SME
Nedeľa, 7. jún, 2020 | Meniny má RóbertKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 21:00

Brusel nástenku nepreplatí

Minister výstavby Štefanov povedal, že zmluvu z nástenkového tendra zruší. K tomu, že Slovensko prišlo o stovky miliónov, sa on ani premiér nevyjadrili.

Minister výstavby Igor Štefanov sľúbil, že zruší nástenkový tender. Ako kontaktná osoba ho zabezpečoval.Minister výstavby Igor Štefanov sľúbil, že zruší nástenkový tender. Ako kontaktná osoba ho zabezpečoval. (Zdroj: SME – PAVOL FUTNÁL)

BRATISLAVA. Európska komisia rozhodla o nepreplatení doteraz vyplatených stoviek miliónov korún firmám Zamedia a Avocat, neznamená to však, že Slovensko peniaze nemôže použiť.

Musí to byť však na niečo iné ako nástenkový tender. Vyplýva to zo stanoviska úradu eurokomisárky zodpovednej za eurofondy Danuty Hübnerovej.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Štefanov sľubuje

„V záujme zamedzenia vzniku podobných problémov by mali slovenské orgány posilniť postupy pri výbere a kontrole projektov,“ napísala komisia. Upozorňuje, že by obstarávania mali byť v súlade s pravidlami únie.

Minister výstavby Igor Štefanov „urobí všetko pre to“, aby zrušil zmluvu s konzorciom firiem. Ako, zatiaľ neoznámil. Právnici zmluvu hodnotia ako ťažko vypovedateľnú. Spoločnosti Avocat a Zamedia včera na otázky, aký postoj zaujmú, neodpovedali. Ak by konzorcium firiem blízkych Jánovi Slotovi s vypovedaním nesúhlasilo, štátu hrozí žaloba o milióny.

Zmluva platí do konca roka 2015, odstúpiť od nej môže ktorákoľvek strana „z dôvodov stanovených v príslušnom zákone“. Ten hovorí, že zmluva môže byť v rozpore s dobrými mravmi, alebo uzatvorená v rozpore so zákonom.

Právnik Radoslav Procházka nesúlad s dobrými mravmi za relevantný dôvod nepovažuje.

Peniaze vracať nebudú

Keďže sa však zmluva výslovne odvoláva na to, že jej základom je zákon o verejnom obstarávaní a konzorcium tender vyhralo v rozpore so zákonom, mohol a mal by to byť podľa Procházku dôvod, aby súd zmluvu vyhlásil za neplatnú.

Zmluva je od začiatku neplatná aj podľa Aliancie Fair play. Tá sa obrátila na Protimonopolný úrad, od ktorého žiadala preskúmať, či exkluzívna zmluva na deväť rokov nenarúša hospodársku súťaž. Úrad odpovedal, že nie, podiel ministerstva výstavby na trhu nevyhodnotili ako významný.

Právnici nepovažujú za možné, že by sa dali doteraz vyplatené peniaze Avocatu a Zamedii vymáhať späť, aj ak by súd určil zmluvu za neplatnú. Služby totiž konzorcium už poskytlo, aj keď predražené .

Fico si dupol, Slota hneď čupol

Premiér postavil predsedu SNS pred hotovú vec. Ten nevydržal ani deň a predsedovi vlády ustúpil.

BRATISLAVA. Dvadsať hodín. Iba toľko trvalo Slotovej SNS, kým sa nepodriadila ultimátu uloženým premiérom Robertom Ficom. Podmienka „buď zmluva, alebo minister výstavby“, padla predvčerom o 17.30. Už včera o 13.30 minister Igor Štefanov oznámil, že urobí všetko, čo si premiér želá.

Členovia vedenia Smeru aj HZDS príkaz vlády zrušiť tender označujú ako „krátky proces“. Hneď po tom, ako premiér vo štvrtok dostal list z Bruselu so žiadosťou o nápravu chýb pri nástenkovom tendri, si Fico na Úrad vlády zavolal najužšie vedenie strany. Schôdzka trvala viac ako hodinu, potom premiér zvolal mimoriadne zasadnutie vlády.

Nevedel ani Slota?

