BRATISLAVA. Vyhlásil dnes na tlačovej konferencii SDKÚ-DS podpredseda strany Ivan Mikloš.
"Napriek tomu, že je v zdravotníctve viac peňazí, ľudia u lekára nečakajú menej, služby nie sú lepšie, lieky nie sú lacnejšie, pacienti nie sú lepšie ošetrení, lekári a sestry nie sú spokojnejší a odchádzajú a dlhy stále rastú," upozornil Mikloš s tým, že k zadlžovaniu dochádza najmä v zariadeniach, ktoré vlastní štát.
"V nich vzrástli dlhy od 30. júna 2006 do 30. júna 2008 o 3,1 miliardy korún (102,9 miliónov eur)," poznamenal. Zároveň zdôraznil, že podľa neho je zdravotníctvo riadené zle a nekoncepčne. "Peniazmi sa neuveriteľne plytvá a v zdravotníctve je aj veľká miera korupcie a klientelizmu," dodal.
O nekoncepčnosti riadenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR a zdravotníctva ako takého podľa neho svedčí aj spôsob, akým sa prerokúvajú zdravotnícke zákony. "Najdôležitejšie vecné zmeny neprichádzajú vo vládnych návrhoch, ale predkladajú ich až poslanci vládnej koalície na rokovaní parlamentu, pričom je evidentné, že vecne sú pripravené na ministerstvách," zdôraznil. Podľa Mikloša tak ide "o zjavný zámer obchádzať pripomienkové konanie, aby sa mohli presadzovať nepripravené, neprekonzultované a často protiústavné veci".
Na margo oddlžovania, o ktoré sa snaží aj súčasná vláda, uviedol, že samo o sebe je to jeden z nástrojov riešenia situácie v zdravotníctve. "Táto vládna koalícia však zahájila obrovské plytvanie často spojené s korupciou a teraz ide oddlžovať bez toho, aby boli peniaze a bez toho, aby sa zabránilo tomu, že dlhy budú narastať znova," konštatoval.