BRATISLAVA. Predseda vlády SR Robert Fico by mal podľa šéfa opozičného KDH Pavla Hrušovského odvolať ministra výstavby a regionálneho rozvoja Igora Štefanova (nominant SNS) bez ohľadu na to, či tender zruší alebo nie. "Nie je to človek, ktorý by mal zastávať toto miesto, preto by ho mal pán premiér okamžite odvolať," povedal pre TASR Hrušovský.
Na tomto príklade by mal Fico podľa neho nastaviť istú tvár slovenskej politiky pre všetky strany vládnej koalície. "Za slovenskú politiku nesie najväčšiu zodpovednosť najsilnejšia strana a jej predseda, ktorý je zároveň aj predsedom vlády. On sa nemôže nečinne prizerať a musí konať," myslí si predseda KDH.
Vláda na svojom štvrtkovom (23.4.) mimoriadnom rokovaní zaviazala ministra Štefanova spraviť všetky nevyhnutné kroky smerujúce k zrušeniu zmluvy uzavretej v rámci kontroverzného nástenkového tendra, pre ktorý z funkcie odstúpil jeho predchodca Marian Janušek (SNS). Premiér Fico, ktorý o tom informoval, zároveň vyhlásil, že ak k tomu nedôjde, nový minister stratí jeho dôveru a podá návrh na jeho odvolanie. "Akonáhle budem vidieť nezáujem zrušiť zmluvu, okamžite podám návrh na odvolanie pána ministra, počkám si na menovanie nového ministra a ten dostane tú istú podmienku zrušiť zmluvu," dodal Fico. Termín, dokedy bude vláda čakať na konanie ministra Štefanova, premiér nekonkretizoval.
Vláda takto podľa svojho predsedu reagovala na výzvu Európskej komisie (EK), ktorá žiada Slovensko v lehote do 60 dní objasniť nejasnosti sprevádzajúce zmluvu z tendra Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR za 120 miliónov eur (3,6 miliardy Sk) na služby súvisiace s čerpaním eurofondov. "Vláda považuje tieto otázky EK za dôvod konať razantne a vytvoriť stav, keď nebudú existovať žiadne dôvody na pokračovanie diskusie o podpísanej zmluve," vyhlásil Fico.
Podľa politológa Petra Horvátha musel dať premiér v prípade "nástenkového tendra" striktné a jednoznačné stanovisko, pretože v opačnom prípade by bol ako predseda vlády obvinený z toho, že nekonal, pričom Slovensku reálne hrozí minimálne krátenie eurofondov. Premiér podľa neho koná až v čase, keď už bol donútený ku konkrétnym krokom. Najskôr chcel upokojiť situáciu výmenou ministrov, v tejto chvíli už ale musí konať razantnejšie.
Opozícia je však presvedčená, že premiérova výzva ministrovi Štefanovovi prišla neskoro.
Hrušovský čakal aj skoršiu reakciu SNS v súvislosti so štvrtkovými premiérovými vyhláseniami. "Očakával som, že SNS okamžite zaujme zásadný principiálny postoj tak, ako sa na stranu, ktorá sa hrdí vlastenectvom, patrí. Ona by mala byť príkladom a vzorom pre ostatných," poznamenal šéf KDH.
Národniari dnes oznámili, že na vyjadrenia predsedu vlády nebudú nereagovať. Podľa politológa Michala Horského je mlčanie SNS dostatočnou reakciou. "Je to správa o tom, že strana si je vedomá toho, že Slovensku hrozí vďaka politike jej predsedu a jej ministrov výstavby a regionálneho rozvoja a ich nástenkového tendra škandál nedozerných následkov," povedal.
Premiér Fico podľa jeho hovorkyne Silvie Glendovej stanovisko SNS rešpektuje.
Štefanov nahradil Januška na poste ministra 15. apríla, deň po demisii bývalého šéfa rezortu výstavby. Na odchod z funkcie ho pritom vyzval predseda vlády po tom, ako Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) konštatoval viacnásobné porušenie zákona v súvislosti s tzv. nástenkovým tendrom. Podľa medializovaných informácií bol aj Štefanov spoluzodpovedný za sporné verejné obstarávanie.
Ministerstvo výstavby uzatvorilo kontroverznú zmluvu o poskytnutí služieb s konzorciom firiem zloženým zo spoločností Zamedia, Consulting and Management, European Consultants Organization a Avocat. Firmy Avocat a Zamedia majú pritom podľa medializovaných informácií údajne blízko k predsedovi koaličnej SNS, ktorej rezort výstavby podľa koaličnej zmluvy patrí, Jánovi Slotovi.