Ministri za SNS aj HZDS mohli iba tušiť, že na vláde dostane Štefanov príkaz zrušiť zmluvu s firmami blízkymi SNS. Jeden z členov vlády tvrdí, že ani Slota nevedel, čo konkrétne Fico chystá. Premiér sa vraj s ním k tejto veci predvčerom nestretol a pred vládou mu ani netelefonoval.

„Predseda vlády nemal inú možnosť a tento krok urobiť musel,“ hovoril predseda HZDS Vladimír Mečiar a spontánne dodal, že na hlasovaní o dôvere o Štefanovovi nebol. Koalícia sa podľa Mečiara udrží až do volieb v budúcom roku. Na otázku, či to Slota dokáže „prehltnúť“, odpovedal: „Má možnosť zničiť seba a svoju stranu. Je natoľko racionálny, že to neurobí.“

S tým, že Slota rýchlo ustúpi, počítali včera ráno aj ľudia zo Smeru. Minister kultúry a podpredseda Smeru Marek Maďarič napríklad pochopil ultimátum tak, že sa otázka zmluvy má vyriešiť už do budúcej vlády – teda do stredy.

Čakanie na odvetu

Na to, čo urobí SNS po „potopení“ nástenkového tendra, Ficova strana čaká. Smer, SNS a HZDS sa už viackrát partnerom jeden druhému „odplatili, hoci aktéri to popierali. Pomstu za prekazené plány najčastejšie v parlamente využíva HZDS. Po hádke Mečiara a Slotu o nástenkový tender HZDS zablokovalo v parlamente dva návrhy SNS.

Mečiarova strana tiež zablokovala v parlamente nový cestný zákon, keď Smer a SNS nepodporili, aby sa začalo vyšetrovanie Daniela Lipšica z KDH, ktorý sa v rozprave hádal so Štefanom Harabinom.

Šéf poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž sa odvetných krokov neobáva. „Verím, že naši partneri rozumejú našim obavám aj vnímaniu, že základným politickým úspechom je, aby prostredie čerpania eurofondov bolo stabilné.“

Aké sú vzťahy

SMER – SNS

Narúša ich až nástenkový tender. Doteraz boli dobré.

SMER – HZDS

Mečiar nemá s Ficom osobné problémy, HZDS sa skôr chce voči Smeru vymedziť. Keď to nejde, Mečiarovi poslanci robia v parlamente prieky.

SNS – HZDS

Medzi Slotom a Mečiarom je už roky osobný problém. Strany si otvorene konkurujú.

Miroslav Kern
SNS mlčí, Slota má tendrózu

Poslanci Slotovej strany sa včera vyhýbali novinárom. SNS po hodinách mlčania reagovala tak, že nebude reagovať.

BRATISLAVA. Jednovetová odpoveď a po nej únik. Tak včera vyzeralo správanie politikov, keď sa ich novinári pýtali na ultimátum pre ministra Igora Štefanova.

Predseda strany Ján Slota sa neukázal, hoci parlament rokoval. Ako dôvod na ospravedlnenie uviedol „choroba“.

„Strana dá stanovisko,“ trikrát za sebou zopakoval podpredseda SNS Rudolf Pučík, kým odišiel spred kamery. „V politike musíte počítať so všetkým,“ hovorila poslankyňa SNS Marta Damborská. Ani ona nebola záujmom novinárov nadšená.

„Nechcem reagovať. Hej? Majte sa pekne,“ povedal Slota do telefónu a zložil. „Nebudem reagovať,“ povedala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.

Strana nakoniec vydala vyhlásenie, že „na vyjadrenia predsedu vlády Roberta Fica k tendru reagovať nebude“.

Prečo všetci mlčia, prezradil iba jeden z poslancov SNS, ktorý nechcel byť menovaný. „To je čisto vec predsedu. K tomu sa u nás nemôže vyjadriť nikto bez jeho súhlasu. Ja som rád, že o tom nič neviem.“

Miroslav Kern
V štátnych radách zostanú

Spolumajitelia Avocata sú aj nominantmi štátu v Slovenskej pošte a Železniciach SR. Štát ich nestiahne.

