BRATISLAVA. Údajný hlavný organizátor Peter Reich si má odpykať vo väzení 18 mesiacov, ďalší traja muži dostali 14-mesačné tresty. Proces so skupinou ľudí obžalovaných z falšovania meny sa začal predvlani na jeseň, piaty obvinený už údajne nežije.
Štvorica podľa prokuratúry vyrobila v prvý rok samostatnosti Slovenska najmenej 91.000 kópií tisíckorunových kolkov, ktorými sa po rozdelení Československa označovali pôvodné federálne bankovky. Falošnými kolkami údajne chceli označovať už neplatné bankovky, ktoré sa nachádzali mimo Slovenska.
Reich dostal od súdu prísnejší trest ako ostatní obžalovaní, keďže sa podľa verdiktu dopustil aj bankového podvodu. Rozsudok nie je právoplatný. Reichov advokát sa odvolal, ostatní podanie odvolania ešte zvážia.
Kolková aféra
19. novembra 1993 - Polícia zatkla neďaleko Komárna troch mužov - Petra R., Vladimíra M. a Miroslava W. Našli u nich falzifikáty kolkov v nominálnej hodnote 33,194 eura (1000 Sk), a to najmenej 91.000 kusov, ktoré sa muži pokúšali vyviezť do Maďarska. Bolo to v období, keď sa federálne tisíckorunáčky dali vymeniť už len na špeciálnu žiadosť v banke. Okrem zatknutej trojice bol do prípadu zapletený aj rumunský Slovák Francisc F. Českí policajti upozornili slovenskú stranu na možnosť falšovania kolkov už začiatkom júna 1993. Slovenská strana na túto informáciu spočiatku nereagovala. Až koncom roka 1993 sa vytvoril špeciálny vyšetrovací tím. V prípade okrajovo figurovali aj mená známych slovenských politikov, finančníkov a iných prominentov, napríklad už nebohého šéfa kontrarozviedky SIS Jaroslava Svěchotu, ktorého v minulosti vo svojich výpovediach viackrát spomenul Peter R. a aj obžalovaný Miroslav W. Exfunkcionár SIS údajne mal byť jedným z organizátorov celého prípadu.
30. septembra 1994 - Prokurátor bratislavskej Mestskej prokuratúry obžaloval Petra R., Miroslava W., Vladimíra M., Francisca F. a Jozefa N. - ktorý sa zdržiaval na neznámom mieste v zahraničí - zo spáchania trestného činu falšovania a pozmeňovania peňazí a cenných papierov.
30. januára 1995 - Na Šafárikovom námestí v Bratislave zadržali medzinárodným zatykačom hľadaného Slováka Jozefa N. a umiestnili ho v cele predbežného zadržania.
február 1995 - Súd vrátil prípad na prešetrenie, prokurátor podal sťažnosť.
máj 1995 Najvyšší súd sťažnosť zamietol a nariadil vykonať ďalšie úkony nad rámec rozhodnutia Mestského súdu v Bratislave.
júl 1996 V Pohraniciach pri Nitre zastrelili jedného z hlavných aktérov kauzy Jozefa N., alias Ivana Š., prezývaného aj ako farár. Údajne mal s políciou spolupracovať a kvarteto dokonca udať. Z vraždy obvinili Milana F.
december 1996 Prokurátor podal druhýkrát obžalobu.
jún 1997 Súd opäť vrátil prípad na prešetrenie, prokurátor podal sťažnosť.
december 1997 Najvyšší súd sťažnosť aj druhýkrát zamietol.
jún 1999 Prokurátor podal žalobu tretíkrát.
október 1999 Prípadom sa začal zaoberať Krajský súd v Bratislave, ktorý ho opäť vrátil na prešetrenie. Prokurátor podal sťažnosť.
február 2000 Najvyšší súd sťažnosť tretíkrát zamietol a prípad vrátil na došetrenie, Senát nariadil vypočutie bývalého premiéra Vladimíra Mečiara, bývalého ministra vnútra Jozefa Tuchyňu, ale aj ďalších členov vtedajšej vlády.
