BRATISLAVA. Minister životného prostredia Ján Chrbet (SNS) je ochotný odstúpiť z funkcie, ak sa ukáže, že sporná zmluva o predaji emisných kvót oxidu uhličitého nebola transparentná. Novinárom to povedal po dnešnom rokovaní vlády. O súhlas na zverejnenie zmluvy požiadalo ministerstvo tento týždeň americkú spoločnosť Interblue Group, ktorá od Slovenska kúpila približne desať miliónov ton emisií za zhruba 60 miliónov eur (1,8 miliardy korún).
"V prípade, že to bude vyhodnotené tak, že som porušil transparentnosť, tak samozrejme moja osoba nebude prekážkou, aby bol vháňaný nejaký klin medzi koalíciu," vyhlásil Chrbet.
Chrbet očakáva, že spoločnosť sa vyjadrí k zverejneniu zmluvy najneskôr na budúci týždeň v pondelok. Podľa viacerých právnikov zmluvy, ktoré nakladajú so štátnym majetkom, nepodliehajú utajeniu a štátne orgány sú ich povinné na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám zverejňovať. "Keby náhodou firma nesúhlasila so zverejnením zmluvy, robíme všetky kroky tak, aby sme túto zmluvu zverejniť mohli," poznamenal Chrbet. Na zverejnenie zmluvy vyzval Chrbeta aj premiér Robert Fico.
Predaj emisných kvót kritizovala opozícia. Podľa nej Chrbetov úrad predal kvóty v porovnaní s okolitými krajinami za výrazne nižšiu cenu a navyše neznámej spoločnosti registrovanej v Spojených štátoch. Minister výhrady odmietol. "Trváme si na tom, že sme urobili výhodný obchod," povedal Chrbet.
Poslanci pôjdu skúmať emisie
Poslanecký prieskum na ministerstve životného prostredia (MŽP) zameraný na okolnosti predaja emisných kvót, ktorý vo výbore NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody iniciovali opoziční poslanci, bude 7. mája. Členovia spomínaného výboru o tom na dnešnom zasadnutí rozhodli jednohlasne.
"V prvom rade od prieskumu očakávam, že sa dozvieme celé pozadie tohto škandalózneho odpredaja a že vláda už nebude skrývať karty a my, ako aj verejnosť sa dozvieme, či SR naozaj prišla o jednu až dve miliardy Sk (33,2 až 66,4 milióna eur). Na základe informácií, ktoré máme, si myslím, že sme o tieto peniaze prišli," povedal po rokovaní výboru Pavol Frešo (SDKÚ-DS). Opozičného poslanca zároveň teší, že súčasťou prieskumu bude aj 17 otázok týkajúcich sa podrobností predaja prebytočných emisných kvót, ktoré rezort dostane ešte pred samotným prieskumom. "Je úplne zrejmé, že opozícia chce ísť po koreni celej veci a nielen po povrchu. Chceme vedieť, kto bol konečný príjemca, chceme vedieť, o čo všetko sme prišli," uzavrel.
Prieskum podporili aj koaliční poslanci
Zorganizovanie poslaneckého prieskumu podporili aj prítomní koaliční poslanci, šéf výboru Ján Slabý (SNS) však popiera, že to znamená ich pochybnosti o zmluve o predaji kvót. "Ja som skôr presvedčený, že pri tomto poslaneckom prieskume sa preukáže, že niekto hľadá niečo tam, kde to nie je. Totiž SR je jediný štát v rámci Európy, pokiaľ viem, ktorý zverejnil, komu kvóty predal, akým spôsobom, za akú cenu a aké množstvo," povedal Slabý. Na overenie svojich tvrdení odkázal novinárov na internetovú stránku rezortu životného prostredia Českej republiky, kde "uvidíte, že pán minister jednoznačne vyhlásil, že informácia, za koľko kvóty predal, za akých podmienok a aké množstvo, je dôverná a nezverejní ju".