BRATISLAVA. Agenda Slovenskej národnej strany (SNS) nie je závislá od existencie Strany maďarskej koalície (SMK), ak by sa SMK rozdelila a v ďalších voľbách nepostúpila do parlamentu, národniari budú kritizovať iných. Pre TASR to povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
"My obhajujeme národno-štátne záujmy a kto sa nám postaví do cesty, alebo kto najviac tieni, musí byť s nami konfrontovaný. Doteraz z väčšej časti ten tieň vrhala SMK," vyhlásil Rafaj. "Čím menej tieňov, tým lepšie pre nás," zaželal Strane maďarskej koalície, ktorej v dôsledku vnútornej krízy hrozí odchod expredsedu Bélu Bugára a ďalších známych politikov.
"Je zrejmé, že ten, ktorý SMK vedie, teraz prekáža všetkým. Ten, ktorý by ich mohol viesť, by bol pre istú časť akceptovateľný, ale myslím si, že o tom nerozhodnú ani v SMK, ani v ich poslaneckom klube, že o tom sa z veľkej časti bude rozhodovať v Budapešti," uzavrel Rafaj.
"Ja si myslím, že by bolo oveľa múdrejšie, keby sa strana pána Rafaja zaoberala vlastnými problémami. Kto koho podpisuje a akým spôsobom robia tendre," reagoval poslanec SMK Béla Bugár. "Treba si najprv pozametať pred vlastným prahom a potom sa pozrieť na prah iného," dodal Bugár.
Bývalý predseda SMK Bugár, člen predsedníctva Gábor Gál a predseda ľudskoprávneho výboru parlamentu László Nagy vystúpili 22. apríla z poslaneckého klubu SMK, v strane ale zatiaľ ostávajú. Ako vysvetlil Bugár, k tomuto rozhodnutiu nedospeli ľahko, pričom to nie je namierené proti samotnému klubu ani jeho šéfovi Gyulovi Bárdosovi. Poznamenal, že ide o varovanie vedeniu strany, aby do najbližšej Republikovej rady, ktorá má byť 16. mája, významne zmenilo štýl politiky SMK.
Odísť zo strany aj klubu sa ako prvý odhodlal 14. apríla teraz už nezávislý poslanec Zsolt Simon. Podľa jeho slov tak spravil po dôkladnom zvážení všetkých okolností. Jedným z dôvodov, prečo sa tak rozhodol, bol zákaz podieľať sa na realizácii programu strany. Zopakoval, že sa pod predsedom Pálom Csákym klamstvo stalo pracovnou metódou v strane. Zdôraznil, že v SMK sú prednejšie ekonomické záujmy jej lídra ako záujmy voličov.
Predsedníctvo SMK na čele s Csákym začalo s "odídencami" z klubu rokovania o podmienkach ich návratu.