BRATISLAVA. Spolumajitelia Avocata Juraj Hatvany a Juraj Mravčák zostávajú nominantmi štátu v štátnych podnikoch aj po požiadavke premiéra zrušiť zmluvu medzi ich firmou a ministerstvom výstavby. Hatvany je členom Dozornej rady Slovenskej pošty, Mravčák predsedá Správnej rade ŽSR.

Premiér Robert Fico včera neodpovedal na otázku, či je v poriadku, že firma patriaca dvom nominantom štátu zarobila na zmluve, ktorú teraz žiada zrušiť.

Mravčáka do funkcie nominoval minister Ľubomír Vážny zo Smeru a s jeho prácou je spokojný. „Minister bral do úvahy odbornú zdatnosť a jeho spôsobilosť,“ vysvetlil ministrov hovorca, prečo si ho vybrali. Aktivity Avocata podľa ministerstva dopravy nemajú súvis s výkonom jeho funkcie v železniciach.

„Podmienkou pri vymenovaní Juraja Mravčáka do funkcie bolo nespájať obchodné aktivity spoločnosti Avocat so ŽSR, alebo vykonávať akúkoľvek sprostredkovateľskú činnosť, pri ktorej by táto spoločnosť profitovala zo ŽSR.“ Len takýto konflikt záujmov by mohol viesť k odvolaniu Mravčáka z funkcie.

Monika Tódová
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 2. 3 spôsoby sťahovania – aké sú ich výhody a nevýhody?
 3. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 4. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 5. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 6. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 7. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 8. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 9. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. TEST špičkové autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EU Lifetime!
 2. 3 spôsoby sťahovania – aké sú ich výhody a nevýhody?
 3. Východoslovenská vodárenská v hľadáčiku finančných žralokov
 4. Ťahanovčania upratovali sídlisko, pomáhala aj mládež z Demetra
 5. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 6. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 7. Koronakríza zasiahla peňaženky Slovákov
 8. Členovia ASINS vrátili za rok 2019 do ekonomiky 113 mil. Eur
 9. Ako aktualizovať autonavigáciu Mio?
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 1. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 28 134
 2. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 23 173
 3. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami 21 266
 4. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze 21 172
 5. Čo robiť, keď majú deti strach? Vyskúšajte tieto tipy 14 020
 6. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 11 446
 7. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 11 034
 8. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 716
 9. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 9 603
 10. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 9 499
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bihariová: Také Palermo ako Matovič, si nedovolili ani za Fica

Štát nemôže fungovať tak, že premiér má dobrý nápad a to stačí, hovorí nová šéfka PS.

Nová predsedníčka Progresívneho Slovenska, Irena Biháriová a jej predchodca, Michal Truban.

Vinárka z Tokaja: V minulosti sa o víno starali prevažne ženy

Vďaka Márii Macíkovej je Tokaj aj slovenskou vinárskou oblasťou.

100 ROKOV OD TRIANONU

Ocitli sa v menšine. Maďari sa s Československom zbližovali pomaly

V Československej republike sa po roku 1918 ocitol milión Maďarov.

Československí legionári ostreľujú maďarské pozície pri Komárne v roku 1919.

Koronavírus na Slovensku: Z 1180 testovaných nebol pozitívny ani jeden

Z COVID-19 sa na Slovensku vyliečilo ďalších desať ľudí.

Testovanie vzoriek na prítomnosť koronavírusu.

Neprehliadnite tiež

Motorkár predbiehal auto a dve motorky. Havaroval a na namieste zomrel

Košická polícia informovala o dvoch nehodách motoriek na Spiši.

Vodič tejto motorky nehodu neprežil.

Koronavírus na Slovensku: Mapa a vývoj počtu nakazených

Najviac nakazených má Bratislavský kraj.

Koronavírus na Slovensku: Z 1180 testovaných nebol pozitívny ani jeden

Z COVID-19 sa na Slovensku vyliečilo ďalších desať ľudí.

Testovanie vzoriek na prítomnosť koronavírusu.

Košice konečne vyriešili problém karantény túlavých zvierat

Čo sa deje so zvieratami na ulici tri mesiace, radnica nehovorí.