BRATISLAVA. Situácia v Strane maďarskej koalície (SMK) je podľa ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) podstatne viac komplikovaná, než sa prezentuje.
"Je to strana na etnickom princípe, ktorá nemá obdoby. Vznikla umelým spojením troch strán a to štiepenie vyplýva z toho, ako vznikla," konštatoval v dnešnej diskusnej relácii O 5 minút 12 minister Mikolaj.
Jeho oponent v diskusii László Szigeti (SMK) pripustil, že súčasná situácia je pre SMK škodlivá. "Keby zo strany odišiel expredseda Béla Bugár, bolo by to veľkým oslabením SMK," povedal. Nemyslí si však, že by sa strana mala rozpadnúť.
"Sme toho názoru, že treba viesť vnútornú diskusiu, otvoriť problémy a snažiť sa, aby ostali v našom klube," zdôraznil Szigeti s tým, že SMK je otvorená sebareflexii a očakáva rokovanie. "Mne sa črtá nádej, že je možnosť," dodal. Zároveň pripustil, že situácia strany nie je jednoduchá ani v regiónoch.
Ako prvý sa odísť zo strany aj klubu SMK odhodlal 14. apríla dnes už nezávislý poslanec Zsolt Simon. Zdôvodňoval to tým, že pracovnou metódou sa stalo v strane klamstvo a ekonomické záujmy jej lídra sú prednejšie ako záujmy voličov.
Z poslaneckého klubu SMK vystúpil aj exlíder SMK Béla Bugár, László Nagy a Gábor Gál, v strane však ostali. V Levickom okrese z SMK vystúpilo 19 členov pre nespokojnosť s prácou okresného predsedu, kritizovali tiež predsedu SMK Pála Csákyho za ignoranciu.
Mikolaj obhajoval posilnenie slovenského jazyka
Minister školstva obhajoval metodický list svojho rezortu, ktorý nariadil posilnenie slovenského jazyka v materských školách s vyučovacím jazykom národnostných menšín.
"To osvojovanie sa má uskutočniť nenásilne, hravo..., dôležité je, aby aj v predškolskom jazyku začali komunikovať (v štátnom jazyku, pozn. TASR)," zdôraznil Mikolaj v diskusnej relácii O 5 minút 12.
Exminister školstva Szigeti mu pripomenul, že v týchto škôlkach takéto nariadenie nie je potrebné a už roky sa tam dostatočne venujú štátnemu jazyku.
"Nechápeme, prečo to treba rozširovať, prečo to zavádzať," opýtal sa. Najviac mu prekáža, že "sa zase rozhodovalo o nás bez nás". Mikolajovi adresoval aj výčitku, že voči národnostnému školstvu neustále zvyšuje požiadavky a permanentne porušuje status quo.
Mikolaj požiadavku status quo zo strany SMK chápe ako klišé. "Za klišé status quo sa schováva všetko, SMK by bola rada, keby sme nerobili nič," reagoval Mikolaj.
Minister zároveň potvrdil, že podanie na Ústavný súd vo veci novely školského zákona, ktorá povoľuje v učebniciach dvojjazyčné zaužívané názvy, je pripravené a definitívne odíde v máji. Na Szigetiho obavu, že k 1. septembru je ohrozená existencia učebníc, reagoval, že v ohrození nie je nič. "Nestrašte, zákon je nevykonateľný," oponoval minister.
Szigeti by bol spokojnejší, keby bol tok peňazí viac transparentný
Šéf rezortu školstva obhajoval aj svoj návrh zákona o odbornom vzdelávaní. "Žiadala si ho aj verejnosť, vznikal dojem, že na školách sa učí iné, než vyžaduje prax," konštatoval s tým, že zamestnávatelia si vďaka nemu budú môcť definovať svoje požiadavky.
Szigeti uznal, že návrh zákona má svoje pozitíva, obáva sa však, že štát v súvislosti s odborným vzdelávaním zvaľuje zodpovednosť len na zamestnávateľov. Mikolaj reagoval, že zákon umožňuje aj daňové úľavy. "Je tam absolútna spokojnosť aj zo strany odbornej praxe," ubezpečil Mikolaj.
Exminister kritizoval aj zákon o stimuloch pre výskum a vývoj z dielne rezortu školstva, ktorý v apríli definitívne schválili poslanci. Podľa tejto legislatívnej úpravy má minister školstva rozhodovať o smerovaní štátnych stimulov pre vedu a výskum do výšky dvoch miliónov eur (60,3 milióna Sk). Szigeti podčiarkol, že v tejto súvislosti má najväčší problém s transparentnosťou a kontrolovateľnosťou toku peňazí. Mikolaj však vylúčil možnosť, žeby zákon rozdával financie spriazneným podnikateľským subjektom.
Politici sa v diskusii dotkli aj otázky kontroverzného nástenkového tendra. "Je to mimoriadne spolitizované, používajú sa ťažké slová," konštatoval Mikolaj s tým, že minister Igor Štefanov rešpektuje, že vláda rozhodla zrušiť zmluvu a bude na tom pracovať.
"Treba povedať, že nástenkový tender bol utajený kšeft tých, ktorí to robili, bol porušený základný princíp súťaženia," zdôraznil Szigeti. "Keď poviete kšeft, tak to treba dokázať," ohradil sa voči nemu minister.