MARTIN. Zastupiteľstvo mesta Martin schválilo protikorupčný balík opatrení, ktoré pre samosprávu vypracovala Transparency International. Priamy prenos sobotňajšieho zastupiteľstva prenášala miestna televízia.
Martinský primátor Andrej Hrnčiar odhaduje, že schválené opatrenia samospráve ušetria 25 až 30 percent nákladov ročne.
Ušetria milióny
Mesto ročne obstaráva tovary a služby takmer za 12 miliónov eur (okolo 350 miliónov korún). V prepočte to znamená úsporu tri a pol milióna eur.
„Očakávam zníženie možnosti korupčného správania, zvýšenie príjmov pri predaji majetku a zníženie nákladov,“ povedal Hrnčiar.
Primátor vyhlásil vojnu korupcii v samospráve pred viac ako rokom. Opatrenia idú vysoko nad rámec zákona a verí, že sa nimi budú inšpirovať nielen mestá, ale aj ministerstvá.
„Je to bezprecedentný krok slovenskej samosprávy. Medzi protikorupčnými reformami je martinský balík opatrení unikátny. Základ je, treba si počkať na výsledky. Transparency do roka a do dňa fungovanie projektu vyhodnotí,“ vyhlásil jeden z autorov projektu, Vladimír Pirošík z Transparency International.
Sledované so záujmom
Informácie o protikorupčnom balíku opatrení martinskej samosprávy prekročili ešte pred jeho prijatím lokálnu úroveň a dostali sa aj do diplomatických kruhov. Pomoc a podporu ponúkli veľvyslanectvá USA, Veľkej Británie a Holandského kráľovstva.
„Môže vzniknúť diplomatický tlak, aby sa protikorupčný balík dostal z Martina na celoštátnu úroveň,“ predpokladá primátor.
Nový systém práce
Martinský magistrát pracoval viac ako pol roka na zmenách, ktoré kompletne zmenia systém práce a chod úradu – elektronizácia verejného obstarávania, elektronické aukcie či zverejňovanie zmlúv a faktúr na internete.
Najtransparentnejšou metódu verejného obstarávania je otvorená verejná súťaž. Cieľom projektu je, aby martinská samospráva používala čo najviac verejných zdrojov týmto spôsobom. Konfliktu záujmov volených funkcionárov by malo predchádzať zverejňovanie majetkových priznaní na internete.

Beata
Balogová