29. novembra 2000 - Pred vyšetrovateľom vypovedal ako svedok v prípade Vladimír Mečiar.
február 2003 - Prokuratúra oznámila skončenie došetrovania. Následne bola podaná ďalšia obžaloba.
marec 2003 Prípad prebral iný vyšetrovateľ.
14. apríla 2004 Prokurátor podal už po štvrtýkrát obžalobu na bratislavskom Krajskom súde na aktérov kolkovej aféry z roku 1993.
október 2004 Krajský súd v Bratislave postúpil prípad na Špeciálny súd v Banskej Bystrici.
máj 2005 Špeciálny súd v Banskej Bystrici vrátil prípad späť Krajskému súdu v Bratislave.
október 2006 - Po 13 rokoch otvoril Krajský súd v Bratislave tzv. kolkovú aféru, v ktorej figurovali aj niektorí vysokí predstavitelia slovenskej politiky. Prípad bol pre dlhodobú PN predsedníčky senátu pridelený inej sudkyni.
september 2007 Krajský súd v Bratislave vytýčil prvé pojednávanie, ktoré však bolo z dôvodu zmeny obhajcu jedného z obžalovaných odročené.
14. novembra 2007 Začalo sa druhé pojednávanie, na ktorom Krajský súd v Bratislave vypočul obžalovaných a niekoľko svedkov. Proces sa začal bez hlavného obžalovaného Petra R. Ten vo výpovediach tiež viackrát spomenul meno bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Jaroslava Svěchotu. Súd pojednávanie odročil.
4. februára 2008 - Po viac ako dvojmesačnej prestávke začal Krajský súd (KS) v Bratislave opätovne pojednávať tzv. kolkovú aféru, ktorá sa odohrala v roku 1993.
27. mája 2008 - Pred senátom Krajského súdu (KS) v Bratislave pokračovalo hlavné pojednávanie o tzv. kolkovej afére. Súd odročil proces na neurčito, aby zistil aktuálne adresy svedkov, ktorí sa doteraz na pojednávania nedostavili.
18. decembra 2008 - Senát Krajského súdu (KS) odročil hlavné pojednávanie o tzv. kolkovej afére na 13. februára.
13. februára 2009 - Vypovedali štyria zo šiestich predvolaných svedkov, medzi nimi aj bývalý guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimír Masár a bývalý viceprezident Policajného zboru (PZ) SR z éry exministra vnútra Ľudovíta Hudeka. Masára na výpoveď zbavil mlčanlivosti súčasný guvernér NBS Ivan Šramko.
9. marca 2009 - Trojčlenný senát Krajského súdu (KS) v Bratislave začal a vzápätí odročil hlavné pojednávania v tzv. kolkovej afére na 30. marca. Na procese sa zúčastnil len jeden zo štyroch obžalovaných - Vladimír M. a dostavila sa z desiatich len jedna svedkyňa. Bývalá zamestnankyňa Slovenskej sporiteľne sa spoznala s hlavným obžalovaným Petrom R. v roku 1991, kedy on mal záujem o kúpu nehnuteľností. Vzhľadom na obdobie, ktoré uplynulo od prípadu a po prekonaní vážnej choroby sa svedkyňa na veľa skutočností nepamätala a pridržiavala sa výpovedí z prípravného konania.
30. marca 2009 - Pre neprítomnosť jedného z právnych zástupcov obžalovaných odročil Krajský súd (KS) v Bratislave pojednávanie v tzv. kolkovej afére na 23. apríla.
23. apríla 2009 - Na Krajskom súde (KS) v Bratislave pokračovalo pojednávanie v tzv. kolkovej afére. Senát KS mal v pláne vypočuť sedem svedkov, dostavili iba dvaja z nich. Zo štyroch obžalovaných sa dostavil jeden, ostatní súhlasili s konaním v ich neprítomnosti. Pojednávanie pokračovalo čítaním svedeckých výpovedí zo spisu.
(tasr)