SME

Situácia na Balkáne sa zlepšuje, problémy nie sú zažehnané

Bratislava 11. mája (TASR) - Dva pohľady na situáciu na Balkáne dominovali dnešnému panelu venovanému situácii v juhovýchodnej Európe, ktorý sa dnes ...

Bratislava 11. mája (TASR) - Dva pohľady na situáciu na Balkáne dominovali dnešnému panelu venovanému situácii v juhovýchodnej Európe, ktorý sa dnes v Bratislave konal v rámci konferencie Európske nové demokracie: líderstvo a demokracia.

Kým niektorí rečníci poukazovali na pozitívne zmeny, ku ktorým v oblasti došlo v ostatnom čase, hlavne po páde režimu juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, iní varovali, že čas konfliktov v regióne ešte neskončil a stabilita oblasti nie je stále zabezpečená. Slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan, ktorý vystúpil ako osobitný splnomocnenec generálneho tajomníka OSN pre Balkán zdôraznil potrebu objektívnej analýzy pri rozhodovaní medzinárodného spoločenstva o krokoch, ktoré v oblasti podnikne. Jednostranné podporovanie jednej strany balkánskeho sporu je podľa Kukana spojené s rizikami a vráti sa ako bumerang. Medzinárodné spoločenstvo musí vyslať veľmi jasné signály, že jedinou cestou k vyriešeniu sporov na Balkáne je politický dialóg.

SkryťVypnúť reklamu

Osobitne sa Kukan venoval otázkam Kosova, Macedónska a Čiernej Hory. V súvislosti s juhosrbskou provinciou, ktorá je od skončenia konfliktu pred dvoma rokmi pod medzinárodnou správou, Kukan zdôraznil, že treba vychádzať z rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1244, na základe ktorej zostáva Kosovo formálne súčasťou Juhoslávie. V Kosove treba vytvoriť multietnickú spoločnosť, na čo je potrebná účasť všetkých aktérov.

Vojenské riešenie pre Balkán neexistuje, povedal Kukan a dodal, že tento fakt treba pripomenúť všetkým kosovským lídrom. Kukan podporil myšlienku uskutočnenia parlamentných volieb v Kosove, ktoré by sa mali uskutočniť v spolupráci s Belehradom. Zvolené štruktúry by mali riadiť každodenný život v provincii, rozhodovanie o konečnom štatúte Kosova by však malo zostať mimo ich kompetencií. Rozhodnutie o postavení Kosova treba prijať neskôr a túto skutočnosť je nutné dať najavo ešte pred voľbami, povedal Kukan.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti so situáciou v Macedónsku Kukan zdôraznil, že trvalé riešenie je možné dosiahnuť len politicky, pričom treba podporiť všetky strany ochotné k dialógu.

Kukan tiež podporil myšlienku zotrvania Čiernej Hory v spoločnom štáte so Srbskom.

Podľa bulharského premiéra Ivana Kostova napriek pádu režimu bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča v regióne stále zostáva mnoho problémov. Kostov zopakoval nedávno zverejnené stanovisko bulharskej vlády, podľa ktorého Pakt stability pre juhovýchodnú Európu, ktorý má krajinám oblasti pomôcť prekonať následky balkánskych konfliktov, potrebuje novú víziu. Zdôraznil potrebu zachovanie súčasných hraníc na Balkáne. Prijatie Bulharska do NATO by okrem zvýšenia zodpovednosti Sofie aliancii prinieslo geostrategickú výhodu.

SkryťVypnúť reklamu

Príspevku macedónskeho vicepremiéra Zorana Krstevského, ktorý na konferencii zastupoval predsedu vlády Ljubča Georgievského, dominovala aktuálna situácia v jeho krajine. Ozbrojené zrážky medzi albánskymi rebelmi a vládnymi jednotkami sú podľa Krstevského výsledkom vonkajších faktorov. Násilie je Macedónsku nanútené, ohrozuje celý región a integráciu Balkánu. Krstevski dodal, že Macedónsko stále nesie bremeno kosovskej krízy spred dvoch rokov, keď poskytlo pomoc desaťtisícom albánskych utečencov z provincie. Ako dodal, Macedónsko napomohlo aj pádu Miloševiča. Chudobné balkánske krajiny pritom nepotrebujú len finančnú pomoc, ale aj pomoc ľudskú vo forme integrácie do európskych a transatlantických štruktúr, povedal Krstevski. Ako zdôraznil, od získania samostatnosti v roku 1991 Macedónsko uskutočňuje reformy, buduje právny štát a občiansku spoločnosť. Práva menšín, vrátane albánskej sú v súlade s európskymi štandardmi. Krstevski vyjadril presvedčenie, že ani teroristi neohrozia snahy Skopje o integráciu, ktorá urobila dôležitý krok nedávnym podpísaním asociačnej a stabilizačnej dohody v Luxemburgu.

