný. „Minister bral do úvahy odbornú zdatnosť a jeho spôsobilosť,“ vysvetlil ministrov hovorca, prečo si ho vybrali. Aktivity Avocata podľa ministerstva dopravy nemajú súvis s výkonom jeho funkcie v železniciach.
„Podmienkou pri vymenovaní Juraja Mravčáka do funkcie bolo nespájať obchodné aktivity spoločnosti Avocat so ŽSR, alebo vykonávať akúkoľvek sprostredkovateľskú činnosť, pri ktorej by táto spoločnosť profitovala zo ŽSR.“ Len takýto konflikt záujmov by mohol viesť k odvolaniu Mravčáka z funkcie.
Monika Tódová

Beata
Balogová
