Konkurz na dejepisnú čítanku na ministerstve školstva sa dá vyhrať aj bez vzdelania v odbore história. Drahoslav Machala to dokázal.
BRATISLAVA. Bývalý agent Štátnej bezpečnosti Drahoslav Machala stíha okrem prípravy prejavov premiéra Roberta Fica písať aj učebnice. Je autorom dejepisnej čítanky Čítanie o Slovensku, ktorá by sa podľa denníka Pravda mala už od septembra dostať do škôl.
Nie je to jediná učebnica, ktorú Machala pripravil. Je aj spoluautorom zborníka. V ponuke pre druhé triedy je jeho Zborník slovenských piesní. Vydanie oboch učebníc stálo ministerstvo školstva vyše 260-tisíc eur (7,8 milióna korún).
Hovorkyňa ministerstva Dana Španková tvrdí, že Machala vyhral v konkurze, ktorý vyhlásili v apríli pred dvomi rokmi. Záujemcovia sa mohli prihlásiť do konca mája. Do konkurzu prišli tri ponuky.
Machala uspel, hoci nemá historické vzdelanie, ale študoval žurnalistiku. Víťaza vybrala osemčlenná komisia.
Čo je Pamír? Horská sústava v Ázii, country saloon pri Brne a eštebácka identita tvorcu novej dejepisnej čítanky pre školáčikov. Čítajte komentár Lukáša Filu.
Dejepisná čítanka je určená pre žiakov prvého stupňa a má ich sprevádzať dejinami. Samostatný dejepis sa neučia. Pedagóg a autor niekoľkých učebníc dejepisu Viliam Kratochvíl hovorí, že čítanka by mala nadväzovať na učebnicu.
„Mala by rozširovať a prinášať ďalšie podnety," povedal Kratochvíl, podľa ktorého je otázne, na základe čoho Machala vymedzil obsah čítanky.
Machala v čítanke používa pojem starí Slováci. Rovnako o obyvateľoch Veľkomoravskej ríše hovoril aj premiér. Tento pojem potom rozdelil historickú obec, pretože časť historikov vyhlásila, že takýto pojem nie je správny.
S Machalom sa denníku SME nepodarilo skontaktovať. Vo zväzkoch ŠtB je vedený ako agent s krycím menom Pamír. Keď sa ho na spoluprácu pred časom redaktor SME opýtal, tak mu odpovedal, že sa s ním baviť nebude „vy debil".
Machala tiež v minulosti napísal knihu o prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Pred prezidentskými voľbami na adresu Gašparovičovej protikandidátky Ivety Radičovej napísal, že jej „nejaký americký poradca" poradil, že jej priateľ na invalidnom vozíku je „ťahákom na získanie súcitu".

Beata
Balogová