SkryťVypnúť reklamu

Rumunský minister zahraničných vecí Mircea Dan Geoana vyslovil presvedčenie, že kým v minulosti bol Balkán centrom pozornosti kvôli konfliktom, hlavným dôvodom súčasnej nestability je chudoba v juhovýchodnej Európe a obyvatelia krajín regiónu sú po desiatich rokoch čakania netrpezliví. Podľa Geoanu cieľ je stanovený, treba ho však naplniť. K splneniu cieľa potrebuje Balkán víziu, vyhlási šéf rumunskej diplomacie. Za hlavné úlohy svojej krajiny označil vybudovanie podmienok pre vstup zahraničných investorov, čo je spojené s transformáciou štátnej správy, bojom proti korupcii. Ako dobrý príklad pre regionálnu spoluprácu označil Stredoeurópsku dohodu o voľnom obchode (CEFTA), ktorú podľa neho treba rozšíriť do juhovýchodnej Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Najoptimistickejší príspevok zaznel od gréckeho účastníka, predsedu Gréckeho združenia pre atlantickú a európsku spoluprácu Theodossisa Georgiua. Podľa Georgiua región juhovýchodnej Európy už nie je symbolom stagnácie, čo ilustroval konštatovaním, že vojnu vystriedal mier a diktátorov demokrati. Kým počas vlády Miloševiča predstavoval Balkán bezpečnostný problém, momentálne je oblasť bezpečným pásmom a treba ho premeniť na pásmo integrácie, uviedol Georgiu. Na príklade Bosny a Hercegoviny, ktorá bola v rokoch 1992-95 dejiskom krvavého konfliktu uviedol, že v krajine je už mier aj keď krehký a zabezpečovaný robustnou medzinárodnou prítomnosťou. Na ceste k demokratickej stabilite sa podľa Georgiua nachádza aj Kosovo. Podľa gréckeho diskutéra určité pozitívne aspekty má aj súčasná kríza v Macedónsku: z medzinárodného hľadiska Georgiu poukázal na rýchlu mobilizáciu medzinárodného spoločenstva, z vnútropolitického hľadiska je dobré, že vláda v Skopje sa snaží situáciu vyriešiť rokovaniami.

SkryťVypnúť reklamu

Američan Ron Asmus z Rady pre zahraničné vzťahy zdôraznil, že rozširovanie NATO nemožno chápať ako spor s Ruskom, s ktorým Západ v Kosove spolupracuje. Ako dodal krajiny juhovýchodnej Európy počas Kosovského konfliktu správali de facto ako krajiny NATO. Ako člen Demokratickej strany skonštatoval, že administratíva republikánskeho prezidenta Georga W. Busha nemá v úmysle ukončiť angažovanie USA na Balkáne. Asmus dodal, že stabilita a integrácia je spoločnou úlohou NATO a EÚ.

Ako studenú sprchu svoj príspevok uviedol hlavný politický dopisovateľ denníka The New York Times Steven J. Erlanger, ktorý spolu s asi piatimi prítomnými v auditóriu vystúpil v rámci rozšírenej diskusie. Erlanger rozhodne odmietol tvrdenia, že Kosovo smeruje k multietnickej spoločnosti a dodal, že v provincii naďalej prebiehajú etnické čistky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 88 433
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 672
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 380
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 119
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 458
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 231
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 508
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Inter Bratislava - Dziki Varšava: LIVE STREAM zo zápasu Severoeurópskej ligy ENBL

Sledujte s nami LIVE STREAM zo zápasu semifinále Severoeurópskej ligy ENBL: BK Inter Bratislava - Dziki Varšava.


Belgický cyklista Tim Merlier.

Tradičné preteky vo Flámsku a Holandsku majú úplne rovinatý profil a o triumf tak bojovali šprintéri.


TASR
Americká tenistka Jessica Pegulová.

Slovenské tenistky čakajú súboje proti tenistkám Dánska a USA.


Na snímke slovenský hokejista Libor Nemec počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie.

Mladý útočník si odbije debut v seniorskej reprezentácii.


Martin Turčin
SkryťZatvoriť reklamu