BRATISLAVA. Minister životného prostredia Ján Chrbet (SNS) ukazuje novinárom svoj chrbát. To je jeho odpoveď na otázky ohľadom zverejnenia zmluvy s Interblue Group. V parlamente totiž pred nimi doslova utekal. Na otázky neodpovedal jediným slovom.
Jeho hovorkyňa Jana Kaplanová rovnako neodpovedá na otázky: „Platí to, čo sme povedali v pondelok." To znamená, že čakajú na povolenie Interblue Group, či môžu zverejniť zmluvu o predaji desať miliónov ton emisných kreditov, na ktorej sme pravdepodobne prerobili minimálne 40 miliónov eur.
Kedy by mala Interblue Group zaslať ministrovi súhlasné či zamietavé stanovisko, nie je jasné. Minister ich o odtajnenie nepožiadal osobne, iba im poslal oficiálnu žiadosť poštou.
Tají ešte aj korešpondenčnú adresu
SME požiadalo ministerstvo životného prostredia o zverejnenie listu, v ktorom žiada Interblue Group o odtajnenie zmluvy. Ministerstvo nám ju neposkytlo. Rovnako odmietlo poskytnúť aspoň korešpondenčnú adresu, na ktorú list putuje.
Tá by pritom nemala byť pre ministerstvo žiadnym problémom. Teda v prípade, ak použili washingtonskú adresu, ktorú firma oficiálne uvádza na svojej internetovej stránke. Podľa internetovej stránky maps.google.com, ktorá umožňuje prechádzku v reálnom čase po akýchkoľvek uliciach na svete, však nič nenaznačuje, že by sa v mestečku Snohomish v štáte Washington mala nachádzať takáto adresa. Zvláštne je aj to, že internetovú stránku údajnej americkej spoločnosti robil študent zo Slovenska Michal Šušoliak.
Kaplanová tiež neodpovedala na otázku, čo bude minister robiť v prípade, ak mu Interblue Group odmietne dať súhlas na zverejnenie zmluvy.
Postoj premiéra Roberta Fica je však jednoznačný: „Trvá na svojej výzve. Rovnako ako v prípade zrušenia tzv. nástenkového tendra aj v tomto prípade dostal minister jasné stanovisko." Premiérova hovorkyňa Silvia Glendová dodáva, že je úlohou ministra Chrbeta, aby vykonal potrebné kroky. „Predseda vlády naďalej očakáva, že ministerstvo životného prostredia zmluvu o predaji emisných kreditov zverejní v krátkom čase," povedala Glendová.
Na Chrbeta tlačí aj Mečiar
Na odtajnenie zmluvy pritom okrem premiéra Roberta Fica začalo tlačiť aj koaličné HZDS. Vladimír Mečiar tvrdí, že ak predseda vlády žiada zverejnenie dokumentu, nemôže mu to minister odoprieť, hoci sa v zmluve hovorí o zachovávaní mlčanlivosti.
Poslanec HZDS Ján Kovarčík si dokonca myslí, že Chrbet by mal padnúť aj pokiaľ sa ukáže, že by sme mohli na predaji emisií zarobiť viac.
Zdroje zo Smeru však hovoria, že tlačiť na Chrbeta so sebou prináša isté politické riziko. Predaj sa mal uskutočniť s tichým súhlasom vlády, v ktorej sedia zástupcovia všetkých koaličných strán.
Vláda totiž 8. októbra zobrala na vedomie Chrbetov materiál. V ňom vládu informoval, že najlepšiu ponuku na kúpu jedného kreditu na vypustenie tony CO2 dala Interblue Group vo výške 6,05 eura. Za desať miliónov ton tak záhadná firma zaplatila niečo vyše 60 miliónov eur.
Na poslaneckú kontrolu pre podozrivý predaj sa chystá aj opozícia. Rozhodne sa o tom dnes. Prieskum sa zrejme uskutoční na budúci týždeň.