PRAHA, BRATISLAVA.
Súd sa jednomyseľne zhodol na tom, že Slovensko tým porušilo právo na rešpekt k súkromnému životu, a s jednou výnimkou sa zhodol, že bolo porušené právo na súdne opravné opatrenie, ako ho zaručuje Európsky dohovor o ľudských právach. Uviedol to tribunál vo svojom tlačovom prehlásení.
Ženy rodili cisárskym rezom v nemocnici v Prešove a Krompachoch na východnom Slovensku. Neskôr zistili, že nemôžu opätovne otehotnieť. Podozrievali nemocnice, že ich počas zákroku sterilizovali. V roku 2002 bol ich advokátom odmietnutý prístup k lekárskej dokumentácii. V nasledujúcom roku slovenská justícia povolila sťažovateľkám, aby do dokumentácie nazreli, ale ženy si z nej mohli spraviť len ručne písané poznámky, nie si z nich spraviť fotokópie.
Tribunál dospel väčšinou hlasov k záveru, že ženám bol upretý prístup k riadnemu súdnemu procesu, ku ktorému potrebovali dôveryhodné dôkazy. Proti tomuto stanovisku bol slovenský sudca Ján Šikuta, ktorý zasadal v sedemčlennom sudcovskom paneli. Rómske ženy sa podľa neho ani nepokúsili iniciovať súdne konanie, takže tvrdenie, že pre nedostatok dôkazov nemali šancu na súde uspieť, je špekulatívne.
Štrasburský súd jednomyseľne dospel k záveru, že ženy požadovali fotokópie dokumentov, ktorých obsah sa ich osobne týkal, takže nemuseli vysvetľovať, prečo ich chcú. Podľa súdu slovenské úrady dostatočne nevysvetlili, prečo si ženy nemohli spraviť fotokópie. Súd tiež Slovensku vytkol neskoré uvedenie do platnosti zákona o zdravotníctve, ktorý bol prijatý v roku 2004 a ktorý už bral do úvahy požiadavku sťažovateliek.
Tribunál prisúdil každej z ôsmich sťažovateliek 3500 eur ako kompenzáciu utrpenej morálnej ujmy. Sumu im musí vyplatiť štát. Štrasburský súd je inštitúciou Rady Európy a jeho rozsudky sú pre členské krajiny, a teda aj pre Slovensko, záväzné.