BRATISLAVA. Dodržiavanie ľudských práv disidentov, pre ktoré čelí Damask často kritike, naopak prezidenti pred novinármi príliš nekomentovali.
"Je to príležitosť pre nás, aby sme znova obnovili tradičné vzťahy, ktoré vznikli medzi našimi krajinami ešte z čias Československa," povedal prostredníctvom tlmočníka sýrsky prezident. Gašparovič poznamenal, že ekonomická spolupráca by sa mohla týkať napríklad turistického ruchu.
Slovenský prezident Sýriu pochválil za nedávne vymenovanie svojho prvého veľvyslanca v Libanone od vyhlásenia nezávislosti oboch krajín pred 60 rokmi, ocenil aj to, že Damask sa nepriamo prostredníctvom Turecka snažil rokovať s Izraelom. Zároveň však Gašparovič bez bližších podrobností naznačil, že aj Slovensko má k politike Sýrie výhrady. "Nehovorili sme len o tom, kde sme zhodní názorovo, ale aj o tých otázkach a problémoch, kde sa líšime," poznamenal.
Západ Sýriu kritizuje predovšetkým za spoluprácu s hnutím Hizballáh v Libanone a tiež podporu radikálnym palestínskym skupinám. Sýrsky prezident na Slovensko však pricestoval v čase, keď sa jeho krajina vymaňuje z medzinárodnej izolácie. Nový americký prezident Barack Obama nedávno ohlásil revíziu vzťahov s Damaskom a Asad má už dlhší čas otvorené dvere v niektorých krajinách únie. Tento týždeň ho napríklad prijali vo Viedni predstavitelia Rakúska.
Prezidenti sa nevyhli otázke na situáciu disidentov v Sýrii, príliš ju však nekomentovali. Gašparovič sa zmienil, že obaja politici sa ešte budú zhovárať o "reformách" v Sýrii. Asad zas dal najavo, že do vnútorných záležitostí by sa nemalo zasahovať, a preto ani Damask svoje vnútorné reformy nekonzultuje s inými krajinami. "Vychádzame z princípu suverenity a vzájomnej úcty medzi krajinami. A to znamená, že každý sa zaujíma o záležitosti, ktoré sa ho týkajú vo vnútri a nebude zasahovať do vnútorných záležitostí iného štátu," tvrdil.