BRATISLAVA. Členovia opozičných strán chcú na pôde Národnej rady SR navrhnúť rozpravu k problematike pezinskej skládky. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval poslanec SDKÚ-DS Pavol Frešo s tým, že riešením situácie je tlak na vládu SR.
Najvyšší súd (NS) SR totiž pozastavil prevádzku skládky odpadov neďaleko mesta Pezinok. Aktivisti napriek tomu v piatok 24. apríla upozornili, že na skládku sa začalo s dovážaním a ukladaním odpadu.
"Stavitelia sa vláde svojím spôsobom vysmievajú. Nepreberú predmetné rozhodnutie súdu a zavážajú," povedal Frešo. Podľa jeho slov chcú politici na parlamentnej pôde hovoriť o tom, "ako je možné, že to došlo do takéhoto stavu, že stavitelia vodia ľudí za nos a kašlú na ich záujmy". Pezinskou skládkou sa v už minulom roku zaoberali poslanci vo výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Podľa informácií občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta obyvatelia žijúci v jej blízkosti videli, že odpad tam privážajú autá so seneckými, bratislavskými a lučeneckými poznávacími značkami. Občianska iniciatíva upozorňuje, že rozhodnutie súdu nadobudne účinky voči prevádzkovateľovi až doručením a ten si ho zrejme doposiaľ neprevzal. "O jeho vydaní nesporne vie, aj vzhľadom na to, že ho minulý týždeň vo veci vydania rozhodnutia súdu kontaktovali viaceré médiá," dodáva.
Šéf bratislavského inšpektorátu životného prostredia Miroslav Held pre TASR uviedol, že inšpektorát dostal rozhodnutie súdu iba nedávno. "Ešte som ho nemal čas prečítať," poznamenal s tým, že dokiaľ si ho prevádzkovateľ skládky neprevezme, jeho úrad s tým nemôže nič robiť. Ak by tak urobili, prevádzkovateľ môže argumentovať tým, že uznesenie súdu nemá. Inšpektorát sa tým bude zaoberať v prípade, ak si ho prevádzkovateľ prevezme a na jeho porušovanie dostane podnet.
Vybudovanie a prevádzku skládky odobril vydaním integrovaného povolenia Inšpektorát životného prostredia (IŽP) Bratislava. Jeho rozhodnutie neskôr potvrdila aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. Podkladom k tomuto povoleniu bolo územné rozhodnutie vydané Krajským stavebným úradom v Bratislave. Na čele tohto úradu bol Ján Man mladší (nominant Smeru-SD), vlastník 130.000 m2 pozemkov pod navrhovanou skládkou a syn predsedu predstavenstva spoločnosti Jána Mana, ktorá žiadala o povolenie skládky. Man ml. neskôr zo svojej funkcie na vlastnú žiadosť odstúpil.