BRATISLAVA. Zároveň bude zainteresovaná aj do propagácie projektu v strednej a východnej Európe.
"Už takmer 40 rokov sa celosvetovo venujeme ochrane pôvodných lesov ako prirodzeného prostredia množstva dnes už ohrozených živočíchov a rastlín. Väčšinu svetových pralesov, lesov, ako aj jedinečný život v nich ľudstvo nenávratne zdevastovalo svojou činnosťou v priebehu niekoľkých desaťročí.
Problémy ohrozených druhov sa týkajú aj Slovenska, preto sme sa rozhodli podporiť projekt Návrat rysov a výnimočnú prácu, ktorú odvádzajú jeho tvorcovia," priblížila hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.
Daný projekt je spoločným dielom environmentalistu a filmára Tomáša Hulíka a strážcu národného parku Malá Fatra Miloša Majdu. Spolu sa podujali na výchovu dvoch rysích mláďat Lízy a Mura narodených v ZOO v Ostrave, ktorá by po roku a pol mala vyústiť v ich úspešné etablovanie sa vo voľnej prírode. Vzniká o tom tiež dokumentárny film, ktorý priebežne zachytáva ich životný príbeh.
Hulík vysvetlil, že popularizáciou projektu v spolupráci s Greenpeace chcú prispieť k zlepšeniu vnímania verejnosti na zákonitosti dejúce sa v prírode. "Radi by sme prinavrátili záujem o prírodu, etiku, na rozdiel od velebenia materiálnych hodnôt a s tým súvisejúcou degradáciou slušnosti," dodal.
Szabová poukazuje na to, že rys kedysi hojne obýval územie Slovenska, avšak dôsledkom bezohľadného lovu a zmenšovania jeho prirodzeného prostredia sa ocitol medzi ohrozenými druhmi.