BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady SR opäť nepriamo novelizovali zákon o cestnej premávke. Kým minulý týždeň sa táto právna norma zmenila cez novelu zákona o ochrane pred požiarmi, dnešnú zmenu presadil znovu Ján Richter (Smer-SD) prostredníctvom zákona o poľovníctve. Podporilo ho až 91 poslancov, teda aj členovia opozície.
Koaličný poslanec svojim pozmeňovacím návrhom dosiahol, že traktory a samohybné pracovné stroje, ktoré nemôžu používať cesty I. triedy, budú oslobodené od poplatku na povolenie výnimky jazdiť po takýchto komunikáciách. Minulý týždeň v piatok (24.4.) zase Richter presadil zmenu v zákone o cestnej premávke týkajúcu sa odkladu psychologického vyšetrenia, ktorému sa majú podrobiť aj vodiči vedúci vozidlo s právom prednostnej jazdy.
Docieliť, aby nebolo možné predkladať nesúvisiace pozmeňovacie návrhy k právnym normám chceli Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS), Daniel Lipšic (KDH) a Peter Miššík (SDKÚ-DS) novelou rokovacieho poriadku. Väčšina snemovne však ich návrh 23. apríla nepodporila. Predkladatelia žiadali, aby bolo povinnosťou poslanca predložiť len taký pozmeňovací návrh, ktorý vecne súvisí s problematikou navrhovaného zákona. Lišpic však dnešnú nepriamu novelu podporil, Miššík a Galbavý sa zdržali.
Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) ešte 1. apríla označil túto opozičnú iniciatívu za úsmevnú, pretože "poslanci, ktorí počas svojho vládnutia využívali legislatívny proces spôsobom, ktorý zákon umožňuje, to znamená, že sa zákony v článkoch otvárali a dopĺňali podľa potrieb vlády alebo pri plnení niektorých transpozícií, dnes volajú po akejsi čistote". Tvrdil, že nepriame novelizácie sa počas tohto volebného obdobia dejú sporadicky. "Doposiaľ vždy išlo o výnimočné situácie, keď bolo skutočne potrebné z pohľadu zmeny zákona zasiahnuť a využila sa táto šanca," doplnil Paška s tým, že v čase hospodárskej krízy je nevyhnutná vyššia miera flexibility legislatívneho procesu. Dodal, že rád poskytne štatistiku, koľkokrát možnosť nepriamej novelizácie využila bývalá vládna koalícia. Za zmienku podľa neho napríklad stojí, akým spôsobom sa po roku platnosti menili zdravotnícke zákony.
Samotný schválený zákon o poľovníctve podľa rezortu pôdohospodárstva (MP) od júna sprehľadňuje a zjednodušuje uznávanie poľovných revírov, ich zmeny a schvaľovanie zmlúv o ich nájme. Podľa dôvodovej správy zákon nadväzuje na tradíciu poľovníckeho zákonodarstva a súčasne sa zameriava na zabezpečenie trvalo udržateľného, racionálneho, cieľavedomého obhospodarovania a využívania voľne žijúcej zveri ako obnoviteľného prírodného zdroja a súčasti prírodných ekosystémov takým spôsobom, aby zostali v prírode zachované všetky druhy zveri v optimálnom množstve, kvalite a dobrom zdravotnom stave.
Poslanci odobrili aj novelu zákona o ekologickej poľnohospodárskej výrobe, ktorej cieľom je od júna upraviť kompetencie príslušných orgánov štátnej správy v oblasti ekologickej poľnohospodárskej výroby, určenie povinnosti poverených inšpekčných organizácií vykonávajúcich kontrolu ekologickej poľnohospodárskej výroby, povinnosti fyzických osôb a právnických osôb podnikajúcich v systéme ekologickej poľnohospodárskej výroby, ako aj ustanovenie pokút za porušenie navrhovaného zákona.
Treťou schválenou právnou normou z dielne agrorezortu je zákon o aplikácii čistiarenského kalu a daňových sedimentov do pôdy. Predpis sleduje úpravu niektorých ustanovení týkajúcich sa najmä schvaľovacích postupov pri aplikácii čistiarenského kalu a dnových sedimentov do pôdy. Účinný bude rovnako od 1. júna.
Prešiel aj zákon o právnej ochrane odrôd rastlín, ktorý okrem iného od júna rieši udeľovanie šľachtiteľských osvedčení. "Je dôležité, aby SR mala vlastnú právnu úpravu udeľovania slovenských šľachtiteľských osvedčení s ich územnou pôsobnosťou v Slovenskej republike," tvrdí MP.