BRATISLAVA. Rómsky jazyk upadá. Jednou z hlavných príčin je, že sa za dlhé stáročia nijako nevyvíjal napríklad v technických pomenovaniach. Pre TASR to konštatoval Alexander Patkoló, predseda Rómskej iniciatívy Slovenska.
"Pre veľa názvov nemá pomenovanie, ale preberá ich od majoritného spoločenstva," vysvetlil ďalej s tým, že Rómom sa vyčíta najmä nízka vzdelanostná úroveň.
"Keď Rómovia nedokážu získať patričnú úroveň na základe systému vzdelávania v tej-ktorej krajine, možno by bolo dobré otvoriť diskusiu na tému, či nezačať vzdelávať v rómskom jazyku alebo vytvoriť nejaké jednotné rómske vzdelávanie v rámci celej Európy," povedal Patkoló. Domnieva sa, že by to určite pozdvihlo samotnú úroveň rómčiny.
Ministerstvo školstva SR v reakcii na požiadavky pedagógov a zástupcov rómskej inteligencie dnes oznámilo, že žiaci rómskej národnostnej menšiny budú mať nové učebnice. Do edičného plánu má byť zaradený Šlabikár pre 1. ročník základných škôl (ZŠ) s vyučovacím jazykom rómskym a učebnice rómskeho jazyka a literatúry pre ZŠ a stredné školy, ako aj História Rómov na Slovensku a v Európe.
V súčasnosti môžu školy pre svojich rómskych žiakov objednávať z ponuky učebnicového edičného portálu ministerstva učebnicu rómčiny Romaňi čhib a kľúč k tejto učebnici (Šebková, Žlnayová, 2003). K dispozícii je aj doplnková učebnica o dejinách a živote Rómov - Ľudia z rodiny Rómov (Cangár, 2004). Proces prípravy nových učebníc pre rómskych školákov sa začne v máji tohto roka. Do škôl by sa mali dostať v auguste 2010.
Prvé Pravidlá rómskeho pravopisu s pravopisným a gramatickým slovníkom a ďalšie učebné pomôcky začali využívať v školskom roku 2007/2008 stredné školy na Slovensku, ktoré mali v učebných osnovách študijné zameranie Romistika. Učebnice vydal Štátny pedagogický ústav a financoval ich Európsky sociálny fond.
Okrem toho vyšli aj antológie rómskej hudby, spisovateľov, tradícií a remesiel, rómsky Konverzačný lexikón, Metodická príručka k učebnici rómčiny a Dejiny Rómov v dátach. Pravidlá rómskeho pravopisu zostavili slovenskí rómski učitelia pod vedením poprednej českej romistky Mileny Hübschmannovej.
Proces štandardizácie rómskeho jazyka na Slovensku ukončili v júni 2008. Zástupcovia rómskej komunity vtedy podpísali historickú deklaráciu a uznali tak východoslovenskú podobu rómčiny ako základ spisovného rómskeho jazyka. Práve táto deklarácia mala umožniť realizovať tie kroky, ktoré majú viesť k zlepšeniu vzdelanosti komunity a k budovaniu rómskeho národnostného školstva.