BRATISLAVA. Slovenská republika bude mať po novom svoje veľvyslanectvá v Macedónsku a v Albánsku. Doteraz mala v Skopje a Tirane iba pobočky zastupiteľských úradov (ZÚ). Návrh na ich transformáciu dnes schválila vláda.
Svoje efektívne pôsobenie začali obe zastupiteľstvá vykonávať na začiatku tohto roka. Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje, že napriek relatívnej krátkosti času ich fungovania sa ukazuje, že Slovensko nemôže týmto spôsobom efektívne presadzovať svoje ekonomické a politické záujmy, ako aj plnohodnotne rozvíjať bilaterálne vzťahy.
"Očakáva sa, že s ďalším približovaním krajín západného Balkánu k Európskej únii a NATO, postupnou stabilizáciou situácie v regióne a hospodárskym rozvojom sa význam západného Balkánu bude len zvyšovať," konštatuje rezort diplomacie. Argumentom na transformáciu oboch úradov sú taktiež integračné snahy oboch krajín, ako aj potreba efektívnejšej kontroly poskytovania oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA) v danom teritóriu.
Pobočka zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Belehrade so sídlom v Skopje je jediný úrad tohto druhu v macedónskej metropole. V súčasnosti tam pôsobí 26 veľvyslanectiev a 22 zastúpení rôznych medzinárodných organizácií, pričom svoje veľvyslanectvá tam majú všetky susedné krajiny Slovenska. Ani Macedónsko nemá v SR samostatný zastupiteľský úrad, vzájomné vzťahy pokrýva ZÚ vo Viedni. Zástupcovia danej balkánskej krajiny sa už predtým zmieňovali, že zastupiteľstvo na našom území by zriadili po tom, ako vznikne rovnaký slovenský úrad u nich.
Podľa MZV SR je Slovensko v Macedónsku vnímané ako úspešná krajina a môže predstavovať vzor, najmä v oblasti ekonomickej a spoločenskej transformácie. Špecifický záujem má o slovenské know-how pri získavaní zahraničných investícií, nakoľko v najbližších rokoch plánujú realizovať veľké infraštruktúrne projekty, akými je výstavba ciest, sústavy vodných a tepelných elektrární. O účasť na dodávkach v týchto tendroch sa môžu úspešne uchádzať aj slovenské firmy.
Taktiež Albánsko patrí medzi oblasti prioritného záujmu slovenskej zahraničnej politiky. Albánska strana privítala zriadenie plnohodnotného diplomatického zastúpenia v Tirane a zároveň prisľúbila recipročné otvorenie svojho zastupiteľského úradu v Bratislave. Malo by sa tak stať v 2. polovici tohto roka.
V Tirane je 33 veľvyslanectiev a ďalších 17 zastúpení medzinárodných organizácií. Z pohľadu vzájomnej ekonomickej a obchodnej spolupráce vykazuje SR dlhodobo vysoko aktívnu obchodnú bilanciu, ale napriek relatívne uspokojivému vývoju je podiel vzájomného obchodu na celkovom obchode krajiny naďalej takmer zanedbateľný.
Ministerstvo zahraničných vecí pripomína, že transformácia oboch pobočiek na veľvyslanectvá si nevyžiada v čase finančnej a hospodárskej krízy žiadne nové finančné nad rámec plánovaného rozpočtu rezortu.