BRATISLAVA.
Zatiaľ čo dievčatá dosiahli lepšie výsledky zo slovenčiny ako chlapci, v matematike boli ich vedomosti vyrovnané. O výsledkoch Testovania 9 dnes novinárov informovala riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská.
Celoštátne testovanie vedomostí z matematiky či slovenčiny absolvovalo v marci takmer 54.000 deviatakov z 1453 základných škôl. Vyše 3000 deviatakov zo základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským robilo testy z materského jazyka a takmer pol stovka detí z Prešovského kraja riešila testy z rodnej ukrajinčiny. Deviataci, ktorí dosiahli minimálne 90-percentnú úspešnosť v testoch, by sa mali na vybranú strednú školu dostať bez prijímacích pohovorov. Výnimkou sú stredné školy, na ktorých sa vyžadujú talentové skúšky.
Najviac žiakov, ktorí v testoch dosiahli úspešnosť najmenej 90 percent, bolo z Prešovského, Žilinského a Košického kraja. Naopak, najmenej deviatakov s takýmito výsledkami navštevuje základné školy v Bratislavskom kraji.
"Vysvetľujúcim faktorom je odchod najlepších žiakov zo základných škôl na osemročné gymnáziá," tvrdila Kanovská o rozdieloch medzi jednotlivými regiónmi. Upozornila, že tieto deti na základné školy patria, aby motivovali ostatných žiakov k vyšším výkonom. Za nevyhnutné preto považuje zníženie počtu osemročných gymnázií, ku ktorému chce ministerstvo školstva pristúpiť v krátkom čase. "Cieľom je nechať päť percent detí z celkovej populácie každého ročníka na osemročných gymnáziách," povedala.
Zo slovenčiny dosiahli najlepšie výsledky deviataci z Prešovského kraja, naopak, najhoršie obstáli žiaci z Banskobystrického kraja. Rovnako to bolo aj v matematike, v ktorej sa najlepšie umiestnili deviataci z Prešovského kraja. Naopak, najslabší v testovaní z matematiky boli opäť žiaci z Banskobystrického kraja. Kanovská to zdôvodnila aj zlým ekonomickým zázemím rodín.
V matematike dosiahli školáci tento rok priemernú úspešnosť 53,01 percenta, čo znamenalo zisk 10,60 bodu z celkových 20. Vlani sa úspešnosť pohybovala na úrovni 56,30 percenta. V slovenčine sa úspešnosť pohybovala na úrovni 61,26 percenta, čo bol priemerný bodový zisk 12,25 z celkových 20. V minulom školskom roku bola priemerná úspešnosť 58,10 percenta.
V poslednom medzinárodnom testovaní PISA, ktoré v trojročných cykloch absolvujú pätnásťroční žiaci z členských štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), dosiahli slovenskí žiaci podpriemerné výsledky. Medzinárodný prieskum skúmal schopnosti detí využiť vedecké poznatky. Priemerné až podpriemerné výsledky dosiahli slovenskí školáci aj v predchádzajúcom testovaní PISA, ktoré bolo zamerané na schopnosti využiť v praxi vedomosti z matematiky či z prečítaného textu.