V čase, keď ministerstvo výstavby platilo predražené faktúry, premiér nekonal, teraz sa chce spätne pozrieť, na čo peniaze išli. Ministerstvo doteraz vyplatené peniaze vrátiť nežiada.
BRATISLAVA. Od štvrtka už firmy Avocat a Zamedia nedodajú ministerstvu výstavby žiadne logo za milión, hoci normálne stojí niekoľko desiatok tisíc korún, ani si nenechajú preplatiť vytvorenie zmluvy, ktorú už predtým vytvoril niekto iný.
Predstaviteľka Zamedie Zuzana Škutáková cez agentúru Sita oznámila, že konzorcium štyroch firiem súhlasí so zrušením zmluvy s ministerstvom výstavby bez nároku na sankciu. Zmluvu zrušia spätne od 23. apríla, keď o jej zrušenie požiadala vláda.
Stĺpček Mariána Leška o nástenkovej zmluve: Na účet premiéra - KLIKNITE Prečo konzorcium odstúpilo od zmluvy? - videokomentár - KLIKNITE Tieto peniaze už neuvidíme. Stámiliónovú maškrtu už skrátka SNS zluplo a na
vracanie sa necíti - komentár Lukáša Filu - KLIKNITE
Marian Janušek, Slotov bývalý kolega zo žilinskej radnice, musel z postu ministra výstavby odísť pre tender. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Juraj Hatvany (vľavo) z Avocata zastupuje Slotu v súdnych veciach, Juraj Mravčák je partner Avocata. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ
Minister výstavby Igor Štefanov pracoval v Žilina Investe pre Slotu, tam sa spoznal s ľuďmi z Avocata. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Všetci mlčia Účet za tender ministri taja 3,6miliardový tender bol vyhlásený len na nástenke na chodbe ministerstva. Prihlásilo sa len jedno konzorcium, blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Tým, že ministerstvo nežiadalo aspoň tri cenové ponuky, porušilo aj vlastné predpisy. Zmluva bola platná takmer dva roky – od júna 2007. Štát konzorciu firiem blízkych Jánovi Slotovi dovtedy vyplatil minimálne 350 miliónov korún, suma však môže byť aj vyššia. Zvyšok ministerstvá taja. Z doteraz vyplatených peňazí bolo osem a pol milióna korún na logá, hoci iní ministri ich vedeli kúpiť za desiatky tisíc. Predražené boli aj televízne šoty alebo právne služby.
Prečo sa tak rozhodli, Zamedia ani Avocat nepovedali. S médiami firmy nekomunikujú.
Mlčí aj minister výstavby nominovaný SNS Igor Štefanov.
Jeho hovorkyňa Dagmar Vanečková len povedala, že rokujú s členmi konzorcia a „o výsledku budeme informovať vo veľmi krátkom čase“.
To, že firmy pristúpili na dohodu nemusí podľa právnikov znamenať len to, že majú blízko k Jánovi Slotovi a ten ich k tomu na žiadosť premiéra Fica dotlačil.
Právnik Radovan Pala si vo všeobecnosti myslí, že ak má firma záujem aj na ďalších dobrých vzťahoch so štátom, je pre ňu lepšie pristúpiť na dohodu.
Dohodu považuje za lepšie riešenie aj právnik Tomáš Nielsen. „Pri dobe trvania súdnych sporov a miere nepredvídateľnosti súdnych rozhodnutí čoraz viac spoločností dáva prednosť dohode,“ povedal Nielsen.
Koľko to stálo, taja Zrušenie zmluvy premiér Robert Fico dosiahol za štyri dni. Médiá pritom na tender upozornili už v novembri. Keby Fico konal už vtedy, štát mohol ušetriť stovky miliónov korún.
Včera to Ficovi vyčítal aj podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš. Podľa neho ide nielen o zodpovednosť SNS, ale aj samotného premiéra. Fico nekonal, lebo čakal na výsledky Úradu pre verejné obstarávanie a Najvyššieho kontrolného úradu. NKÚ kontrolu stále neukončil.
Len v decembri vyplatilo ministerstvo Avocatu a Zamedii zhruba sto miliónov korún.
Koľko vyplatili za posledné štyri mesiace, obe ministerstvá bezdôvodne taja.
Tender mala preplatiť Európska komisia z eurofondov, rozhodla sa však, že to neurobí. Považuje ho za netransparentný a pochybný.
Premiér rozhodnutie komisie zatiaľ nekomentoval. Nepovedal ani to, či štát bude žiadať už vyplatené peniaze späť. Podľa právnikov by to bolo komplikované vzhľadom na to, že Avocat a Zamedia poskytli služby, ktoré sa vrátiť nedajú.
Podľa hovorkyne Silvie Glendovej sa premiér vyjadrí až potom, keď mu minister Štefanov predloží rozbor doteraz minutých peňazí. Premiér Fico podľa hovorkyne čaká na „analýzu praktického využitia finančných prostriedkov na základe tejto zmluvy“. Keď uvidí jej „štruktúru a výšku doteraz minutej sumy“, vyjadrí sa, či bude štát žiadať peniaze späť.
Predseda SNS Ján Slota pre agentúru SITA oznámil, že nie je dôvod, aby firmy vracali doteraz vyplatené peniaze, hoci ich Európska komisia nepreplatí. „Prečo by sa mali?“ spýtal sa Slota.
Avocat je so štátom zadobre
BRATISLAVA. Právnici hovoria, že Avocat mohol pristúpiť na dohodu aj preto, že chce mať dobré vzťahy so štátom.
Doteraz preňho robil viaceré projekty – hlavne Kia v Žiline a PSA v Trnave.
Avocat pracoval aj pre Sario ešte za vlády Mikuláša Dzurindu.
Za Ficovej vlády získali aj zákazku za dvadsať miliónov korún na Fonde národného majetku.
Spolumajiteľ Avocata Juraj Mravčák je na návrh ministra dopravy Ľubomíra Vážneho zo Smeru predsedom Správnej rady Železníc SR. Ďalší spolumajiteľ Juraj Hatvany je členom Dozornej rady Slovenskej pošty.
Avocat zastupuje v sporoch Jána Slotu a v minulosti aj nového ministra Igora Štefanova.
Monika Tódová

Beata
Balogová
